Reklama

Co zrobić gdy zalejemy laptopa kawą? Mechaniczne awarie komputerów

Opublikowano:
Autor:

 Co zrobić gdy zalejemy laptopa kawą? Mechaniczne awarie komputerów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Moment, kiedy laptop odmawia posłuszeństwa, jest prawdziwą udręką dla każdego, kto traktuje ten sprzęt jako narzędzie do pracy czy rozrywki. Niezależnie od tego, czy znajdują się na nim ważne dokumenty, służbowe pliki, czy po prostu służy zabawie, jego awaria przysparza nie lada problem i stawia na nogi użytkownika, który próbuje zminimalizować szkody. To, w jaki sposób możemy próbować uratować sprzęt, zależy od przyczyny awarii. Przeanalizujmy najczęstsze awarie mechaniczne laptopów.

Uszkodzone gniazdo zasilania

Objawia się brakiem zasilania pomimo poprawnie podłączonego źródła prądu. W przypadku problemów z zasilaniem, najłatwiejszą przyczyną do opanowania byłaby awaria samej wtyczki. Wystarczy wtedy tylko wymienić kabel na nowy, aby problem zniknął. Niestety, zwykle nie jest tak łatwo i psuje się nie wtyczka kabla, lecz całe gniazdo w samym laptopie. Może tak się zdarzyć w wyniku zbyt gwałtownego pociągnięcia wtyczki czy w wyniku przypadkowego wyłamania gniazda. Aby wymienić gniazdo najlepiej udać się do serwisu komputerowego - wymiana wymaga zdjęcia całej obudowy, usunięcia starej części i zamontowania nowej.

Uszkodzenie matrycy

Skończyliśmy pracę, zamykamy laptopa i... ekran zostaje wgnieciony przez ostrą skuwkę pióra, który został na klawiaturze. To mógłby być idealny opis tego, jak powstaje uszkodzenie mechaniczne matrycy. Usterka może też być mniej oczywista - na tyle subtelna, że o jej istnieniu przekonujemy się dopiero wtedy, kiedy ekran zaczyna generować błyski lub paski, obraz staje się nieczytelny lub pojawiają się na nim plamy. Wymiana matrycy nie jest skomplikowana, w dobrych serwisach można odebrać naprawiony laptop jeszcze tego samego dnia.

Awarie dysków

Objaw awarii dysku może nie być jednoznaczny, ponieważ takie symptomy jak znikanie plików, trudności z ich otwarciem mimo tego, że nie są uszkodzone, a nawet tzw. niebieski ekran śmierci, który też może się pojawić przy problemach z dyskiem, ma prawo przydarzyć się także przy okazji innych problemów. Trochę bardziej precyzyjne objawy to charakterystyczne, powtarzające się zgrzytanie i inne odgłosy dysku - mogą sugerować, że dzieje się z nim coś złego. W tej sytuacji należy zadbać o to, aby wszelkie dane, na których nam zależy, przekopiować na inny nośnik: pendrive, inny dysk zewnętrzny, płytę. Jeżeli tego nie zrobimy, ryzykujemy utratą danych. Jeśli je stracimy, odzyskiwanie danych warto powierzyć ekspertom, takim jak Datalab. Działanie samodzielne może doprowadzić do nieodwracalnych strat.

Zalanie

Jeden nieostrożny ruch, kiedy rano zaspani bierzemy łyk aromatycznej kawy, i nieszczęście gotowe - zawartość filiżanki niefortunnie ląduje na komputerowej klawiaturze. Zalanie laptopa to jedna z tych niebezpiecznych sytuacji, kiedy powinniśmy zachować zimną krew i jak najszybciej odłączyć sprzęt od źródła prądu. Jeśli mamy taką możliwość, warto wyciągnąć też baterię. Jeśli zalany został od góry, czyli zalaliśmy właśnie klawiaturę, odwróćmy otwartego laptopa i połóżmy go klawiaturą do dołu. Nie próbujmy ma własna rękę suszyć sprzetu! Udajmy się jak najszybciej do serwisu.

Przepięcie

Chodzi o bardzo nagły skok napięcia w sieci elektrycznej, który może trwać zaledwie ułamek sekundy. Z początku sprzęt, który się uszkodził w wyniku przepięcia może nie dawać żadnych oznak uszczerbku na swojej jakości, ale po pewnym czasie mogą zacząć się problemy z układem scalonym czy z ekranem. Najlepiej podczas burzy wypiąć sprzęt fizycznie z gniazdek.

Pamiętajmy, że żadna próba naprawienia laptopa nie jest skazana z góry na porażkę, jednak tylko pod warunkiem, że damy się wykazać specjalistom od napraw. Działaniem na własną rękę, jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy na temat budowy i działania laptopa, możemy tylko pogorszyć sytuację.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE