Długi weekend czerwcowy. Gdzie go spędzić w województwie łódzkim?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Warszewski

Długi weekend czerwcowy. Gdzie go spędzić w województwie łódzkim? - Zdjęcie główne

foto Tomasz Warszewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już wkrótce, bo w dniach między 8 a 11 czerwca, czeka na nas kolejny, po majowym, długi weekend. Cztery wolne od pracy dni to świetna okazja, aby zaplanować wyjazd, który może okazać się świetnym wstępem do właściwych wakacji. Mieszkańców Kutna, którzy chcieliby spędzić długi weekend czerwcowy w ekonomiczny sposób, z pewnością zainteresują atrakcje i miejsca warte zobaczenia w województwie łódzkim. Wcale nie trzeba bowiem wyruszać na drugi koniec Polski, aby świetnie się bawić i spędzić wolne dni w ciekawy, wartościowy sposób!

Jak zorganizować udany weekend czerwcowy już teraz?

Długi weekend czerwcowy poza domem spędzi w tym roku wielu Polaków. Do zorganizowania w tym czasie wyjazdu poza dom zachęca piękna pogoda oraz wysokie temperatury, które są zapowiadane na początek czerwca. Aby w pełni wykorzystać aż cztery wolne od pracy dni i spędzić ten czas w atrakcyjny sposób, weekend czerwcowy warto zacząć planować już teraz. Mamy tu na myśli głównie zakwaterowanie, które zawsze opłaca się rezerwować z odpowiednim, najlepiej kilku tygodniowym wyprzedzeniem.

W pierwszej kolejności należy wybrać miejsce na terenie województwa łódzkiego, do którego się wybierzemy, a następnie przystąpić do poszukiwania zakwaterowania w jego okolicy. W dzisiejszych czasach rezerwacja noclegu jest o tyle prosta, że możemy skorzystać z usług sprawdzonego portalu turystycznego. Strzałem w dziesiątkę będzie Nocowanie.pl – największy polski portal turystyczny, który pozwala na dokonanie natychmiastowej rezerwacji online w wielu obiektach turystycznych z województwa łódzkiego. Po zarezerwowaniu odpowiedniego noclegu, pozostaje tylko odliczać dni do długiego weekendu czerwcowego. Gdzie natomiast warto go spędzić – oto nasze propozycje!

Długi weekend czerwcowy w Sulejowie

Sulejów to miasto województwa łódzkiego, oddalone od Kutna o ok. 127 km. Znajduje się nad rzeką Pilicą i słynie przede wszystkim z Zespołu Klasztornego Opactwa Cysterskiego, które mieści się na terenie dzielnicy Podklasztorze. Jest to jeden z najlepiej zachowanych do naszych czasów zespołów cysterskich w Polsce, który z tego powodu znalazł się na liście pomników historii. Opactwo zostało ufundowane przez księcia Kazimierza II Sprawiedliwego, którego podobno w tym miejscu ocaliła od śmierci modlitwa.

Po zwiedzaniu klasztoru warto wybrać się do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, który obejmuje głównie tereny rzeki Pilicy i Zbiornika Sulejowskiego. Na jego terenie wytyczono ścieżkę „Las-wydma-torfowisko”, na której można podziwiać unikalne walory przyrodnicze tego miejsca. Kolejnym miejscem w okolicy, które polecamy odwiedzić, jest Zalew Sulejowski. Jest to sztuczny zbiornik wodny utworzony w latach 70-tych XX w., nad którym można wypoczywać w ciepłe dni, a także łowić ryby.

Weekend czerwcowy w Łęczycy, Tumie i Kwiatkówku

Bliżej Kutna, bo w odległości zaledwie 30 km, znajduje się Łęczyca. Jest to niewielkie, ale za to bardzo zabytkowe miasto, którego największą atrakcją jest Zamek Królewski. Powstał w XIV w. z polecenia Kazimierza Wielkiego – ostatniego monarchy z rodu Piastów. W zamku znajduje się muzeum, a miłośnicy pięknych widoków mogą wejść na wieżę i z niej podziwiać panoramę miasta oraz pozostałe zabytki dostępne w okolicy. Prawdziwą gratką dla dzieci okaże się natomiast legenda o diable Boruta, który podobno do dziś ukrywa na zamku swoje skarby.

Na terenie zamkowego muzeum można podziwiać różne wystawy. Na szczególną uwagę zasługują wnętrza łęczyckich chałup z początków XX w., wiklinowe koszyki – świetny przykład lokalnej sztuki ludowej, zabytkowe wnętrza dworskie z XVII w., eksponaty ze średniowiecznej Łęczycy, a także figurki diabła Boruty. Po zwiedzeniu Zamku Królewskiego można wybrać się na spacer po łęczyckim Rynku, w którego centralnym punkcie znajduje się zabytkowy ratusz z XVIII w.

Po nacieszeniu się pobytem w Łęczycy, można wybrać się poza miasto, np. do skansenu w Kwiatkówku. Łęczycka Zagroda Chłopska prezentuje charakterystyczną dla tych terenów zabudowę, kulturę oraz tradycję. Na jej terenie znajduje się m. in. zabytkowy wiatrak kozłowy, szopy, stodoły, kuźnie i wiele innych zabytkowych zabudowań. Skansen znajduje się tuż obok kolegiaty w Tumie i Grodziska w Tumie – jednych z największych atrakcji województwa łódzkiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy