Jak zorganizować udany weekend czerwcowy już teraz?
Długi weekend czerwcowy poza domem spędzi w tym roku wielu Polaków. Do zorganizowania w tym czasie wyjazdu poza dom zachęca piękna pogoda oraz wysokie temperatury, które są zapowiadane na początek czerwca. Aby w pełni wykorzystać aż cztery wolne od pracy dni i spędzić ten czas w atrakcyjny sposób, weekend czerwcowy warto zacząć planować już teraz. Mamy tu na myśli głównie zakwaterowanie, które zawsze opłaca się rezerwować z odpowiednim, najlepiej kilku tygodniowym wyprzedzeniem.
W pierwszej kolejności należy wybrać miejsce na terenie województwa łódzkiego, do którego się wybierzemy, a następnie przystąpić do poszukiwania zakwaterowania w jego okolicy. W dzisiejszych czasach rezerwacja noclegu jest o tyle prosta, że możemy skorzystać z usług sprawdzonego portalu turystycznego. Strzałem w dziesiątkę będzie Nocowanie.pl – największy polski portal turystyczny, który pozwala na dokonanie natychmiastowej rezerwacji online w wielu obiektach turystycznych z województwa łódzkiego. Po zarezerwowaniu odpowiedniego noclegu, pozostaje tylko odliczać dni do długiego weekendu czerwcowego. Gdzie natomiast warto go spędzić – oto nasze propozycje!
Długi weekend czerwcowy w Sulejowie
Sulejów to miasto województwa łódzkiego, oddalone od Kutna o ok. 127 km. Znajduje się nad rzeką Pilicą i słynie przede wszystkim z Zespołu Klasztornego Opactwa Cysterskiego, które mieści się na terenie dzielnicy Podklasztorze. Jest to jeden z najlepiej zachowanych do naszych czasów zespołów cysterskich w Polsce, który z tego powodu znalazł się na liście pomników historii. Opactwo zostało ufundowane przez księcia Kazimierza II Sprawiedliwego, którego podobno w tym miejscu ocaliła od śmierci modlitwa.
Po zwiedzaniu klasztoru warto wybrać się do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, który obejmuje głównie tereny rzeki Pilicy i Zbiornika Sulejowskiego. Na jego terenie wytyczono ścieżkę „Las-wydma-torfowisko”, na której można podziwiać unikalne walory przyrodnicze tego miejsca. Kolejnym miejscem w okolicy, które polecamy odwiedzić, jest Zalew Sulejowski. Jest to sztuczny zbiornik wodny utworzony w latach 70-tych XX w., nad którym można wypoczywać w ciepłe dni, a także łowić ryby.
Weekend czerwcowy w Łęczycy, Tumie i Kwiatkówku
Bliżej Kutna, bo w odległości zaledwie 30 km, znajduje się Łęczyca. Jest to niewielkie, ale za to bardzo zabytkowe miasto, którego największą atrakcją jest Zamek Królewski. Powstał w XIV w. z polecenia Kazimierza Wielkiego – ostatniego monarchy z rodu Piastów. W zamku znajduje się muzeum, a miłośnicy pięknych widoków mogą wejść na wieżę i z niej podziwiać panoramę miasta oraz pozostałe zabytki dostępne w okolicy. Prawdziwą gratką dla dzieci okaże się natomiast legenda o diable Boruta, który podobno do dziś ukrywa na zamku swoje skarby.
Na terenie zamkowego muzeum można podziwiać różne wystawy. Na szczególną uwagę zasługują wnętrza łęczyckich chałup z początków XX w., wiklinowe koszyki – świetny przykład lokalnej sztuki ludowej, zabytkowe wnętrza dworskie z XVII w., eksponaty ze średniowiecznej Łęczycy, a także figurki diabła Boruty. Po zwiedzeniu Zamku Królewskiego można wybrać się na spacer po łęczyckim Rynku, w którego centralnym punkcie znajduje się zabytkowy ratusz z XVIII w.
Po nacieszeniu się pobytem w Łęczycy, można wybrać się poza miasto, np. do skansenu w Kwiatkówku. Łęczycka Zagroda Chłopska prezentuje charakterystyczną dla tych terenów zabudowę, kulturę oraz tradycję. Na jej terenie znajduje się m. in. zabytkowy wiatrak kozłowy, szopy, stodoły, kuźnie i wiele innych zabytkowych zabudowań. Skansen znajduje się tuż obok kolegiaty w Tumie i Grodziska w Tumie – jednych z największych atrakcji województwa łódzkiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.