Władze gminy chwalą inwencję jednego z mieszkańców
- Po raz kolejny mamy zaszczyt, a przede wszystkim ogromną radość i prezentujemy wyjątkowe prace, tj. makiety kościoła parafialnego w Strzegocinie, kolegiaty w Tumie i latarni morskiej. Wykonawcą tych wspaniałych dzieł jest Pan Wojciech Zieliński z Gledzianowa – informują władze pobliskiej gminy Witonia.
Monumentalna Archikolegiata w Tumie to największa zachowana świątynia romańska w Polsce. Wzniesiono ją w latach 1141-1161 z inicjatywy księżnej Salomei z Bergu, wdowy po Bolesławie Krzywoustym.
- W 1180r. odbył się w Archikolegiacie pierwszy synod w Polsce – wielki zjazd dostojników duchownych i świeckich. Nieopodal kolegiaty znajduje się największe grodzisko w środkowej Polsce. To wczesnośredniowieczna Łęczyca, pierwotnie (od VI w.) gród plemienny, a później (do XIII w.) jedna z najważniejszych siedzib władców Polski, otoczona pierścieniem fos i wałów – opisuje Centralny Łuk Turystyczny.
Jeśli chodzi o kościół w Strzegocinie, to z zapisów archiwalnych wiadomo, że parafia została erygowana w połowie XIV w. przy kościele pw. św. Bartłomieja.
- Ta jednonawowa, trójdzielna, neogotycka świątynia posiada od frontu czterokondygnacyjną wieżę, nawę oraz prezbiterium na osi, za którym znajduje się zakrystia. Z boku świątyni dobudowano sień. Ściany budowli podparte są szkarpami. W korpusie wieży znajduje się niewielka rozeta. W trakcie odbudowy po pożarze kościół w Strzegocinie częściowo przebudowano, pomniejszając okna. Wówczas też zrekonstruowano wyposażenie wnętrza, w tym ołtarz główny - opisuje ks. kan. dr Paweł Staniszewski.
Jak przypominają samorządowcy z Witoni, pan Wojciech tworzy rękodzielnicze cudeńka z zapałek i innych elementów z drewna będące efektem bogatej wyobraźni i godnej podziwu inwencji twórczej.
Makiety są eksponowane w Bibliotece Publicznej Gminy Witonia im. Ignacego Kamińskiego w ramach „Kącika Tradycji Pokoleń”.
- Przypominamy, że to miejsce, w którym prezentujemy dokonania osób wyjątkowych, rozwijających własne zainteresowania i talenty, a tym samym tworzące historię naszej małej ojczyzny – gminy Witonia. Niewątpliwie do takich utalentowanych osób, a jednocześnie - co się bardzo rzadko dzisiaj zdarza - ludzi bezpretensjonalnych, „perełek naszej gminy” należy Pan Wojciech Zieliński – podkreśla gmina Witonia.
Poniżej zdjęcia eksponatów udostępnione przez gminę. Równocześnie samorządowcy zachęcają wszystkich chętnych do odwiedzin biblioteki, aby bezpośrednio zobaczyć makiety świątyń i latarni.
Komentarze (0)