Reklama

Drzewa poszły pod topór. PKP robią wycinkę na trasie do Kutna

Opublikowano:
Autor:

Drzewa poszły pod topór. PKP robią wycinkę na trasie do Kutna - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Bezpieczeństwo pasażerów - tym Polskie Koleje Państwowe tłumaczą wycinkę drzew znajdujących się w najbliższym położeniu linii biegnącej z Łodzi do Kutna. Medialny szum wokół sprawy zaczął się od wykarczowania niemal pół tysiąca kasztanowców na jednym z osiedli w Zgierzu. Wycinka nie ominęła również naszego miasta.

Można się było spodziewać, bowiem takie wycinki prowadzone są w całej Polsce. A wszystko przez - jak tłumaczy PKP - niebezpieczeństwa, jakie stwarzają drzewa rosnące tuż przy torach. Z powodu konarów czy pni zalegających na sieci trakcyjnej, bądź właśnie torach w samym roku ubiegłym odnotowano niemal tysiąc zdarzeń, do których doszło na sieciach kolejowych. Karczowanie ma zatem na celu ograniczać tego typu wypadki, a co za tym idzie, poprawić bezpieczeństwo pasażerów podróżujących nie tylko na trasie Łódź-Kutno, ale i w całym województwie łódzkim.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zobowiązane są przepisami (ustawy o transporcie kolejowym z 28 marca 2003 r i rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 7 sierpnia 2008 r.) do utrzymania bezpieczeństwa obok linii kolejowych. W ramach inwestycji na stacji w Kutnie prowadzone są prace, które mają zapewnić bezpieczny przejazd pociągów, między innymi oczyszczenie terenu z drzew stanowiących realne zagrożenie dla ruchu pociągów. Zrealizowano już wycinkę po południowej stronie stacji. Do końca marca zostaną wykonane prace po stronie północnej stacji w Kutnie. Wzdłuż linii kolejowej na odcinku Żychlin – Kutno – Krzewie PLK nie zamierzają wycinać drzew - poinformował nas rzecznik PKP PLK, Karol Jakubowski.

Jak wyjaśnia dalej rzecznik, powodem tego są silne wichury i anomalie pogodowe, które coraz częściej przechodzą nad Polską, a przez które powalone drzewa lub odłamane konary i gałęzie spadały na tory uniemożliwiając ruch pociągów. Takie sytuacje stwarzają zagrożenie dla pasażerów pociągu.

- W całym ubiegłym 2018 roku były 973 zdarzenia na sieci kolejowej z drzewami. Całe pnie lub konary znalazły się na torach lub sieci trakcyjnej. Spowodowało to opóźnienia 1354 pociągów pasażerskich. Na terenie Zakładu Linii Kolejowych w Łodzi odnotowano 22 zdarzenia, które wpłynęły na opóźnienie 55 pociągów. Porządkowanie terenów wokół linii kolejowej ma zapobiegać i ograniczać opisane zdarzenia - dodaje Jakubowski.

Okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny. Owszem, drzewa zostaną wycięte, natomiast w ich miejsce zobowiązano się zasadzić nowe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE