Reklama

Reklama

Czym jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?

Opublikowano: 19 października 2020 07:43
Autor: Materiał zewnętrzny

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wydarzenia Banki dosyć rozważnie udzielają kredytów swoim klientom. Decyzja jest zależna od zdolności kredytowej danej osoby. Pomimo tego, iż jest to proces bardzo długi i tak coraz więcej osób chce zaciągnąć takie zobowiązanie na zakup wymarzonej nieruchomości.

Reklama

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa jest nazywana maksymalną kwotą, jaką kredytobiorca, który zaciągnie kredyt, mógłby przeznaczyć na jego spłatę. Dzięki analizie zdolności finansowej bank może oszacować poziom ryzyka, jaki wiąże się z udzieleniem finansowania danemu klientowi. Instytucja chce jak najdokładniej ocenić, czy wnioskodawca będzie mógł spłacać terminowo zobowiązanie razem z odsetkami. Kredytobiorca jest zobowiązany udostępnić kredytodawcy wszelkich ważnych informacji potrzebnych do dokonania prawidłowej i całościowej oceny ryzyka. Za pomocą analizy zdolności kredytowej bank może określić wysokość kredytu, jakiego może udzielić na określonych warunkach. Kredytodawca ustala poziom prowizji, oprocentowania oraz konieczność zastosowania dodatkowych zabezpieczeń czy ubezpieczenia. Długoletnia spłata oraz wysoka kwota zobowiązania są czynnikami, które zmuszają banki do bardzo dokładnej analizy sytuacji finansowo-ekonomicznej klienta starającego się o kredyt.

Co wpływa na ocenę zdolności kredytowej?

Wszystkie instytucje mają swoje własne sposoby analizy i wzory matematyczne, z jakich korzystają. Brane pod uwagę są przede wszystkim takie czynniki jak:

  • Źródła osiąganych dochodów
  • Wysokość dochodów
  • Forma zatrudnienia (umowa o pracę, samozatrudnienie itp.)
  • Wiek kredytobiorcy
  • Aktualne zobowiązania finansowe
  • Koszt utrzymania kredytobiorcy oraz członków jego rodziny
  • Posiadany wkład własny
  • Wysokość kredytu, o jaki ubiega się klient
  • Okres spłaty kredytu

Za pomocą tych informacji bank może stworzyć tak zwany profil kredytobiorcy. Doradca bankowy może również chcieć dowiedzieć się, ile osób znajduje się w gospodarstwie domowym, jakie są wydatki kredytobiorcy na czynsz i prąd, a także to czy ma on samochód.

Kalkulator zdolności kredytowej

Dokładne wyliczenie zdolności kredytowej nie jest prostym zadaniem, gdyż instytucje biorą pod uwagę wiele czynników. Można jednak samodzielnie oszacować swoją zdolność kredytową, do tego służą gotowe narzędzia, jakie można znaleźć w internecie na przykład tutaj https://www.expander.pl/kalkulatory/kredytowe/kalkulator-zdolnosci-kredytowej/. Kalkulator zdolności kredytowej jest bardzo prostym w użyciu narzędziem, dzięki któremu można przeprowadzić symulację swojej zdolności kredytowej. Szybko otrzymany wynik może uświadomić osobę zainteresowaną kredytem, czy ma na niego szansę. Aby, dokonać kalkulacji wystarczy wpisać podstawowe dane. Przede wszystkim należy wpisać okres kredytowania, typ rat, wysokość oprocentowania nominalnego, stałe wydatki, ilość osób w gospodarstwie domowym, wysokość rat innych kredytów, uzyskiwane dochody. Wszystkie te informacje pozwolą na szybką kalkulację, która zajmie tylko parę sekund. Dzięki nim przyszły kredytobiorca może również dowiedzieć się, na jaką sumę może w ogóle liczyć.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.