Reklama

Reklama

Agresja lekarzy SOR? "Część ratowników medycznych rezygnuje z pracy"

Opublikowano: pt, 27 lis 2020 07:57
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Agresja lekarzy SOR? "Część ratowników medycznych rezygnuje z pracy" - Zdjęcie główne

Ratownicy medyczni skarżą się na zachowanie dwóch lekarzy kutnowskiego SOR | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Czy w kutnowskim Szpitalnym Oddziale Ratunkowym notorycznie dochodzi do incydentów i spięć na linii lekarze-ratownicy medyczni? Zdaniem tych drugich tak. Część z nich właśnie przez to ma rezygnować z pracy. Sprawa już znalazła się pod lupą dyrekcji Kutnowskiego Szpitala Samorządowego. Równocześnie bardzo obszernie na nasze pytania odpowiada prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku, do której należą lekarze wymieniani przez ratowników medycznych.

Reklama

O niedawnym incydencie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Kutnie informowaliśmy W TYM MIEJSCU. Doszło do niego 15 listopada. Ratownicy medyczni przywieźli do placówki pacjentkę z podejrzeniem COVID-19. Z relacji rzecznika prasowego Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego wynika, że jeden z ratowników próbował z karetki dodzwonić się do SOR, bezskutecznie.

"To trwa od roku, ratownicy rezygnują z pracy"

Następnie pod adresem ratowników miały padać wulgaryzmy. Lekarz z SOR powiedział im, żeby – opisując to bardzo łagodnie – zabrali pacjentkę i odjechali. Lekarz miał być także agresywny wobec wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego.

- Patrol policji został wezwany z powodu agresji lekarza w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym wobec personelu zespołu ratownictwa medycznego. Po interwencji policji pacjentka została przyjęta – relacjonował rat. med. Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kutnie, podkom. Edyta Machnik potwierdziła, że mundurowi podejmowali interwencję na SOR w Kutnie, w związku z "wymianą zdań między ratownikami medycznymi a lekarzem".

Jak udaje nam się dowiedzieć to nie pierwsza taka sytuacja na kutnowskim SOR. Według rzecznika prasowego WSRM podobne incydenty mają miejsce od około roku, ratownicy medyczni mają uwagi do zachowania dwóch lekarzy.

Sprawy były zgłaszane na policję i do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku. Niestety, jak dotąd nic się nie zmieniło.

- Problemy najczęściej występują podczas przekazywania pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Część ratowników z uwagi na zachowanie personelu SOR rezygnuje z pracy – mówi nam Adam Stępka.

Jeden z lekarzy ma również podważać konieczność przetransportowania pacjenta, pod adresem ratowników medycznych mają padać przeróżne epitety. 

- To zdecydowanie nie są przyjemne sytuacje – podkreśla rat. med. A. Stępka.

Szybka reakcja dyrekcji szpitala

Nie trzeba było długo czekać na reakcję Kutnowskiego Szpitala Samorządowego. Wysłaliśmy do dyrekcji placówki pytania w tej sprawie. Z odpowiedzi KSS dowiadujemy się jednak, że działania podjęto od razu po opublikowaniu na łamach KCI artykułu opisującego wydarzenia z 15 listopada.

- Dyrekcja Szpitala została poinformowana o zaistniałej sytuacji. Natychmiast podjęto działania wyjaśniające. Poproszono personel Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dyżurujący w dniu zdarzenia o pisemne ustosunkowanie się do stawianych w artykule zarzutów. Po zapoznaniu się z opinią obu stron konfliktu zostaną w dalszej kolejności podjęte stosowne kroki w celu wyeliminowania podobnych zdarzeń w przyszłości – czytamy w piśmie podpisanym przez prokurentów, Irenę Dałek i Kamila Krzewickiego.

Zapytaliśmy także, czy wcześniej do dyrekcji szpitala docierały informacje o nagannym zachowaniu lekarzy wsazanych przez ratowników, dlaczego od około roku sytuacja się nie zmieniła, oraz czy i jakie kroki poczynił szpital, by wyeliminować to zjawisko. Poprosiliśmy także o spostrzezenia lekarzy co do pracy i profesjonalizmu samych ratowników. Niestety, na te pytania nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

"Izba nie jest w stanie wiedzieć o każdym incydencie"

Równocześnie o komentarz do tej sprawy poprosiliśmy Okręgową Izbę Lekarską w Płocku. Jej prezes Ryszard Mońdziel potwierdza, że wskazani przez ratowników medycznych lekarze są członkami Izby. Podkreśla, że nasze doniesienia o niedawnym incydencie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przyjął z ubolewaniem.

Izba o incydencie opisywanym przez Adama Stępkę z 15 listopada dowiedziała się od naszej redakcji. Jak wyjaśnia prezes Izby:

- Okręgowa Izba Lekarska nie posiada narzędzi, aby mieć wiedzę o każdym nieporozumieniu, incydencie, czy łamaniu zasad postępowania, które prawdopodobnie mogą mieć miejsce także z udziałem lekarzy, członków OIL Płock – zaznacza Ryszard Mońdziel.

W związku z tym prezes nie jest w stanie stwierdzić jakie było faktyczne postępowanie lekarza SOR. Poinformowano nas także, że dotychczas Okręgowa Rada Lekarska nie była informowana o wniosku Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej o ukaranie wymienionych lekarzy, ani informacji Okręgowego Sądu Lekarskiego o wyroku skazującym.

Przy okazji zapytaliśmy o ewentualne konsekwencje, jakie mogą być wyciągnięte względem lekarzy. R. Mońdziel stwierdza, że opisuje je ustawa o izbach lekarskich, wynikają z pracy Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności zawodowej i o ile zarzuty wypełniają znamiona naruszenia zasad postępowania lekarskiego, wniosek o ukaranie kierowany jest do Okręgowego Sądu Lekarskiego. 

- Zasady postępowania niezależnych Organów samorządu lekarskiego wynikają z regulacji prawa powszechnego. Okręgowa Rada Lekarska jest powiadamiana o wyniku zakończonego postępowania. O ewentualnej karze decyduje Okręgowy Sąd Lekarski po przeprowadzonym postępowaniu zgodnym z przepisami postępowania karnego – informuje prezes OIL w Płocku.

Według ratowników medycznych podobne incydenty z udziałem lekarzy SOR w Kutnie powtarzają się od ok. roku, dlatego poprosiliśmy OIL w Płocku o informację dlaczego jak dotąd nikt nic z tym nie zrobił.

- Organizatorem i odpowiedzialnym za organizację pracy w szpitalu jest zarząd/dyrekcja szpitala. Bierze też pełną odpowiedzialność za jakość świadczonych usług. Stąd pytanie o to dlaczego nie zmienia się opisywana sytuacja kierować należałoby do zarządzających szpitalem. Ani Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, ani Okręgowa Rada Lekarska nie ma narzędzi do pełnienia funkcji zarządczych w stosunku do pracowników lub współpracowników Zakładu Leczniczego/Podmiotu Leczniczego. Nie ma też kompetencji aby „doradzać" zarządzającym jednostkami w zakresie kadr medycznych i stawianych wobec nich oczekiwań kompetencji tzw. miękkich. Samorząd lekarski prowadzi szkolenia w zakresie w/w kompetencji, ale to od woli lekarza zależy czy i w jakim stopniu zechce brać w nich udział – podkreśla R. Mońdziel.

Poprosiliśmy również - podobnie jak w przypadku zapytań skierowanych do dyrekcji szpitala - o przytoczenie wyjaśnień lekarzy wskazanych przez ratowników, oraz o informację, czy sami ratownicy medyczni wykazują się profesjonalizmem w kontakcie z personelem SOR, czy może właśnie ich zachowanie prowokuje powstawanie tych niepotrzebnych incydentów.

- Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie dotyczące „wyjaśnień lekarzy". Tym bardziej nie mam wiedzy odnośnie profesjonalizmu ratowników medycznych. Sądzę, że właściwym jest, o profesjonalizm zawodowy pytać zatrudniających. OIL w Płocku nie ma podstaw podważać profesjonalizmu wspomnianych lekarzy, tym bardziej nie ma podstaw podważać profesjonalizmu ratowników – odpowiada prezes.

Poinformowano nas także, że sytuacja opisana przez nas na podstawie relacji ratowników medycznych zostanie przekazana do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Prezes zapewnia, że ten organ  podejmie właściwą, opartą o obowiązujące przepisy gwarantujące niezależność działania organu, decyzję.

Czy podobne incydenty na kutnowskim SOR będą się powtarzać? Na pewno będziemy to monitorować.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (35)
 • rok temu | ocena +10 / -0

  xyz

  Izby Lekarskie postały jedynie po to żeby bronić interesów lekarzy a nie pacjentów.wszystkie przestępstwa są tuszowane a lekarze czuja się bezkarni.niewiele słychać o konsekwencjach.sytuacja w szpitalu jest przykładem.jeżeli od roku trwa ta sytuacja i wszyscy o tym wiedzą i nic nie robią to znaczy że lekarze są chronieni i to trwa.szpital to już ni... Rozwiń

 • rok temu | ocena +4 / -0

  112

  Jedna pielęgniarka -księżniczka jak mówiono o niej- że spalaonego zamku 😉

 • rok temu | ocena +7 / -1

  Zadowolony pacjent

  Miałem przygodę na kutnowskim sorze w zeszłym roku. Za swą kulturę i uprzejmość panie pielęgniarki jako pierwsze dostały zje..by. potem doszedł lekarz ponoć ortopeda z bakami jak elvis, też za swą kulturę mu się oberwało, niestety z hamem inaczej się nieda. Do dzisiaj mi dziendobry z daleka mówi.

  • rok temu | ocena +3 / -4

   ......

   ależ Ty musisz być ważny haha

   • rok temu | ocena +6 / -0

    Zadowolony pacjent

    Prawdopodobnie ważniejszy od ciebie

  • rok temu | ocena +8 / -0

   Ed

   Taaaaaa. Zadowolony pacjent samiec alfa. Tego zje...al tamtego zje...al. Ale maczo że szok. Z daleka mu się kłaniają. KRUS zapłacony tsa by się kłaniali w pas. A co hehe. Nawet kibel zje..ał ze do dziś sam klapę podnosi jak Romeo ze słomą w sandałach idzie szczać. To ci dopiero królewicz z dziarewni buhahahaha

 • rok temu | ocena +4 / -5

  As

  Taaa? A ja słyszałam, że koledzy ratownicy specjalnie kręcą aferę, mimo że chcieli zostawić pacjenta nie w tym miejscu (nie wolno przyjąć dodatniego pacjenta w strefie czystej!). Kto płaci za ten artykuł? Dziel i rządź wiecznie żywe...

 • rok temu | ocena +0 / -3

  Fuck zalogowany

  medium.com/@lonapanthlp40/coronavirus-hits-excessively-near-and-dear-691040b2f5d2

 • rok temu | ocena +0 / -1

  Fuck zalogowany

  medium.com/@lonapanthlp40/coronavirus-hits-excessively-near-and-dear-691040b2f5d2 medium.com/@gmjaririnj336/monetization-how-to-develop-user-persona-to-enable-an-effective-monetization-strategy-b519b0e19330 medium.com/@gmjaririnj336/ medium.com/@lonapanthlp40/how-the-coronavirus-vaccine-development-compares-to-other-shots-in-history-ed34d0aca0b6 me... Rozwiń

 • rok temu | ocena +9 / -3

  mo

  Którzy to ratownicy z tej przyczyny zrezygnowali z pracy? Koń by się uśmiał. Kto to napisał?

 • rok temu | ocena +1 / -3

  dfgdfg zalogowany

  dfgdfgfd

 • rok temu | ocena +21 / -6

  Kutnowiak

  Wyjebać na bruk wszystkich lekarzy z kutnowskiego szpitala i przyjąć młodych lekarzy i będzie napewno lepiej

  • rok temu | ocena +1 / -4

   Pick

   A skąd ich wziąć???

 • rok temu | ocena +1 / -6

  ???

  Można po polsku 2 ??? "także o spostrzezenia lekarzy" ???

 • rok temu | ocena +5 / -1

  ???

  A można po polsku ? "zachowaniu lekarzy wsazanych przez ratowników" ???

 • rok temu | ocena +5 / -3

  ciekawy

  Czy ratownicy medyczni mają płacone od wyjazdu, tak jak strażacy ochotnicy?

  • rok temu | ocena +5 / -0

   Pick

   Nie.

 • rok temu | ocena +13 / -9

  Prawnik

  Szkoda, że tylko jedna strona ma możliwość wypowiedzieć się i oczerniać innych 🤔 tak najlepiej prawda? Nie dziwię sie, że brakuje lekarzy i pielęgniarek. Po tym wszystkim co się czyta, po tej fali hejtu tych wszystkich fachowców od wszystkiego. I chciałoby się powiedzieć...drodzy państwo leczcie się sami !!! Nie dziwię sie, że Ci ludzie mają dość... Rozwiń

 • rok temu | ocena +14 / -1

  Kutnianka

  Byc moze jeden z lekarzy to ten,z ktorym poprzez uprzejmosc Pani ze SOR,ktora mnie polaczyla mialam "przyjemnosc"rozmawiac w piatek 20 listopada.Odebral i kazal czekac (prowadzil rozmowe przez prywatny telefon.Lekarz w bardzo dobrym humorze,usmiechniety).Rozmowa ze mna przebiegla w bardzo niemilej atmosferze,lekarz opryskliwy i bezczelny.

 • rok temu | ocena +14 / -4

  zkf

  Kilka spraw: 1. Macie uwagi co do pracy lekarzy i w wielu przypadkach macie rację, ale proszę pamiętać o jednym. "Mielenie ozorem" nic nie zmieni. Teraz jest covid, ale kiedyś się to skończy. Każdy pokrzywdzony ma prawo w 3 lata od chwili kiedy dowiedział się o błędzie medycznym - wystąpić do sądu z powództwem o odszkodowanie. 2. Ludzie zastanówcie... Rozwiń

 • rok temu | ocena +11 / -2

  Patologia+

  Chore czasy zarządzane przez bardziej chorą władzę. Ludzie umierają na wszystko tylko nie "covid", szpitale upadają, ludzie się kłócą i walczą ze sobą. No ale najważniejsze że na bombelki dajoooo

  • rok temu | ocena +6 / -1

   ZDROWE CZASY

   Chore ludzie. W*********j.

  • rok temu | ocena +10 / -1

   koszykarz

   "Ludzie" dobrze napisałeś. Służba zdrowia jest be, ale znam wielu, wielu ludzi, którzy szczycą się znajomością z tymi, którzy pracują w służbie zdrowia. Sądy są be, ale mieć znajomego sędziego... Albo zasiąść na trybunie obok prokuratora i pokibicować. LUDZIE

 • rok temu | ocena +24 / -3

  Ab

  Jestem pracownikiem szpitala w Kutnie jestem teraz na oddziale covid też mam przykre bardzo doświadczenia z SOR po wyjściu ze szpitala szpitala zgłaszam sytuację do dyrekcji nie może być być tak żeby pacjent był nikim a przed szpitalem pisze Pacjent naszym pracodawcą.Jezeli ktoś o tym zapomina niech się zwolni

 • rok temu | ocena +7 / -11

  Robert

  Przywożą im nagminnie jakichś podpitych meneli czy zaspanych bezdomnych to się doktorki irytują. Ratownicy po co zabieracie takich do karetki?

  • rok temu | ocena +14 / -3

   Asgart

   Jak im nie pasuje zawód z powołania to niech sobie zmienią ich obowiązkiem jest noszenie pomocy obowiązkiem a nie kaprysem

   • rok temu | ocena +12 / -3

    Kutnianka

    Zgadzam sie.Jezeli ktos minal sie z powolaniem to niech zmieni zawod a nie wyladowuje agresje na innych 👍

 • rok temu | ocena +28 / -3

  Seba

  JAK NA WAKAJKI JECHAĆ SPONSOROWANE ORZEZ KONCERNY FARMA ZA WYPISYWANIE RECEPT TO SZPAGATAMI BIEGLI PO BILETY LOTNICZE. A TERAZ JAK SZCZURY SIEDZĄ ZAMKNIĘCI W PRZYCHODNIACH. ALBO WYZYWAJĄ SIE NA WSPÓŁPRACOWNIKACH BO NIE MOGA W TYM CZASIE JAK ICH KOLEDZY Z PRZYCHODNII W SPOKOJU W GABINECIE LECZYĆ NICZYM KASZPIROWSKI PRZEZ ŁĄCZĄ. NIE MA LUDZI NIEZASTĄ... Rozwiń

  • rok temu | ocena +3 / -3

   ROB

   Pewnie, że nie ma. Przecież ty możesz popracować za lekarza na SOR, albo w przychodni. Zrób sobie pieczątkę z ziemniaka i do roboty!

 • rok temu | ocena +30 / -0

  Moj nick

  Przyjdźcie popracować do Polfarmexu, na produkcję. Agresja werbalna, szantaże, plotkowanie, manipulacje, kolesiostwo i mógłbym jeszcze wymieniać. Takie to mamy przełożone, które mistrzami ponazywali, a z tego tyłu to tylko mistrzowsko się kompromitują w oczach swoich podwładnych. Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Mobbing jest poważnym problemem. ... Rozwiń

  • rok temu | ocena +6 / -11

   hmm?

   Po co tam pracujesz skoro tak źle? Dlaczego nie nagrasz tego co tam się dzieje i nie zgłosisz? Bo jak na razie wołasz o to aby INNI się nie bali, a sam jedynie co robisz to płaczesz jako wirtualna postać na jakimś pseudo portalu.

   • rok temu | ocena +3 / -2

    Sw

    Hmm, nagranie nie jest dowodem w sprawie, chyba że przed nagraniem poinformowales osobę którą będziesz nagrywał.

   • rok temu | ocena +12 / -0

    Bbbb

    Tam jest jak z problemem pedofili w kościele- niby wszyscy wszystko widzą i słyszą ale nikt z tym nic nie robi. Dlaczego?

 • rok temu | ocena +41 / -5

  Kjjfs

  Powiem tak: kutnowscy lekarze, Ci co leczą zdalnie zapalenie płuc i wiele podobnych, powinny dostać zakaz wykonywania zawodu, nie do odwołania. Wstyd i hańba. A teraz jeszcze to? To spieprzać na strefę, jak się nie podoba leczyć ludzi względem przysięgi, którą składaliscie! Osobiście wyciągnę nazwiska każdego takiego konowała w tym mieście, który s... Rozwiń

  • rok temu | ocena +4 / -1

   Kkkk

   Niech się zwalniają na strefie potrzeba ludzi!