Reklama

Reklama

Duża akcja policji. Gdzie będziemy mogli natknąć się na patrole?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe(archiwum)

Duża akcja policji. Gdzie będziemy mogli natknąć się na patrole? - Zdjęcie główne

Na drogach całego kraju będziemy mogli spotkać patrole drogówki zwracające uwagę na przekraczanie prędkości | foto poglądowe(archiwum)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dzisiaj na drogach całego kraju trzeba liczyć się ze wzmożonymi działaniami policji. Mundurowi będą prowadzić akcję kontrolno-prewencyjne „Kaskadowy pomiar prędkości”. Policja informuje, że chodzi o poprawę bezpieczeństwa na drogach, bowiem jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych nadal jest przekraczanie prędkości.

Reklama

- Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że kontrole prowadzone są na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często krótkim odcinku drogi. Celem działań będzie egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania ograniczeń prędkości. W tym dniu na głównych  ciągach komunikacyjnych i na odcinkach dróg, gdzie występuje największe zagrożenie, spotkamy radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory, oraz statyczne (kaskadowe) punkty kontroli  z wykorzystaniem mierników prędkości (również z wizualizacją) – informuje asp. sztab. Szymon Pytel z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. 

Podczas działań policjanci przypomną uczestnikom ruchu jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną – taką, przy której kierujący zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. 

- Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Jak pokazują analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, przekraczanie dopuszczalnych prędkości jest jedna z najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych – podkreśla asp. sztab. Szymon Pytel.

W województwie łódzkim nadmierna prędkość, w pierwszym półroczu 2022 roku, była przyczyną 184 wypadków drogowych w których zginęło 14 osób,  a 228 osób zostało rannych. Działania mają charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie będą stosować się do przestrzegania ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość  rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. 

- Przypominamy, że przekroczenie prędkości skutkuje mandatem karnym w kwocie do 2500 złotych oraz do 10 pkt. Natomiast przekroczenie jej o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym dodatkowo zatrzymaniem prawa jazdy na okres 3 miesięcy w trybie administracyjnym. Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszyli szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m. in. w okolicach skrzyżowań, przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów – wylicza KWP Łódź.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy