Reklama

Dlaczego seriale i filmy znikają z Netflixa?

Opublikowano:
Autor:

Dlaczego seriale i filmy znikają z Netflixa? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Netflix to największa i najpopularniejsza platforma streamingowa na świecie. Znajdziemy w niej tysiące znanych i lubianych produkcji oryginalnych, ale również seriale i filmy na licencji. Warto wiedzieć, że takie pozycje mogą z Netflixa zniknąć. Jak to się dzieje? Tłumaczymy.

Dlaczego seriale są wycofywane z platformy Netflix?

Nie wszystkie seriale Netflixa dostępne w katalogu tej platformy są jej produkcjami oryginalnymi. Przykłady? Chociażby niesamowicie popularna "La Casa de Papel" to serial wyprodukowany na zlecenie hiszpańskiej Antena 3. Świetne "Hell on Wheels" jest natomiast oryginalną produkcją amerykańskiej kablówki AMC, która ma na swoim koncie również takie tytuły, jak chociażby "Mad Men", "Breaking Bad", "The Terror" czy "The Walking Dead".

Przeważnie licencje tego rodzaju są czasowe, a więc obowiązują jedynie przez określony okres. Można to porównywać do licencji na pokazywanie spotkań piłkarskich określonych rozgrywek: kiedy licencja się kończy, jej właściciel może sprzedać ją ponownie. Tym razem prawo transmisji może jednak zostać nabyte przez inny podmiot.

Na swojej oficjalnej stronie Netflix informuje, iż ewentualne zniknięcie serialu z platformy każdorazowo zależy od kilku czynników:

1. Kosztu licencji

2. Popularności danej produkcji

3. Okresu trwania licencji

4. Względów regionalnych

Platforma oczywiście nie dodaje, że czasami seriale znikają z katalogu po prostu ze względu na intensywną konkurencję. Doskonałym przykładem może być serial "Lost", który przez dłuższy czas był dostępny właśnie na Netflixie. Ostatecznie jednak licencję na pokazywanie tej bestellerowej produkcji nabyła konkurencyjna platforma Hulu.

Biorąc pod uwagę fakt, iż na rynku mamy do czynienia z coraz bardziej zaciętą konkurencją pomiędzy platformami streamingowymi, dosyć prawdopodobny wydaje się scenariusz, według którego w przyszłości Netflix będzie tracił ze swojego katalogu kolejne interesujące propozycje.

W jaki sposób sprawdzić do kiedy dany serial będzie dostępny na Netflixie?

Pierwszym krokiem będzie sprawdzenie, czy mamy do czynienia z oryginalnym serialem Netflixa czy z serialem dostępnym na zasadzie licencji.

W tym drugim wypadku należy sprawdzić do kiedy ważna jest licencja. Po wejściu w szczegóły serialu czy filmu, na samym dole strony widnieje informacja do kiedy serial jest dostępny w katalogu platformy. Taka informacja wyświetlana jest wówczas, kiedy do końca wygaśnięcia licencji pozostało nie więcej niż 30 dni.

Gdzie szukać seriali, które zostały wycofane z Netlixa?

Wbrew często spotykanym opiniom, sam fakt, iż serial został wycofany z katalogu wcale nie oznacza, iż nie możemy mieć do nich legalnego dostępu. Przede wszystkim należy sprawdzić, kto jest oryginalnym producentem danego serialu. Kolejny krok to weryfikacja, czy ów serial jest dostępny:

  • 1. Na innej międzynarodowej platformie streamingowej (HULU, Amazon Prime Video i tak dalej)
  • 2. Sprawdzenie czy dany serial jest dostępny na lokalnych platformach streamingowych
Sporo mniejszych, lokalnych platform nie stosuje blokad regionalnych. Dobrym przykładem może być tutaj chociażby hiszpański Atresplayer. Rejestracji możemy dokonać w pełni legalnie z polskiego IP oraz płacąc polską kartą. W zamian otrzymujemy dostęp do bogatej oferty seriali, wśród których można wymienić chociażby "Vis a Vis", "El Barco" czy "Velvet", czyli seriale dostępne na zasadzie licencji również w katalogu platformy Netflix.

Wada tego rozwiązania? Na ogół produkcje w katalogach lokalnych platform streamingowych są dostępne jedynie w oryginalnej wersji językowej. Wracając do przykładu z platformą Atresplayer, będzie to oznaczać konieczność znajomości języka hiszpańskiego.

Czy seriale nadal będą znikać z Netlixa?

Najpewniej tak. Wynika to po prostu z faktu, iż niektóre licencje na dostępne w katalogu seriale są naprawdę kosztowne. Wystarczy tutaj wspomnieć, że podobno licencja na pokazywanie kultowego serialu "Friends" kosztowała platformę Netflix około 30 milionów dolarów w skali jednego roku. Dodatkowym czynnikiem, który teoretycznie może sprzyjać dalszym ubytkom w katalogu Netflixa jest zaostrzająca się konkurencja pomiędzy platformami streamingowymi.

Do tej pory na przykład HBO GO niekoniecznie było serwisem ściśle konkurującym z Netflixem. Po pierwsze HBO GO zawiera przede wszystkim oryginalne produkcje, po drugie zaś seriale HBO to w przeważającej większości produkcje ambitne i niekiedy wręcz wyjątkowo wymagające, jak chociażby "Deadwood", "The Leftovers" czy "Sharp Objects". Tymczasem oferta jeżeli chodzi o oryginalne seriale Netflixa to głównie produkcje komercyjne, nastawione na szerszą publikę.

Ten stan rzeczy może jednak się zmienić w momencie wejścia na rynek zapowiadanej platformy HBO Max, która ma cechować się właśnie o wiele szerszym katalogiem. Do tego platformy takie, jak Hulu czy Amazon Prime Video notują dynamiczny rozwój i z każdym rokiem poszerzają swój zasięg.

Czy jednak oznacza to, że Netflix znajduje się w odwrocie? W żadnym wypadku! Wystarczy przejrzeć zapowiadane premiery serialowe na 2021 rok aby mieć pewność, że Netflix nadal będzie prawdziwym gigantem jeżeli chodzi o platformy z serialami online.

Źródło: PoradnikTV.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE