Dziś odwiedziliśmy siedzibę kutnowskiego sztabu Szlachetnej Paczki. Od piątku wolontariusze uwijają się jak w ukropie, a rolę magazynu tradycyjnie pełnią mury I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Jana Henryka Dąbowskiego. Właśnie tutaj przybywają darczyńcy, wśród nich znalazła się delegacja urzędu miasta z prezydentem Zbigniewem Burzyńskim i Joanną Brylską z biura prasowego. Swoją paczkę przygotował także klub radnych miejskich "Porozumienie dla Kutna", a także Komenda Powiatowa Policji w Kutnie.
Do tegorocznej edycji Szalchetnej Paczki zgłoszonych zostało ponad 60 rodzin z powiatu kutnowskiego, prezenty trafią do 21 z nich. Za włączenie do programu najbardziej potrzebujących odpowiada trzynaścioro Super W. W trakcie Weekendu Cudów bezcennym wsparciem służy także ośmioro małych walonotariuszy.
- W tym roku potrzeby rodzin były bardzo małe, aż momentami wolontariusze dziwili się, że rodzina potrzebuje tak niewiele. Często było to rzeczy typu ptasie mleczko, ciepłe buty, czy koc. Włączyliśmy mało rodzin, były one natomiast bardzo wartościowe - podsumowuje w rozmowie z KCI liderka kutnowskiego sztabu, Justyna Szymańska.
A czym różni się tegoroczna edycja od poprzednich?
- Na pewno tym, że nas było mniej i potrzebujących rodzin jest również coraz mniej, bo ta pomoc od państwa jest i te kryteria u nas się mocno podnoszą - dodaje Justyna Szymańska.
Szlachetna Paczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w Polsce. Działa od 2001 r. i jest oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami, czyli Super "W". To oni pomagają rodzinom w potrzebie, tym którzy mają trudniej. Wolontariusze szukają rodzin i pracują z nimi, zaś darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc.
Od 2001 roku wolontariusze Szlachetnej Paczki spotykają się z rodzinami w potrzebie, przychodzą do ich domów, docierają do prawdziwej biedy. Dopiero gdy dogłębnie poznają indywidualną sytuację rodziny, podejmują decyzję o jej włączeniu do programu. Dla rodzin zakwalifikowanych do otrzymania pomocy w ramach Szlachetnej Paczki kontakt z Wolontariuszem i pomoc materialna stają się impulsem do zmiany. Do Szlachetnej Paczki włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn od siebie niezależnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.