Reklama

Darmowe leki dla kobiet w ciąży? Chcą wprowadzić ''Ciąża Plus''

Opublikowano:
Autor:

Darmowe leki dla kobiet w ciąży? Chcą wprowadzić ''Ciąża Plus'' - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jedni chwalą i mówią o skutecznej polityce prorodzinnej, inni krytykują mówiąc o rozdawnictwie. Faktem jest, że do konsultacji trafił projekt programu „Ciąża Plus”.

Program zakłada, że bezpłatne (w zasadzie to płatne - z tym, że finansowane ze środków publicznych) będą leki na receptę, których stosowanie jest konieczne dla zdrowia kobiet w ciąży.

- Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt programu „Ciąża Plus”, który wprowadza dla kobiet spodziewających się dziecka darmowe leki na receptę, które muszą przyjmować ze względu na stan zdrowia - wyjaśnia wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko w rozmowie w Telewizją Polską.

Będą to leki, które wynikają z leczenia chorób zdiagnozowanych wcześniej lub podczas ciąży na przykład cukrzycy i nadciśnienia tętniczego oraz leki, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i utrzymania ciąży na przykład leki hormonalne.

- Wiceminister dodała, że projekt jest na etapie konsultacji, w ciągu miesiąca- dwóch powinien zostać przyjęty – donosi TVP.

Recepty na te leki (oznaczone jako leki "C") wystawią ginekolodzy posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Uprawnienia takie będzie posiadać również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jako osoba najlepiej zorientowana w stanie zdrowia i całokształcie leczenia pacjentki będącej pod jego opieką. Listę leków ustalą konsultanci krajowi. Na pewno nie obejmie ona witamin i suplementów diety.

- Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podkreśliła, że program jest elementem polityki prorodzinnej rządu. W najbliższych latach może z niego skorzystać około 380 tysięcy kobiet – dodaje Telewizja Polska.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE