reklama
reklama

Co z kutnowskimi kościołami w Wielkanoc? Jest apel do proboszczów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum/poglądowe - msza święta w kościele w Woźniakowie

Co z kutnowskimi kościołami w Wielkanoc? Jest apel do proboszczów - Zdjęcie główne

Diecezja łowicka jak dotąd nie informuje o swoich zaleceniach dotyczących Wielkanocy | foto archiwum/poglądowe - msza święta w kościele w Woźniakowie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jutro powinniśmy poznać kolejne decyzje dotyczące obostrzeń pandemicznych. Wiele wskazuje na to, że rządzący zdecydują się na wprowadzenia całkowitego lockdownu, który obejmie również okres świąt wielkanocnych. Jak to wpłynie na funkcjonowanie kościołów? Czy świątynie zostaną całkowicie zamknięte?
reklama

- Wiele wskazuje na to, że takie dodatkowe obostrzenia będą niezbędne. Widzimy, co dzieje się u naszych sąsiadów, którzy przedłużają lockdown, którzy wzmacniają przepisy ograniczające transmisję wirusa. U nas niestety też trend jest cały czas wzrostowy, nie możemy pozostawać obojętni wobec tej sytuacji i będziemy musieli podejmować decyzje, które jutro będą zakomunikowane - powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dworczyk zapowiedział, że decyzje dot. obostrzeń będą obowiązywać także w okresie świątecznym. 

Z kolei portal tulodz.pl przypomina, że w poniedziałek 22 marca Tomasz Trela, wybrany do sejmu z łódzkiej listy Lewicy, zaapelował do rządu, by ten podjął decyzję o zamknięciu kościołów na Wielkanoc. Swój apel popierał zdjęciem z niedzielnej mszy świętej z jednego z łódzkich kościołów.

Poseł Trela jest zdecydowany, by zamknąć kościoły na czas trzeciej fali koronawirusa. To by oznaczało, że świątynie byłyby niedostępne dla chrześcijan w trakcie najważniejszego dla nich święta – Wielkanocy.

- Trzeba podjąć jednoznaczną decyzję. Kościoły na ten czas powinny zostać zamknięte. Księżą powinni porozumieć się z stacjami radiowymi i telewizyjnymi, a msze powinny być transmitowane tak, by każdy mógł się pomodlić – cytuje Trele portal tulodz.pl.

Portal ustalił, że proponowane przez posła rozwiązanie będzie stosowane w łódzkiej archidiecezji. Ks. Paweł Kłys zdradził, że uroczystości Triduum Paschalnego celebrowane przez abp. Grzegorza Rysia będą transmitowane za pośrednictwem telewizji oraz internetu.

- Na tę chwilę nie wiemy jeszcze, jakie będą obostrzenia na święta. Tego, jak wynika z doniesień medialnych, dowiemy się w czwartek. Możemy natomiast zapewnić, że TVP3 Łódź będzie transmitowała uroczystości Triduum Paschalnego z naszej łódzkiej katedry. Dzięki temu będzie można w nich uczestniczyć nawet w przypadku zamknięcia świątyni - mówi ks. Paweł Kłys

Nie jest tajemnicą, że nauczania metropolity łódzkiego księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia chętnie słuchają nie tylko mieszkańcy województwa łódzkiego, a stacja TVP3 Łódź dostępna jest jedynie w naszym regionie. 

Dlatego też archidiecezja łódzka planuje przeprowadzić transmisję z uroczystości za pośrednictwem swojego kanału na platformie YouTube.

- Na tę chwilę ciężko planować cokolwiek więcej, ponieważ jeszcze nie znamy obostrzeń. Więcej będziemy wiedzieli w piątek - kończy ks. Paweł Kłys.

Póki co Diecezja Łowicka nie informuje o swoich zaleceniach na zbliżające się święta – prawdopodobnie kuria oczekuje na decyzje rządu dotyczące obostrzeń. 

Na pewno poinformujemy na KCI o zaleceniach naszej diecezji dotyczących świąt wielkanocnych.

Tymczasem pojawił się wspólny komunikat ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski bp Artura Mizińskiego. Sporządzono go po spotkaniu ws. przestrzegenia zasad reżimu sanitarnego w kościołach. W komunikacie brak jednak informacji dot. ewentualnego zamknięcia świątyń w czasie świąt.

- Wobec rosnącej liczby zakażeń nie można pozostawać obojętnym. Dziś potrzeba nam odpowiedzialności, zarówno tej indywidualnej, jak i zbiorowej. Obok szczepionki jest to nasza najważniejsza broń w walce z epidemią. Dlatego o tę odpowiedzialność apeluje zarówno władza świecka jak i duchowna. Naszą wspólną troską jest dziś ochrona zdrowia i życia wszystkich Polaków, dlatego w takim samym stopniu wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania istniejących zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych – czytamy w komunikacie.

Minister i sekretarz generalny KEP podkreślając, że  przestrzegając obostrzeń wykazujemy się troską o rodaków. Dodają, że najwyższym dobrem doczesnym jest zawsze zdrowie i życie. 

- Brak dbałości o zdrowie i życie własne oraz innych to działanie wbrew solidaryzmowi społecznemu i wbrew nauce Kościoła katolickiego. Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych, uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach – piszą Adam Niedzielski i bp Artur Miziński.

Apel ten zostanie poparty pismem, skierowanym przez księży biskupów do wszystkich parafii z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych. 

- Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa – kończy minister i sekretarz generalny KEP.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama