Reklama

Reklama

Będzie przełom ws. "zapomnianej" kutnowskiej szkoły? Prezes PKP jest gotowy do rozmów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Sprawa związana z naprawą fatalnej infrastruktury drogowej w obrębie ZS nr 4 w Kutnie-Azorach nabiera tempa. Temat zyskał rozgłos, a interwencję podjęła posłanka Paulina Matysiak. Parlamentarzystka otrzymała już odpowiedź na interpelację z Polskich Kolei Państwowych. Spółka twierdzi, że odpowiedzialność z stan drogi dojazdowej do szkoły w dużej mierze spoczywa obecnie w rękach Powiatu Kutnowskiego. Jednocześnie PKP zapewnia, że prezes spółki jest skory do pomocy i podjęcia rozmów z samorządami.

Reklama

Dziury, złość i spychologia

 

ZS nr 4 w Kutnie-Azorach od lat walczy o remont drogi dojazdowej. Ta znajduje się w opłakanym stanie, lecz chętnych do podjęcia się jej naprawy próżno szukać. Jak mówi w rozmowie z KCI jeden z nauczycieli, placówka "leży w przeklętym miejscu". Administracyjnie jest to bowiem teren Miasta Kutna, organem prowadzącym jest Starostwo Kutnowskie, zaś część działek wokół szkoły należy formalnie do PKP. Wymienione instytucje nie kwapią się do podjęcia działań, zamiast tego - w opinii społeczności szkolnej - stosują typową spychologię. To wszystko znacząco osłabiać ma pozycję szkoły.   

O pomoc poproszono parlamentarzystkę z Kutna. Paulina Matysiak wystosowała interwencję poselską do władz PKP, Miasta Kutno oraz Powiatu Kutnowskiego. W piśmie skierowanym do wyżej wymienionych instytucji posłanka prosi o odpowiedź na pytania:

1. Kto odpowiada za stan dróg dojazdowych Zespołu Szkół Nr 4 im. Zygmunta Balickiego w Kutnie-Azorach?
2. Z czego wynikają zaniedbania oraz zły stan tych dróg?
3. Czy drogi dojazdowe do ZS Nr 4 zostaną kiedykolwiek wyremontowane? Czy doczekają się np. nowej, utwardzonej nawierzchni?
4. Społeczność szkolna wskazuje także na problem związany z rozmywaniem odpowiedzialności za teren wokół szkoły — czy w sprawie rozwiązania opisanych wyżej problemów reprezentowane przez Państwa urzędy i instytucje zamierzają podjąć stosowne kroki i przy odpowiedniej współpracy udzielić konkretnej pomocy.

 

PKP odpowiada. Będzie przełom?

 

Jako pierwsze na interpelację odpowiedziały Polskie Koleje Państwowe. Spółka tłumaczy, że temat jest jej dobrze znany i wyjaśnia, do kogo należą tereny okalające kutnowską szkołę. Jak czytamy, dojazd do ww. Zespołu Szkół możliwy jest poprzez dwa istniejące zjazdy z drogi krajowej nr 92 tj.:

1) przez działki ew. nr 1054/25, nr 1054/15 i nr 1054/14 położone w obrębie Raszew Piaski, przy czym:
a) działka ew. nr 1054/25 została nieodpłatnie przekazana Powiatowi Kutnowskiemu przez PKP S.A.w maju 2021 roku aktem notarialnym Rep A 812/2021,
b) działka ew. nr 1054/15 znajduje się w użytkowaniu wieczystym PKP S.A. i jeszcze w 2019 r. proponowaliśmy Powiatowi Kutnowskiemu przeniesieniu praw do niej na ich rzecz. Do chwili obecnej Powiat nie przekazał nam swojego stanowiska w tej sprawie,
c) działka ew. nr 1054/14 również znajduje się w użytkowaniu wieczystym PKP S.A.

2) przez działkę ew. nr 1054/60 znajdującą się w użytkowaniu wieczystym PKP S.A. stanowiącą w części drogę wewnętrzną.

Z odpowiedzi udzielonej posłance Matysiak wynika, że PKP deklaruje chęć podjęcia współpracy z samorządami. 

- Mając na uwadze istotny interes społeczny, deklaruję, że Dyrektor PKP S.A. Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie (zarządzający ww. działkami będącymi w użytkowaniu wieczystym PKP S.A.) jest gotowy niezwłocznie przystąpić do rozmów z Powiatem Kutnowskim lub Miastem Kutno, których efektem może być umożliwienie im władania wspomnianymi wyżej działkami (lub ich częściami) celem zabezpieczenia oczekiwanego stanu technicznego dojazdu m.in. do Zespołu Szkół - czytamy w odpowiedzi PKP.

Jak do tematu odniosą się Powiat Kutnowski i Miasto Kutno? Sprawę będziemy monitorować. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy