Reklama

Drogie oszczędzanie w Krośniewicach. Gminy montują ekrany słoneczne

Opublikowano:
Autor:

Drogie oszczędzanie w Krośniewicach. Gminy montują ekrany słoneczne - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dąbrowice są pierwszą gminą w powiecie kutnowskim, w której zamontowano panele słoneczne – generowana dzięki nim energia jest przyjazna nie tylko dla środowiska, ale również portfeli mieszkańców. W ślad za Dąbrowicami postanowiła pójść gmina Krośniewice, jednak tam koszty montażu ekranów fotowoltaicznych będą większe. Dofinansowanie wynosi tylko 63 proc., a na barkach władz i ludności pozostanie zapłacenie od 6 do 9 tysięcy złotych.Co na to mieszkańcy? Gmina Dąbrowice postanowiła zainwestować w energię słoneczną kilka miesięcy temu. We wrześniu wójt Dąbrowic Dorota Dąbrowska razem ze skarbnikiem gminy Jolantą Skowrońską podpisały umowę z Urzędem Marszałkowskim o przyznanie pomocy na realizację zadania „Montaż mikroinstalacji prosumenckich wykorzystujących odnawialne źródła energii na terenie Gminy Dąbrowice” w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”.

Do programu zakwalifikowało się 50 gospodarstw, na których zamontowano ekrany, dzięki czemu mieszkańcy mogą już korzystać z odnawialnego źródła energii. Okazało się jednak, że kwota na jaką wyceniono inwestycję mocno nadszarpnęłaby budżet gminy – niezbędne było pozyskanie pomocy finansowej, która pokryła 90 proc. wszystkich kosztów. Przy całkowitej cenie kilkunastu tysięcy złotych na barkach mieszkańców spoczywała zapłata około 1500 zł. Niewiele później na korzystanie z energii słonecznej zdecydowała się również gmina Krośniewice.

– Gmina Krośniewice chcąc wyjść naprzeciw zainteresowaniom i oczekiwaniom mieszkańców miasta i gminy Krośniewice, postanowiła podjąć próbę pozyskania środków zewnętrznych dla potrzeb inwestycji polegających na budowie instalacji Odnawialnych Źródeł Energii w ramach działania 4.1. Odnawialne źródła energii OZE z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 – informuje Jakub Krygier, zastępca burmistrza Krośniewic. – W ramach wspomnianego programu miałyby być instalowane zestawy paneli fotowoltaicznych oraz zestawy solarne do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Wielkość instalacji ma być uzależniona od potrzeb mieszkańców, zużycia energii lub w przypadku solarów ilości osób zamieszkujących dane gospodarstwo. Inwestycja ma kosztować ok. 16 tys. zł lub 24 tys. zł, z czego część miałoby pokryć dofinansowanie. Będzie ono jednak nieco niższe niż to w Dąbrowicach i wyniesie 63 proc. wartości przedsięwzięcia, co oznacza, że mieszkańcy będą musieli dopłacić od 6 do prawie 9 tysięcy złotych. Czy mieszkańcy wyrażą zgodę na tak dużą kwotę? Do realizacji przedsięwzięcia potrzeba bowiem minimum 150 chętnych gospodarstw.

– Uważam że zamontowanie ekranów słonecznych to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu zaoszczędzilibyśmy sporo pieniędzy, a zmianę odczułyby szczególnie duże rodziny zużywające więcej energii – powiedział mieszkaniec wsi Kajew, Mirosław Wiśniewski. – Zdaję sobie jednak sprawę z kosztów, jakie będziemy musieli ponieść. Mam jednak nadzieję, że z czasem wszystko się zwróci.

Osoby chętne do montażu ekranów słonecznych i fotowoltaicznych muszą złożyć do Urzędu Miasta specjalny wniosek. Dokument można pobrać na stronie krosniewice.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE