Ostrzeżenie w centrum Polski. Urząd apeluje
- Informuję o stwierdzeniu w wodach rzeki Warty województwa łódzkiego - powiat sieradzki, gmina Sieradz (obręb Sucha, Grądy, Dzigorzew, Biskupice, Obręb 15, Podłężyce-Rzechta), gmina Warta (obręb Włyń, Obręb 26) gmina Burzenin (obręb Burzenin, Jarocice), powiat zduńskowolski, gmina Zapolice (obręb Pstrokonie, Strońsko), powiat wieluński, gmina Konopnica (obręb Rychłocice, Strobin) gmina Osjaków (obręb Osjaków, Felinów) powiat pajęczański, gmina Siemkowice (obręb Bugaj Radoszewicki) gmina Wierzchlas (obręb Kamin, Krzeczów) gmiana Pajęczno (obręb Patrzyków, Prusicko) obecności agrofaga kwarantannowego bakterii Ralstonia solanacearum oraz ustalam strefę porażenia – podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi.
W skład strefy porażenia wchodzą zakażone wody rzeki Warty na odcinku ok. 159 km (od punktu oznaczonego na mapie współrzędnymi 50°42'45.8"N 18°38'53.9"E (obręb 26’, gmina Miasto Warta, powiat sieradzki) do punktu oznaczonego na mapie współrzędnymi 50°02'04.7"N 19°11'14.0"E, (obręb Prusicko, gmina Nowa Brzeźnica, powiat pajęczański).
Urząd podkreśla, że bakteria Ralstonia solanacearum nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt. Jest agrofagiem niektórych gatunków roślin uprawnych. Głównymi roślinami żywicielskimi bakterii są ziemniaki i pomidory oraz inne rośliny z rodziny psiankowatych (np. pelargonia).
Drogami rozprzestrzeniania się bakterii są zainfekowane:
- rośliny, w tym bulwy ziemniaka;
- narzędzia, środki transportu i gleba przylegająca do sprzętu używanego przy produkcji roślin żywicielskich,
- wody stosowane do nawadniania/ podlewania i opryskiwania roślin.
W związku z powyższym zakazuje się stosowania wody z rzeki Warty, pochodzącej z wyżej wskazanych obrębów do nawadniania, oraz opryskiwania roślin ziemniaka i pomidora oraz innych żywicielskich roślin z rodziny psiankowatych.
- Ponadto, nie zaleca się stosowania wody z rzeki Warty z innych odcinków, które nie zostały objęte strefą porażenia, z uwagi na realne zagrożenie jakie może nieść woda pochodząca z pozostałych miejsc – dodaje Urząd.
Z uwagi na możliwość rozprzestrzeniania się bakterii zaleca się dokładne obserwacje upraw ziemniaków i pomidorów pod kątem objawów powodowanych przez bakterię.
W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów należy skontaktować się niezwłocznie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi (tel: 42 611-66-60, e-mail: wi-lodz@.piorin.gov.pl).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.