reklama
reklama

"Chwała zwyciężonym". Kutno pamiętało o bohaterach Bitwy nad Bzurą [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"Chwała zwyciężonym". Kutno pamiętało o bohaterach Bitwy nad Bzurą [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
115
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaPatriotyczne uroczystości odbyły się dzisiaj w Parku Wiosny Ludów. Kutnianie upamiętnili 84. rocznicę Bitwy nad Bzurą, największej batalii kampanii wrześniowej.
Reklama lokalna
reklama

Obchody rozpoczęły się o godz. 10.00 pod Muzeum Bitwy nad Bzurą. Zainicjowała je msza święta polowa, którą odprawił ksiądz dziekan Jerzy Swędrowski. Po nabożeństwie rozpoczęły się uroczystości patriotyczne, poprowadził je Grzegorz Skrzynecki, dyrektor Muzeum Pałac Saski. Wystawiony został posterunek honorowy pod pomnikiem gen. Tadeusza Kutrzeby, uczniowie LO PUL wciągnęli flagę państwową na maszt, po czym orkiestra dęta odegrała hymn państwowy. Następnie głos zabrał wiceprezydent Kutna, Zbigniew Wdowiak.

Włodarz przypomniał, że w kampanii wrześniowej walczyło około 650 tys. żołnierzy, 25 tys. z nich zginęło, a kolejnych kilkadziesiąt tys. zostało rannych. 

- Mieszkańcy Ziemi Kutnowskiej pamiętają, że to właśnie tutaj, na Ziemi Kutnowskiej, mieściły się sztaby głównodowodzących Bitwy nad Bzurą - gen. Kutrzyby i gen. Bortnowskiego. Pamiętamy, że to właśnie tutaj następowały ataki na tyły wojsk niemieckich maszerujących na Warszawę. I Kutno było kojarzone jako bardzo ważny punkt oporu w czasie kampanii wrześniowej. Do 1990 roku na grobie nieznanego żołnierza w Warszawie był napis Kutno, zastąpiony później nazwą Bzura. Każda rocznica skłania do reflekcji, do podsumowań. Z prespektywy 84 lat, co możemy powiedzić? Przede wszystkim "Gloria victis - chwała zwyciężonym", chwała żołnierzowi polskiemy, który z determinacją, heroizmem, bezgranicznym poświęceniem walczył w obronie ojczyzny [...] Druga lekcja historii jest taka, że jedynie obecność w innych strukturach politycznych, międzyarodowych, jest gwarancją naszego bezpieczeństwa - mówił wiceprezydent. 

Warto pamiętać, że właśnie 17 września Polska została zaatakowana także przez Związek Sowiecki, nasi żołnierze musieli stawić czoła kolejnemu mocarstwu, walcząc na dwóch frontach. Zbigniew Wdowiak dodał również, że nasze wsparcie dla Ukrainy to nie tylko kwestia solidarności i empatii, ale przede wszystkim polskie interesy. 

Po przemówieniu prezydenta, pułkownik Remigiusz Wiśniewski, dyrektor I LO PUL w Kutnie, odczytał apel pamięci poległych. Uroczystości zwieńczyło złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Tadeusza Kutrzeby. W obchodach wzięli udział m.in. parlamentarzyści, członkowie zarządu Powiatu Kutnowskiego, radni miejscy i powiatowi, kombatanci, przedstawiciele policji, straży pożarnej, straży miejskiej, kutnowskich stowarzyszeń oraz szkół i instytucji.  

Organizatorami wydarzenia byli: Prezydent Miasta Kutno, dyrektor Muzeum Pałac Saski w Kutnie, Kutnowska Rada Pamięci Narodowej oraz dyrektor I LO PUL Liceum Mundurowe im. 37 pp w Kutnie.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama