Reklama

Doceniono i uhonorowano działalność TPZK

Opublikowano:
Autor:

Doceniono i uhonorowano działalność TPZK - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W Parku Wiosny Ludów odbyły w dniu dzisiejszym uroczyste obchody 74. rocznicy Bitwy nad Bzurą zorganizowane przez Muzeum Regionalne w Kutnie i LO PUL w Kutnie. Przypomniano bohaterów września 1939 roku. Mszę św. W koncelebrze odprawiali ks. Rafał Wiśniewski, ks. Jan Sposób SDB i ks. Józef Pietrasik SDB. Uczestniczyli w nich kombatanci, w tym jeden z żołnierzy kampanii wrześniowej, władze samorządowe, przedstawiciele organizacji pozarządowych, członkowie Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie oraz uczestnicy Ogólnopolskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Walk nad Bzurą. Cieszy nas, że tak licznie przybyli mieszkańcy Kutna, zarówno ci starsi, jak i najmłodsi.

Apel poległych odczytał ppłk Remigiusz Wiśniewski wraz z uczniami szkoły LO PUL. Pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Bitwy nad Bzurą złożono wiązanki kwiatów. Podniosły nastrój uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie.

Wojewoda Łódzki pani Jolanta Chełmińska zwracając się do obecnych na uroczystości mówiła o patriotyzmie dnia dzisiejszego.

Podczas tej uroczystości Wojewoda Łódzki wręczyła wyróżnionym osobom medale „Pro Patria” oraz Złote i Srebrne Medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Jedną z osób wyróżnionych był Marek Wójkowski – wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, który otrzymał Srebrny Medal za opiekę nad grobem Doktora Antoniego Troczewskiego.

Ksiądz Jan Sposób otrzymał Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej za opiekę nad kapliczką Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul. Łęczyckiej w Kutnie. Ten 90-letni ksiądz - kapelan, żołnierz AK, w bardzo piękny i emocjonalny sposób opowiedział historię kapliczki upamiętniającej Powstanie Styczniowe z 1863 roku. Z ogromną radością przyjęliśmy informację, że działalność księdza Jana Sposoba została zauważona i doceniona.

Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nadawany jest osobom i jednostkom organizacyjnym za szczególne zasługi w upowszechnianiu idei pamięci narodowej oraz wyróżniającą się działalność związaną z upamiętnianiem miejsc walk i męczeństwa Narodu Polskiego, a także opiekę nad tymi miejscami. Medal posiada dwa stopnie: I stopień – Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, II stopień – Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE