reklama
reklama

Chcą wykryć skażenie promieniotwórcze w woj. łódzkim. Pomóc ma kluczowa inwestycja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Chcą wykryć skażenie promieniotwórcze w woj. łódzkim. Pomóc ma kluczowa inwestycja - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaWładze wojewódzkie zapewniają, że chcą dbać o poczucie bezpieczeństwa mieszkańców województwa łódzkiego. Pomóc ma w tym realizacja porozumienia, które dzisiaj zostało podpisane. Czego dokładnie dotyczy?
reklama

Co powstanie w woj. łódzkim?

Łódzki Urząd Wojewódzki informuje, że w województwie łódzkim powstaną nowe stacje do wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. 

- List intencyjny w tej kwestii został podpisany przez wojewodę łódzkiego Dorotę Ryl oraz prezesa Państwowej Agencji Atomistyki Andrzeja Głowackiego. Wydarzenie odbyło się w czwartek, 16 stycznia 2025 r., w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi – relacjonuje Łódzki Urząd Wojewódzki.

reklama

Urząd podkreśla, że podpisanie listu intencyjnego gwarantuje współpracę pomiędzy wojewodą łódzkim a Państwową Agencją Atomistyki w kwestii rozwoju monitoringu radiacyjnego na terenie naszego województwa.  

- W tej chwili, w naszym regionie działa jedna taka stacja, zlokalizowana w Łodzi. Jak podkreśliła podczas uroczystości wojewoda łódzki Dorota Ryl, podpisane porozumienie i plany związane z nowymi stacjami monitoringu radiacyjnego, przełożą się na wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców – zaznacza Łódzki Urząd Wojewódzki.

Podpisany list intencyjny pozwoli na budowę w najbliższych latach ośmiu nowych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. W tym roku planowana jest instalacja drugiej w regionie łódzkim stacji, zlokalizowanej w Tuszynie.

reklama

Państwowa Agencja Atomistyki nadzoruje sytuację radiacyjną w kraju 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. W skład polskiego monitoringu radiacyjnego wchodzą m. in. wspomniane, nowoczesne stacje PMS, których wskazania na bieżąco analizują eksperci z Centrum do Spraw Zdarzeń Radiacyjnych PAA.

- Posiadamy również dane ze stacji PMS, które należą do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Obrony Narodowej, jak również dane ze stacji ASS-500, których właścicielem jest Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej - informuje Państwowa Agencja Atomistyki.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo