Reklama

Reklama

Bezpłatna edukacja policealna

Opublikowano: 29 października 2020 08:50
Autor: Materiał zewnętrzny

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wydarzenia Nauka w szkole średniej to, oprócz pilnego przyswajania wiedzy, czas na odkrycie swoich przyszłych, zawodowych zainteresowań. Nie jest to łatwe zadanie, bowiem w młodym wieku świadomość własnych możliwości, potrzeb, a także ograniczeń, nie jest w pełni rozwinięta. Rzadko zdarza się, aby mając zaledwie kilkanaście lat, posiadać jasno wytyczoną wizję swojej przyszłej kariery. Nawet wybór kierunku studiów bywa przypadkowy, korygowany już w czasie trwania roku akademickiego, a nawet porzucany po kilku latach studiowania na rzecz zupełnie innego pomysłu na życie. Co zatem robić po liceum? Jakie są możliwości?

Reklama

Bezpłatna nauka

Najbezpieczniej, z punktu widzenia ekonomicznego, zdecydować się na naukę bezpłatną. Wiele osób jednocześnie uczy się i pracuje na własne utrzymanie. Jeśli darmowa edukacja może w takiej sytuacji choć trochę odciążyć skromną kieszeń młodego dorosłego, to dlaczego by z tego nie skorzystać? Za darmową szkołą przemawia też fakt, iż ostatnimi czasy, ze względu na trudną sytuację gospodarczą, wielu uczniów i studentów mogło mieć problem z utrzymaniem niestabilnej, dorywczej pracy. Tym bardziej, mając do wyboru płatną i nie płatną naukę, rozsądniej wybrać tę drugą i przeczekać trudny czas. Brak opłat skutkuje również łatwiejszym podjęciem decyzji, by uczyć się na więcej niż jednym kierunku. Nie trzeba studiować ich równocześnie, można rozłożyć je w czasie, bądź uzupełnić wiedzę późniejszym darmowym kursem.

Nie tylko teoria

Jeśli mowa o nieprzyjaznym czasie na podjęcie pracy ze względu na sytuację gospodarczą kraju, warto zastanowić się, jakie profesje mają największą szansę na popyt wśród pracodawców. Co może wyróżnić przyszłego pracownika, dając mu przewagę wśród kandydatów na rynku pracy? Okazuje się, że to, co pracodawcy punktują najwyżej, to nie dyplomy i zaświadczenia, popularnie zwane "papierkami". Najbardziej cenione są rzeczywiste, praktyczne umiejętności. Najlepiej poparte konkretnym doświadczeniem. Aby stawić czoła takim wymaganiom, wiele osób, które w przyszłości spełnią się w swoim zawodzie, wybiera szkoły policealne czy kursy zawodowe. Dlaczego? Szkoła policealna to zwykle średnio od dwóch, do pięciu semestrów nauki, które oprócz wiedzy teoretycznej przewidują też bardzo intensywne zajęcia praktyczne. HR-owcy dobrze wiedzą, że dyplom ukończenia takiej szkoły czy kursu świadczy o realnym doświadczeniu kandydata i jego przygotowaniu praktycznym. Taki absolwent nie będzie od podstaw nabywał danych umiejętności, zdobywał kwalifikacji - on będzie gotowym pracownikiem, dokładnie przyuczonym do wykonywania zawodu.

Jaki zawód wybrać?

Na rynku edukacyjnym jest wiele możliwości. Nie trzeba poprzestawać na ukończeniu tylko jednej ścieżki, szczególnie gdy mowa o nauce darmowej. Przykładowo, szkoły policealne w Łodzi oferują ciekawe kierunki, które można ze sobą z sukcesem połączyć jeden po drugim, zwiększając tym samym swoje szanse na pracę marzeń. I tak, wybierając zdobycie kwalifikacji higienistki stomatologicznej, dokształcić się można później w kierunku asystentki stomatologicznej z elementami implantologii. W przypadku wciąż niegasnącej chęci do nauki TEB Edukacja proponuje kierunek: Technik sterylizacji medycznej, gdzie doświadczenie w tak ważnej dziś gałęzi jak medyczna dezynfekcja, uczniowie zdobywają w specjalnie przygotowanych i dobrze wyposażonych pracowniach. Takie połączenie specjalizacji to niewątpliwie pierwszeństwo podczas zatrudniania w gabinetach medycznych, kosmetycznych, zakładach opieki zdrowotnej, szpitalach, czy zakładach produkcji wyrobów medycznych. Przykłady można mnożyć. Oferta kierunków i kursów jest ogromna: od zawodów technicznych, przez medyczne, informatyczne, kosmetyczne, aż po artystyczne.

Dzisiejsi pracodawcy stawiają w pierwszej kolejności na umiejętności praktyczne. Bez nich, nawet najlepszy dokument poświadczający zdobycie wiedzy teoretycznej, nie zagwarantuje, że pracownik sprawdzi się na danym stanowisku. Taką gwarancję da tylko praktyka, doświadczenie i chęć do pracy - a tę najłatwiej w sobie wykształcić, opanowując dane umiejętności do perfekcji. Ułatwiają to szkoły policealne, oferujące szereg kierunków z zajęciami praktycznymi. Warto dać sobie szansę i tak pokierować swoją ścieżką zawodową, by uczynić z niej prawdziwą przygodę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.