Reklama

Czy warto zapłacić więcej za dom wyposażony w pompę ciepła?

Opublikowano: czw, 24 wrz 2020 20:50
Autor:

Czy warto zapłacić więcej za dom wyposażony w pompę ciepła? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Koszty ogrzewania to jedna z podstawowych pozycji w zestawieniu kosztów eksploatacji domu. Planując budowę lub zakup domu należy zawsze wziąć pod uwagę system grzewczy. Oprócz termoizolacji budynku niezwykle ważne jest źródło ciepła, i to nie tylko z ekonomicznego, ale także z ekologicznego punktu widzenia. Również istotna jest kwestia bezpieczeństwa użytkowania systemu grzewczego. Czy opłaca się kupić dom z pompą ciepła?

Obliczamy koszty ogrzewania

Zakładając, że dom ma powierzchnię 150 m2, zamieszkiwany jest przez trzyosobową rodzinę, zapotrzebowanie na energię cieplną 7500 kWh rocznie, a na ciepłą wodę użytkową – 2850 kWh rocznie. Zatem łączne zapotrzebowanie energetyczne w ciągu roku dla tego domu to 10350 kWh. Jak przedstawia się porównanie kosztów ogrzewania przy zastosowaniu różnych systemów grzewczych?

1. Ekogroszek – jest to obecnie najczęściej wybierany opał spośród konwencjonalnych stałych. Tona ekogroszku kosztuje przeciętnie 800 zł przy wartości opałowej 6,95 kWh/kg, a więc z tony otrzymamy 6950 kWh. Przy dobrze docieplonym budynku wystarczy na rok 1,5 tony ekogroszku, czyli na ogrzewanie trzeba będzie wydać 1200 zł.

Niestety, perspektywy nie są zachęcające; przy obecnej tendencji odchodzenia od paliw stałych za kilka – kilkanaście lat nie będzie można instalować tego systemu grzewczego. Już obecnie w niektórych miastach (np. Kraków) istnieje zakaz montowania pieców na paliwo stałe, a koszt systemu (kocioł wraz z oprzyrządowaniem) to niekiedy nawet kilkanaście tysięcy złotych.

2. Olej opałowy – niezbyt często stosowany opał, głównie ze względu na wysokie ceny pieców olejowych, ale też znacznie wyższe roczne koszty ogrzewania niż w przypadku ekogroszku. Litr oleju opałowego kosztuje średnio 3,20 zł, czyli przy podanych parametrach budynku rocznie trzeba zapłacić za ogrzewanie 3312 zł (zakładając, że wartość opałowa oleju wynosi 10 kWh/l).

3. Energia elektryczna – ogrzewanie elektryczne jest najdroższe z dostępnych. Zakładając koszt energii przy najpowszechniej stosowanej taryfie G11 0,57 zł/kWh, za ogrzewanie w ciągu roku trzeba zapłacić 5900 zł przy dobrze ocieplonym budynku. Oczywiście mowa tu o energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł konwencjonalnych.

4. Gaz – ogrzewanie gazowe może być opłacalne, w zależności od rodzaju zakupionego kotła. Najkorzystniej jest zainstalować kocioł kondensacyjny, w którym 1 kWh energii można pozyskać już za około 0,25 zł, co w skali roku daje około 2587 zł.

5. Pompa ciepła – jest to innowacyjny system grzewczy, pobierający ciepło z otoczenia (gruntu, wody lub powietrza) i po skumulowaniu oddający je do pomieszczeń i wody użytkowej. Co jest istotne, w sezonie letnim pompa ciepła działa jak klimatyzator, ochładzając wnętrze. Przy wskazanych parametrach domu roczny koszt ogrzewania pompą ciepła wynosi około 1750 zł. Jest to więc najbardziej opłacalny system grzewczy z dostępnych na rynku, którego wykorzystanie w długiej perspektywie czasu nie będzie niczym zakłócone. Dodatkowo, jeżeli istnieje możliwość wykonania instalacji fotowoltaicznej, można ten koszt dodatkowo zmniejszyć.

Przykładowa realizacja

Coraz więcej nowopowstających budynków wyposażanych jest w innowacyjne systemy grzewcze. Np. pompy ciepła w Warszawie obecnie stosowane są zarówno przez inwestorów prywatnych, jak i większych deweloperów, stawiających na niższe koszty eksploatacji, ale i niższe koszty budowy – przy pompie ciepła nie ma konieczności budowy komina czy magazynu na opał.

Na przedmieściach Warszawy powstał dom jednorodzinny na działce 1500 m2, według gotowego projektu z katalogu. Dokonano w nim jedynie niewielkich zmian, dzięki którym powierzchnia domu zwiększyła się ze 130 do 150 m2. Dom jest dobrze ocieplony, więc przyjęto, że łączne zapotrzebowanie roczne na energię równe jest założeniom podanym powyżej. Zastosowano rozwiązanie w postaci gruntowej pionowej pompy ciepła (a więc wariantu najdroższego z możliwych), wymagającej wykonania odwiertów. Głównym powodem takiego wyboru był zamiar urządzenia ogrodu, a przy rozwiązaniu poziomym byłoby to trudno wykonalne. Ponadto właściciele zdecydowali się na ogrzewanie podłogowe. Całość systemu – pompa wraz z ogrzewaniem podłogowym – kosztowała około 50 tys. zł. Mogłoby się wydawać, że jest to duża kwota. Jednak biorąc pod uwagę koszty eksploatacji, bezobsługowość, bezawaryjność systemu, efektywność i bezpieczeństwo, jest to niewiele.

Korzyści i perspektywy

Pompa ciepła jest inwestycją proekologiczną, co jest podstawą do starania się o dofinansowanie lub niskooprocentowany kredyt. Obecnie pompy ciepła zasilane są energią elektryczną pochodzącą z elektrowni (a więc ze spalania węgla); niemniej, uzyskanie 1 kW energii z pompy ciepła wymaga o wiele mniej węgla niż uzyskanie 1 kW energii z tradycyjnego systemu grzewczego.

Coraz większy jest udział źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej, zatem w stosunkowo niedalekiej przyszłości można się spodziewać zasilania pomp ciepła wyłącznie energią elektryczną produkowaną z tych źródeł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE