Środowisko FIRM RODZINNYCH potrzebuje sojuszników, zwłaszcza wśród organizacji pozarządowych wspierających rozwój przedsiębiorczości.
I tu pojawia się Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A., która razem z Stowarzyszeniem Inicjatywa Firm Rodzinnych, Związkiem Miast Polskich, Fundacją Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości i Official Chamber of Commerce - Industry and Shipping of Seville, realizować będzie ponadnarodowy projekt BUDOWANIA WSPARCIA STRUKTUR POLSKIEGO BIZNESU RODZINNEGO.
Liderem projektu „Tworzenie systemu sieciowego wsparcia przedsiębiorczości rodzinnej- lokalne centra kompetencji rozwoju firm rodzinnych” jest Stowarzyszenie IFR - Inicjatywa Firm Rodzinnych, której hasło brzmi „Łączymy by budować”.
Projekt realizowany będzie w ramach programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
W dniu 12 lipca w Hotelu- Restauracji Rondo odbyło się spotkanie inicjujące prace eksperckie nad projektem, które zgromadziło przedstawicieli partnerów i osoby zaangażowane do jego realizacji. Spotkanie połączone było z podpisaniem umów partnerskich na rzecz realizacji projektu.
„Po wielu miesiącach pracy i przygotowań, nareszcie ruszamy z kolejnym projektem dedykowanym przedsiębiorczości” – inaugurację projektu entuzjastycznie obwieszcza na profilu społecznościowym Mariola Grodnicka- Prezes ARRK i Członek Zarządu Krajowego IFR.
Czego dotyczy projekt?
Celem głównym jest opracowanie i wdrożenie modelu funkcjonowania 7 Lokalnych Centrów Kompetencji, w oparciu o wypracowane już praktyki partnera hiszpańskiego.
Centra będą stanowiły wsparcie, gdzie przedstawiciele Firm Rodzinnych otrzymają szybką pomoc w przezwyciężaniu jednego z poniższych problemów:
sposoby efektywnego zarządzania FR;
dialog międzypokoleniowy i przekazywanie kompetencji z pokolenia na pokolenie;
skuteczne procesy sukcesyjne;
trwałość firmy i konkurencyjność w kontekście specyfiki działania FR;
Założeniem kluczowym projektu jest współpraca w ramach budowanej (a następnie rozwijanej i umacnianej) sieci partnerstwa, pomiędzy Firmami Rodzinnymi a grupami wsparcia lokalnego: samorządami, uczelniami wyższymi oraz organizacjami pracodawców i izb gospodarczych.
Modelem wsparcia zostanie objętych 350 Firm Rodzinnych i zostanie on przetestowany w wybranych 7 miastach.
Wśród grupy miast zaproszonych do projektu, znajdzie się 5 zrekrutowanych w trakcie realizacji projektu oraz 2 o wysokim potencjale wsparcia przedsiębiorczości rodzinnej, reprezentowane przez partnerów projektu i zaproszone do współpracy na etapie opracowania wniosku tj.: Kutno i Kalisz.
KUTNO miastem, w którym pilotażowo wdrożone zostanie Lokalne Centrum Kompetencji!
Na etapie fazy testowej uczestnicy projektu uzyskają wsparcie od zespołu ekspertów zarówno on-line i poprzez spotkania lokalne. Faza wdrożeniowa będzie wiązała się z wypracowaniem 2-letnich Programów Operacyjnych dostosowanych do lokalnych potrzeb i potencjałów. Na tym etapie model testowany będzie właśnie w Kutnie i Kaliszu. Doświadczenia wynikające z fazy testowej będą stanowiły podstawę do opracowania rekomendacji i posłużą kolejnym 5 miastom w samodzielnym wdrażaniu modelu LCK.
O przebiegu projektu będziemy informować na bieżąco.