reklama
reklama

Cmentarz żydowski w Żychlinie oznakowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Cmentarz żydowski w Żychlinie oznakowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaCmentarz żydowski w Żychlinie zyskał nowe życie dzięki staraniom Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, która w ramach ogólnopolskiego programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa wprowadziła oznakowanie cmentarza w formie tablicy przypominającej macewę.
reklama

Oznakowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa

Cmentarz żydowski w Żychlinie, dzięki staraniom Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, zyskał nowe oznakowanie w formie tablicy przypominającej macewę.

To wydarzenie jest częścią ogólnopolskiego programu „Oznakowanie cmentarzy żydowskich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej”, realizowanego od 2017 roku przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Żydzi zaczęli się osiedlać w Żychlinie na początku XVIII wieku, a cmentarz powstał w XVIII wieku na ul Łukasińskiego 53. W 1766 roku została założona samodzielna gmina żydowska, a wkrótce po tym wybudowano drewnianą synagogę.

W 1880 roku zakończono budowę murowanej synagogi, co świadczy o rozwoju społeczności żydowskiej w tym regionie.

reklama

W okresie II wojny światowej cmentarz został zniszczony przez niemieckich okupantów.

W ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, cmentarz w Żychlinie został objęty działaniami mającymi na celu jego oznakowanie i przywrócenie pamięci o społeczności żydowskiej. Program rozpoczął się od gruntownego rozpoznania stanu cmentarzy żydowskich w Polsce.

Do tej pory zlokalizowano 1167 obiektów, a oznakowanie w formie tablicy z inskrypcją w języku polskim i hebrajskim jest elementem upamiętniającym. Tablica zawiera również kod QR, który  odsyła do szerszych opisów na portalu zabytek.pl, gdzie znajduje się informacja na temat danego cmentarza oraz społeczności żydowskiej, która zamieszkiwała ten teren.

reklama

Partnerami  programu są Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

Wiecej na temat programu można przeczytać w bezpłatnej publikacji.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama