Dzień Kolejarza w Kutnie
Każdego roku, 25 listopada, w Polsce obchodzony jest Dzień Kolejarza, znany również jako Święto Kolejarza. To szczególne święto, ustanowione w 1981 roku na dzień wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy, przypomina o trudach, zasługach i wielkim wkładzie pracowników kolei w rozwój transportu w naszym kraju.
To ważny dzień także dla mieszkańców naszego miasta. Budynek stacji kolejowej w Kutnie został otwarty w 1862 roku, równocześnie z zakończeniem budowy trasy kolejowej Warszawa-Bydgoszcz.
Jego architektura, łącząca cechy renesansowej willi włoskiej z elementami stylu romańskiego, czyni go jedną z perełek architektonicznych regionu. Dworzec nie tylko stanowił ważne ogniwo w sieci kolejowej, ale również był sercem kolejowego miasteczka, w którym znajdowały się liczne obiekty związane z transportem kolejowym.
W dwudziestoleciu międzywojennym Kutno stało się istotnym węzłem komunikacyjnym, łączącym miasto z Płockiem, Poznaniem i Łodzią.
Dworzec był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych - w 1918 roku, podczas rozbrajania Niemców, zginął tam Wojciech Rychtelski, a w 1921 roku mieszkańcy Kutna witali marszałka Józefa Piłsudskiego.
W obliczu I wojny światowej, teren dworca był bombardowany przez niemieckie lotnictwo, lecz ostatecznie obiekt przetrwał te zawirowania.
Mimo że wojenne losy dworca były burzliwe, to po gruntownym remoncie przeprowadzonym w 2012 roku, budynek odzyskał blask i jest dziś nie tylko funkcjonalnym węzłem komunikacyjnym, ale także miejscem, które kusi swoją historią i architekturą.
W związku z Dniem Kolejarza zapraszamy do odkrywania archiwalnych zdjęć dworca w Kutnie. Te fotografie pozwolą przenieść się w czasie i zobaczyć, jak zmieniało się to miejsce na przestrzeni lat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.