Reklama

Reklama

Co to jest ubezpieczenie zawodowe i czy warto je mieć?

Opublikowano: 29 października 2020 08:08
Autor: Materiał zewnętrzny

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wydarzenia Zastanawiasz się, czym jest ubezpieczenie zawodowe i czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Tu znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat!

Reklama

Ubezpieczenia to wciąż dla wielu osób niejasne zagadnienie — tym bardziej że w ostatnich latach pojawiło się wiele nowych możliwości i ktoś niezorientowany w temacie może czuć się przytłoczony ilością dostępnych rozwiązań. Warto wiedzieć, że dla niektórych zawodów posiadanie ważnej polisy ubezpieczeniowej jest obowiązkowe, dla innych — dobrowolne. Coraz częściej przedstawiciele różnych grup zawodowych decydują się na jego zakup.

Ubezpieczenie OC zawodowe — co to takiego?

Wiele osób na co dzień wykonuje trudne, stresujące, ryzykowne zawody. Jeden błąd może oznaczać dla klienta, pacjenta lub kontrahenta straty majątkowe lub nawet utratę zdrowia, a pomyłka może zdarzyć się nawet najlepszemu specjaliście. Ubezpieczenia zawodowe powstały po to, by chronić pracowników przed konsekwencjami błędów popełnionych podczas wykonywania swojej pracy — np. w razie wypadku lub błędnej decyzji. Wówczas osobie, która poniosła szkodę z powodu działań związanych z wykonywaniem zawodu przez osobę ubezpieczoną, jest wypłacane odszkodowanie.

Według rozporządzeń Ministra Finansów, przedstawiciele niektórych zawodów obowiązkowo muszą posiadać ważne ubezpieczenia zawodowe. Są to m.in. adwokaci, architekci, lekarze, fizjoterapeuci, księgowi, rzeczoznawcy majątkowi, detektywi, komornicy, pośrednicy nieruchomości, radcy prawni. Jeśli podczas kontroli okaże się, że osoba wykonująca jeden z tych zawodów nie posiada ważnej polisy ubezpieczeniowej, może spodziewać się kary. Kontrole są przeprowadzane przez różne instytucje i urzędy — w zależności od zawodu. Aby wykupić OC zawodowe, należy posiadać uprawnienia do wykonywania danego zawodu, a jeśli są one niewymagane — dokumenty poświadczające przygotowanie do wykonywania określonego zajęcia.

Ubezpieczenia zawodowe są coraz chętniej kupowane nawet przez osoby, które nie są do tego zobowiązane. To popularna praktyka m.in. wśród lekarzy weterynarii, fryzjerów, kosmetyczek, nauczycieli, wychowawców kolonijnych, przewodników wycieczek, elektryków czy trenerów personalnych.

Dlaczego warto rozważyć zakup ubezpieczenia zawodowego?

W pracy spędzamy dużą część naszego życia, często wykonując swoje obowiązki w pośpiechu lub pod presją. W takich warunkach nietrudno o błąd. Ubezpieczenia zawodowe w ofercie iExpert.pl minimalizują ryzyko związane z danym zawodem, zapewniają także pracownikowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. To pozwala obniżyć poziom stresu, ponieważ osoba posiadająca polisę ubezpieczeniową wie, że w razie błędu nie będzie musiała pokrywać kosztów z własnej kieszeni.

Ubezpieczenia zawodowe obejmuje odszkodowanie za szkody wyrządzone podczas wykonywania obowiązków lub powstałe na skutek niedbalstwa czy zaniechania. Suma odszkodowania może także pokryć ewentualne koszty rzeczoznawców lub obrony sądowej. Nie wahajmy się pytać i poszukiwać informacji u specjalistów, ponieważ każdy ubezpieczyciel może oferować nieco inne warunki (zwykle za dodatkową opłatą możemy wykupić szerszy zakres ubezpieczenia, np. chroniącą w razie zniszczenia lub zgubienia ważnych dokumentów).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.