Reklama

Bieżnie treningowe - jaką wybrać?

Opublikowano:
Autor:

Bieżnie treningowe - jaką wybrać? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jogging to bardzo modna forma aktywności fizycznej. Trudno się temu dziwić, chociażby ze względu na liczne zalety. Bieganie korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, pomaga zapobiegać wielu chorobom, utrzymać zdrowie fizyczne i psychiczne na odpowiednim poziomie, a także pozwala efektywnie zrzucać zbędne kilogramy. Nie zawsze jednak warunki pogodowe zachęcają do uprawiania joggingu, ale nie oznacza to, że nie ma z takiej sytuacji żadnego wyjścia. Bieżnie treningowe są świetną alternatywą dla biegania na dworze.

Bieżnie domowe i klubowe

Bieżnie są jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej siłowni i klubu fitness. Niemniej na rynku można spotkać także modele przeznaczone do domowego użytku. Bieżnie, które produkowane są z myślą o siłowniach, są zazwyczaj bardziej wytrzymałe, mają łatwiejszy interfejs użytkownika, szerszy i dłuższy pas biegowy, większą ilość funkcji i mocniejszy silnik. Oczywiście to przekłada się na wyższą cenę. Takie parametry są jednak wymagane, ponieważ bieżnie stosowane w klubach fitness muszą być perfekcyjnie przygotowane do częstej i mocniejszej eksploatacji.

Na użytek domowy można kupić inny sprzęt, który nie będzie tak rozbudowany. Ceny takich modeli w naszym sklepie wahają się już od tysiąca złotych w górę, co sprawia, że każdy może sobie zafundować taki sprzęt do domu i zadbać o swoje zdrowie. Ważne jest, aby przed wybraniem bieżni określić swój budżet i trzeba przy tym wziąć nie tylko swoje możliwości finansowe, ale także szereg innych czynników, jak chociażby oczekiwania względem sprzętu, czy też ilość miejsca przez nią zajmowaną.

Na co zwrócić uwagę wybierając bieżnię treningową?

Każdy, kto decyduje się na zakup bieżni treningowej, ma inne wymagania w stosunku do niej oraz możliwości. Wiele zależy od tego, do jakiego treningu będzie sprzęt używany. Jeśli bieżnia będzie miała służyć do truchtu lub marszu, może zakupić model mechaniczny, lub elektryczny o niezbyt dużej mocy. Osoby borykające się z problemami kardiologicznymi powinny stawiać na urządzenia wyposażone w pas telemetryczny, który będzie umożliwiał bardzo precyzyjny pomiar pulsu. Z kolei dla tych, którzy narażeni są na częstsze kontuzje lub mają problemy ze stawami, polecane są bieżnie elektryczne ze stosunkowo dużą liczbą dodatkowych funkcji. Ponadto warto przy tej okazji wspomnieć o tym, iż na rynku nie brakuje modeli o specjalnym zastosowaniu. Bieżnie można podzielić więc na kilka podstawowych rodzajów- mechaniczne, elektryczne, ciśnieniowe i antygrawitacyjne. Czym się charakteryzują?

Bieżnia mechaniczna to jeden z najpopularniejszych rodzajów tego sprzętu, a zarazem należy także do najtańszych. Wpływ na jej cenę ma fakt, że nie jest ona napędzana silnikiem elektrycznym. Pas, po którym się biegnie, jest sprawiany w ruch tylko dzięki sile mięśniom użytkownika. Korzystanie ze sprzętu tego typu może być trudniejsze dla początkujących, a ponadto ma ona znacznie mniej funkcji niż pozostałe urządzenia. Bieżnia elektryczna to sprzęt, w którym pas napędzany jest przy pomocy silnika. Dzięki wielu programom można dostosować nie tylko prędkość biegu, ale także kąt, czy też intensywność. Należy jednak pamiętać, że te urządzenia są droższe, ale za to bardziej komfortowe pod wieloma względami.

Bieżnie antygrawitacyjne są bardzo nowoczesnym sprzętem, który pozwala na znacznie większe odciążenie organizmu użytkownika. Dzięki temu biega się więcej. Bieżnie tego rodzaju polecane są osobom, które wracają po kontuzji lub w ogóle do uprawiania jakiejkolwiek aktywności. Oczywiście dla wielu jej wadą będzie wysoka cena, dlatego też znacznie częściej można ją zobaczyć w klubach fitness niż w prywatnych domach. Bieżnia ciśnieniowa to urządzenie wyposażone w specjalną kapsułę, w której wytwarzane jest podciśnienie, dzięki czemu przyspieszane jest spalanie tkanki tłuszczowej..

Oprócz rodzajów bieżni treningowych, które oczywiście trzeba brać pod uwagę podczas zakupu urządzenia tego typu, należy jeszcze uwzględnić wiele innych czynników. Wśród nich wymienia się:

  • moc silnika,
  • nośność,
  • rozmiar pasa biegowego,
  • nachylenie,
  • prędkość,
  • funkcje urządzenia,
  • dodatkowe wyposażenie,
  • firmę oraz cenę.
Nie bez powodu podaje się cenę na ostatnim miejscu. Wiele firm może oczekiwać wygórowanej kwoty, chociażby przez to, że jest znana. W rzeczywistości bardzo często jest tak, że sprzęty od producenta, który jest mniej powszechny, kosztują mniej, ale są równie dobre. Warto o tym pamiętać.

Jakie są zalety bieżni treningowych?

Z pewnością bieżnie treningowe mają ten atut, że dzięki nim bez wychodzenia z domu można zrobić równie efektywny trening, co biegając na zewnątrz. Kupno dobrej bieżni zapewni użytkownikowi szereg programów, dzięki którym dopasuje jednostkę treningową pod indywidualne predyspozycje i wymagania. Ponadto bieżnie są bezpieczniejsze dla stawów człowieka niż jogging po betonie lub nierównych leśnych ścieżkach. Do atutów należy także dodać, że dodatkowe oprogramowanie zapewnia stałą kontrolę parametrów życiowych, co w szczególności dla osób z wadami kardiologicznymi będzie bardzo przydatne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE