Reklama

Coraz częściej omijamy kościoły. Statystyki nie pozostawiają złudzeń

Opublikowano:
Autor:

Coraz częściej omijamy kościoły. Statystyki nie pozostawiają złudzeń - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Coraz rzadziej odwiedzamy kościoły, równie niechętnie przystępujemy do Komunii Świętej. Tak wynika z raportu za rok 2016 Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. W porównaniu z rokiem 2015 w całej Polsce odnotowano spadek o 3,1%.

Metodologia badań polega na ustaleniu dominicantes i comunicantes. Dominicantes oblicza się jako odsetek katolików przyjmujących Komunię Świętą w trakcie niedzielnej Eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. Ponieważ wśród osób uczestniczących w niedzielnej mszy św. jest zawsze grupa wiernych, którzy przystępują również do Komunii Świętej, jest możliwość ustalenia drugiego wskaźnika religijności: jest to liczba tych wiernych odniesiona do liczby zobowiązanych, co wyrażone w odsetkach daje wskaźnik communicantes.

Jeżeli chodzi o diecezję łowicką, to wskaźnik dominicantes wyniósł 29,7%, natomiast comunicantes 15,2%, co jest jednym z gorszych wyników w Polsce, lecz nie odbiega od średniej.

Dla porównania, najwyższy wskaźnik dominicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej – 66,9%, podobnie jak comunicantes – 25,3%.

Pełny wykres dotyczący wszystkich diecezji można obejrzeć TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE