Reklama

Co to jest ubezpieczenie zawodowe i czy warto je mieć?

Opublikowano:
Autor:

Co to jest ubezpieczenie zawodowe i czy warto je mieć? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zastanawiasz się, czym jest ubezpieczenie zawodowe i czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Tu znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat!

Ubezpieczenia to wciąż dla wielu osób niejasne zagadnienie — tym bardziej że w ostatnich latach pojawiło się wiele nowych możliwości i ktoś niezorientowany w temacie może czuć się przytłoczony ilością dostępnych rozwiązań. Warto wiedzieć, że dla niektórych zawodów posiadanie ważnej polisy ubezpieczeniowej jest obowiązkowe, dla innych — dobrowolne. Coraz częściej przedstawiciele różnych grup zawodowych decydują się na jego zakup.

Ubezpieczenie OC zawodowe — co to takiego?

Wiele osób na co dzień wykonuje trudne, stresujące, ryzykowne zawody. Jeden błąd może oznaczać dla klienta, pacjenta lub kontrahenta straty majątkowe lub nawet utratę zdrowia, a pomyłka może zdarzyć się nawet najlepszemu specjaliście. Ubezpieczenia zawodowe powstały po to, by chronić pracowników przed konsekwencjami błędów popełnionych podczas wykonywania swojej pracy — np. w razie wypadku lub błędnej decyzji. Wówczas osobie, która poniosła szkodę z powodu działań związanych z wykonywaniem zawodu przez osobę ubezpieczoną, jest wypłacane odszkodowanie.

Według rozporządzeń Ministra Finansów, przedstawiciele niektórych zawodów obowiązkowo muszą posiadać ważne ubezpieczenia zawodowe. Są to m.in. adwokaci, architekci, lekarze, fizjoterapeuci, księgowi, rzeczoznawcy majątkowi, detektywi, komornicy, pośrednicy nieruchomości, radcy prawni. Jeśli podczas kontroli okaże się, że osoba wykonująca jeden z tych zawodów nie posiada ważnej polisy ubezpieczeniowej, może spodziewać się kary. Kontrole są przeprowadzane przez różne instytucje i urzędy — w zależności od zawodu. Aby wykupić OC zawodowe, należy posiadać uprawnienia do wykonywania danego zawodu, a jeśli są one niewymagane — dokumenty poświadczające przygotowanie do wykonywania określonego zajęcia.

Ubezpieczenia zawodowe są coraz chętniej kupowane nawet przez osoby, które nie są do tego zobowiązane. To popularna praktyka m.in. wśród lekarzy weterynarii, fryzjerów, kosmetyczek, nauczycieli, wychowawców kolonijnych, przewodników wycieczek, elektryków czy trenerów personalnych.

Dlaczego warto rozważyć zakup ubezpieczenia zawodowego?

W pracy spędzamy dużą część naszego życia, często wykonując swoje obowiązki w pośpiechu lub pod presją. W takich warunkach nietrudno o błąd. Ubezpieczenia zawodowe w ofercie iExpert.pl minimalizują ryzyko związane z danym zawodem, zapewniają także pracownikowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. To pozwala obniżyć poziom stresu, ponieważ osoba posiadająca polisę ubezpieczeniową wie, że w razie błędu nie będzie musiała pokrywać kosztów z własnej kieszeni.

Ubezpieczenia zawodowe obejmuje odszkodowanie za szkody wyrządzone podczas wykonywania obowiązków lub powstałe na skutek niedbalstwa czy zaniechania. Suma odszkodowania może także pokryć ewentualne koszty rzeczoznawców lub obrony sądowej. Nie wahajmy się pytać i poszukiwać informacji u specjalistów, ponieważ każdy ubezpieczyciel może oferować nieco inne warunki (zwykle za dodatkową opłatą możemy wykupić szerszy zakres ubezpieczenia, np. chroniącą w razie zniszczenia lub zgubienia ważnych dokumentów).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE