16 listopada, podczas działań "Pieszy", policjanci zwracali szczególną uwagę na wykroczenia kierowców naruszające bezpieczeństwo osób pieszych, ale również na niewłaściwe zachowanie samych pieszych, którzy lekceważąc zagrożenie nie stosują się do obowiązujących przepisów. To właśnie grupa pieszych uczestników ruchu drogowego jest szczególnie narażona na niebezpieczne zdarzenia na drodze.
- Nie zawsze dostatecznie oświetlone ciągi komunikacyjne, brak miejsc wyznaczonych do bezpiecznego poruszania się – zwłaszcza poza obszarem zabudowanym oraz często niewłaściwy sposób korzystania z drogi przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń z udziałem tych niechronionych uczestników ruchu drogowego - wyjaśnia mł. asp. Daria Olczyk, oficer prasowa kutnowskiej policji.
Dlatego ważnym elementem ubioru pieszych powinny być odblaski, które funkcjonariusze kutnowskiej drogówki rozdawalipieszym na ulicach Kutna.
W okresie jesienno-zimowym, gdy dzień jest krótki, noc długa, a pieszy przeważnie ubrany jest w ciemne kolory i jego strój nie posiada elementów odblaskowych, kierowca zauważy go dopiero z odległości około 20 maksymalnie 30 metrów. Kierujący pojazdem nie ma szans na jakąkolwiek reakcję. Jeśli jednak strój pieszego zostanie wyposażony w elementy odblaskowe, zostanie on już zauważony z odległości około 130, a nawet 150 metrów.
Kutnowska policja przypominamy również o obowiązujących przepisach.
Zgodnie z nowymi przepisami pieszy, wchodzący na przejście dla pieszych, ma pierwszeństwo przed pojazdem. Kierujący pojazdami, zobowiązani są do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:
zachować szczególną ostrożność,
zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
Pieszy ma obowiązek zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Policjanci apelują!
- Korzystajmy z wyznaczonych przejść dla pieszych, gdyż miejsca te zapewniają pieszym bezpieczeństwo relatywnie na najwyższym poziomie, zawsze upewniajmy się czy wejście na jezdnię nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nawet na przejściach dla pieszych,za każdym razem nim wkroczymy na jezdnię, oceńmy prędkość nadjeżdżającego pojazdu i odległość w jakiej się od nas znajduje, nie wchodźmy na przejście przy wyświetlanym czerwonym świetle.
Info: KPP w Kutnie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.