Reklama

Bezpieczne wakacje

Opublikowano:
Autor:

Bezpieczne wakacje - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscowościach turystycznych i wypoczynkowych, w miejscach zamieszkania oraz na szlakach komunikacyjnych stanowi jedno z priorytetowych zadań Policji w okresie wakacji. Od 28 czerwca do 1 września 2013 roku rusza akcja „Bezpieczne wakacje 2013".

Policjanci współpracując z przedstawicielami administracji rządowej, samorządowej oraz partnerami społecznymi będą przeprowadzać wiele działań profilaktycznych by zapewnić bezpieczeństwo na drogach, w miejscu wypoczynku i zamieszkania.

W pierwszej kolejności zostaną sprawdzone placówki organizujące wypoczynek dla dzieci i młodzieży a także miejsca mogące stanowić jakiekolwiek zagrożenia m.in. tzw.dzikie kąpieliska.

Przez okres wakacji wspólnie ze specjalistami różnych służb policjanci będą przeprowadzać kontrole miejsc zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży w celu ujawnienia wszelkich nieprawidłowości w zabezpieczeniu technicznym, p.pożarowym i sanitarnym obiektów a także nieodpowiednim oznakowaniu dróg i kąpielisk.

Funkcjonariusze spotkają się z dziećmi i młodzieżą przekazując im treści z zakresu prewencji kryminalnej a przede wszystkim wskazując jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą, podczas zabaw na podwórku czy w domu. Zasygnalizują zagrożenia w kontakcie z agresywnymi zwierzętami. Zwrócą również uwagę na kształtowanie pozytywnych postaw kibicowania i kulturalnego odbioru widowisk sportowych.

Specjaliści z zakresu ruchu drogowego będą kontrolować miejsca i czas przewozu zorganizowanych grup dzieci.

Na drogach zwrócą szczególną uwagę na młodych, brawurowo i lekkomyślnie jeżdżących kierowców, a także wszystkich uczestników ruchu drogowego łamiących przepisy (nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa). Będą również przekazywać informacje o wszelkich utrudnieniach na drogach, które mogłyby zakłócić bezpieczne i płynne poruszanie się pojazdów.

Niebawem dzieci i młodzież szkolna rozpoczną 2 miesięczną przerwę w nauce. Letnie wakacje bardzo często łączą się z wyjazdami poza miejsce zamieszkania. Korzystamy z różnych form wypoczynku – zorganizowanych obozów , kolonii , wczasów czy wyjazdów indywidualnych.

Aby letni wypoczynek był dla wszystkich spokojny i bezpieczny warto skorzystać z porad , którymi jak co roku dzielą się łódzcy policjanci :

• wybieramy odpowiednią ofertę


Wybierając obóz , kolonię czy wczasy rodzinne radzimy skorzystać ze sprawdzonych i poleconych biur podróży. Biuro powinno być zarejestrowane w Polskiej Izbie Turystyki, posiadać zezwolenie na organizowanie imprez turystycznych wydane przez wojewodę i gwarancje ubezpieczeniowe. Okazania tych dokumentów możemy żądać w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

• bezpieczna podróż

Wybierając się na wypoczynek powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w podróży. Poruszając się własnym środkiem transportu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siądź trzeźwy i wypoczęty . Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone . Wysiadając z samochodu należy zabrać ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty , drogą odzież i dokumenty , zamknąć auto i uruchomić urządzenie alarmowe .W trakcie podróży możemy być narażeni na kradzież samochodu metodą na stłuczkę lub na wypadek – złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary -. w takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu , lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki Policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta pamiętajmy , że należy je zamknąć i uaktywnić alarm .Korzystając z pociągów czy autobusów dalekobieżnych unikajmy sztucznego tłoku i pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu . Do podróży załóżmy wygodną i skromną odzież . Pamiętajmy , aby nie rozmawiać z przygodnie poznanymi ludźmi i nie przyjmować poczęstunków od współpasażerów . W pociągu opuszczając przedział zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. O każdej „ podejrzanej „ sytuacji powinniśmy powiadomić obsługę pociągu.

• zabezpiecz mieszkanie

Nie opowiadaj wszystkim wkoło ,że planujesz dłuższy wyjazd. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „ wyjechaliśmy z miasta , wracamy wtedy i wtedy „ Klucze do mieszkania przekaż krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi , poproś by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi , wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką ! Cenne przedmioty , dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy aby uniknąć ewentualnej awarii.


• wakacje w miejscu zamieszkania

Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją , że dzieci spędzają wakacje w miejscu zamieszkania i pozostają przez kilka lub kilkanaście godzin bez opieki pracujących rodziców .Pouczmy nasze pociechy , aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały obcych ludzi do domu. Dziecko powinno mieć kontakt telefoniczny z rodzicami i informować ich o każdym istniejącym zagrożeniu . Na placach zabaw , w parkach czy skwerach dzieci powinny bawić się w grupie najlepiej pod okiem dorosłej osoby . Należy „ uczulić „ dziecko ,że nie wolno mu rozmawiać z obcymi ani oddalać się w ich towarzystwie .
Wytłumaczmy naszej latorośli , aby unikała niebezpiecznych miejsc – bunkry , glinianki czy kąpiele w miejscach niedozwolonych mogą być bardzo „ zdradliwe „ , a zabawa może zakończyć się utratą zdrowia czy życia .
Rodzice nastolatków , które wybierają się na wypoczynek w grupie młodzieży powinni dokładnie wiedzieć gdzie i z kim wybiera się młoda osoba . Starajmy się poznać współuczestników wyjazdu i utrzymujmy z synem lub córką stały kontakt telefoniczny.

• Kąpiele.

Aby kąpać się bezpiecznie korzystajmy jedynie z miejsc do tego przeznaczonych. Są nimi z całą pewnością baseny miejskie, ze ściśle określonymi głębokościami wody, zabezpieczane przez wykwalifikowanych ratowników. Za bezpieczne mogą być także uważane stawy, jeziora, zalewy i rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli gdzie opiekę nad pływającymi sprawują ratownicy WOPR-u. Największą liczbę kontuzji zakończonych trwałymi urazami głowy i kręgosłupa a często utonięciem spotykamy w przypadku skoków do płytkiej wody. W czasie zabaw w wodzie absolutnie niedopuszczalne jest podtapianie, przytrzymywanie głowy kolegi pod wodą, popychanie, wrzucanie do wody tych, którzy nie mają ochoty na kąpiel czy namawianie i prowokowanie słabiej pływających do wypraw na głęboką wodę. Do wody wchodzimy najwcześniej po 30 minutach od zjedzenia posiłku. Aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego należy stopniowo obniżać temperaturę ciała i zbliżać ją do temperatury wody. Przypominamy również o obowiązku zakładania kapoków w czasie pływania kajakami , łódkami i rowerami wodnymi. Co robimy widząc, że ktoś tonie? Do wody skaczemy tylko kiedy głębokość jest na tyle mała, że dotykamy swobodnie nogami dna. Należy niezwłocznie powiadomić kogoś dorosłego. Tonącemu można podać z brzegu kij, tyczkę czy wiosło , rzucić koło ratunkowe. Ratownicy są specjalnie szkoleni i oprócz tego, że potrafią doskonale pływać znają chwyty ratownicze. Brak umiejętności ratowania tonących skutkuje najczęściej ofiarami wśród osób usiłujących udzielić topielcowi pomocy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE