[DUŻA GALERIA] Kolejna wyjątkowa publikacja o naszym regionie! „To dla nas ogromna radość”

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia To już 23. tom „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych”. Z okazji promocji publikacji wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w Centrum Teatru Muzyki i Tańca odbyła się duża uroczystość.

Na wczorajszej promocji kolejnego tomu Kutnowskich Zeszytów Regionalnych pojawili się m.in. posłowie, samorządowcy szczebla wojewódzkiego, powiatowego, gminnego i miejskiego, a także oczywiście regionaliści, autorzy artykułów i wierni Czytelnicy Kutnowskich Zeszytów Regionalnych.

Niezwykle wiele pracy w publikację kolejnego tomu Kutnowskich Zeszytów Regionalnych włożyły Bożena Gajewska, Grażyna Baranowska i Aleksandra Szafrańska-Dolewska. Właśnie te trzy Panie prowadziły wczorajszą niezwykle miłą uroczystość w CTMiT.

- Wszyscy, którzy czują związek z miastem i powiatem dziś dostają następną dużą porcję historii, historii o naszych korzeniach. Ogromnie się cieszymy, że udało nam się to przedsięwzięcie – mówiła Bożena Gajewska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

Dodała, że autorom artykułów zawartych w Zeszytach należy się ogromny szacunek i podziw, bowiem swoją pracę wykonują całkowicie bezpłatnie.

- Nie byłoby dzisiejszej promocji gdyby nie to, że nasi poprzednicy rozpoczęli to piękne dzieło, które 23 lata temu rodziło się w bólach. Miało to powstać jeszcze wcześniej, ale nie było środków, nie było odpowiedniej atmosfery – mówiła B. Gajewska.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej co rok z powodzeniem startuje w konkursach organizowanych przez Miasto Kutno i Powiat Kutnowski. Podobnie było także tym razem i Zeszyty trafiają do rąk Czytelników w ramach zadania publicznego „Przygotowanie i Publikacja Kutnowskich Zeszytów Regionalnych”.

- Ważne jest też to, że wydawanie naszego rocznika wpisało się w założenia wieloletniego programu „Niepodległa”. To ma swoje odzwierciedlenie na stronach Zeszytów – podkreślała Bożena Gajewska.

Po wstępie Grażyna Baranowska krótko omówiła to, co Czytelnicy znajdą w 23. tomie Kutnowskich Zeszytów Regionalnych. A warto tutaj podkreślić, że w materiały składające się na publikację dotykają różnorodnych dziedzin z historii regionu kutnowskiego (szczegółowy opis na końcu artykułu).

W programie dzisiejszej uroczystości znalazło się także omówienie artykułów otwierających najnowszy tom Kutnowskich Zeszytów Regionalnych. Następnie Posłowie, samorządowcy i regionaliści otrzymali egzemplarze najnowszej publikacji, a zwieńczeniem imprezy był występ Kameralnego Zespołu Wokalnego Cantabile.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej o 23. tomie Kutnowskich Zeszytów Regionalnych (tekst autorstwa Grażyny Baranowskiej).

Tom zawiera 23 artykuły, z czego niemal połowa dotyczy różnych zagadnień kultury, co jest ewenementem, biorąc pod uwagę, że relatywnie nie często kultura pojawia się jako temat nadsyłanych materiałów. Wyjątkowe pod względem poznawczym są dwa artykuły inaugurujące tom. Pierwszy, będący efektem współpracy autorskiej polsko-niemiecko-amerykańskiej, być może wzmocni narrację związaną z marką regionalną Kutna, zbudowaną w oparciu o rodzimą tradycję uprawy róż.

Opracowanie poświęcone szkółkom róż Katriela i Arona Eizyków ukazuje w szerokim spektrum ich działalność zawodową, ujawnia nieznane dotąd fakty z biografii obu braci oraz ich rodzeństwa, naznaczone wojną i tragedią Holokaustu. Tekst wzbogacają unikalne fotografie z archiwum rodzinnego Eizyków.

Drugi artykuł to studium genealogiczne kutnowskiej linii polskiego rodu Bacciarellich – potomków Marcello Bacciarellego − którego protoplastą był najstarszy syn malarza, Franciszek. O jego potomkach zamieszkujących w XIX wieku tereny Kutna i ówczesnego powiatu gostyńskiego, nie ukazała się drukiem żadna informacja. To odkrycie jest osobistym sukcesem autorek, które podjęły się szczegółowej analizy ksiąg metrykalnych w archiwach państwowych, zawierzając przy tym sile dedukcji oraz przypadkowi, od którego wszystko się zaczęło.

Podobny w charakterze jest szkic historyczny obejmujący dzieje majątku Konary, ukazane przez pryzmat losów trzech pokoleń jego właścicieli. Przedmiotem badań w dwóch cennych opracowaniach etnograficznych są zwyczaje doroczne w powiecie kutnowskim i kutnowskie rzeźbiarstwo nieprofesjonalne. Bezpośrednio koresponduje z nimi „portret” artysty i kolekcjonera, Tadeusza Kacalaka, zaś pośrednio przyczynek wyjaśniający proweniencję XIX-wiecznej, nieistniejącej dziś grupy rzeźb z postacią Św. Walentego, niegdyś patrona kutnowskiego szpitala.

Kolejne artykuły dotyczą działalności instytucji kultury i obejmują: analizę i katalogi zasobów czasopiśmienniczych Muzeum Regionalnego w Kutnie; zarys dziejów Młodzieżowego Domu Kultury w świetle materiałów archiwalnych; genezę powołania i rozwój działalności pierwszej kutnowskiej placówki muzealnej − Muzeum Bitwy nad Bzurą oraz „serdeczną” monografię jednej z najważniejszych imprez Kutnowskiego Domu Kultury – „Stacji Kutno”. Artykuł o nachyleniu teologicznym poświęcony jest dziejom i roli religijno-społecznej Sanktuarium Maryjnego w Głogowcu.

Na uwagę zasługuje tekst będący podsumowaniem IPN-owskiej akcji „63 dni Powstania Warszawskiego”, w tym roku po raz pierwszy na ziemi kutnowskiej i udziałem TPZK. Są także prace z obszaru oświaty, ukazujące rozwój szkolnictwa i ruchu zawodowego nauczycieli na przestrzeni pierwszych siedmiu dekad XX wieku oraz działalność Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK przy gimnazjum w Ostrowach. Łączy się z nimi tematycznie faksymile broszury z 1934 roku, wydanej przez Kutnowską Powiatową Radę Opiekuńczą w Kutnie.

Są też materiały wspomnieniowe byłych członków ruchu oporu Węzła Kolejowego Kutno ps. Karol oraz kutnowskich kombatantów ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Koreluje z nimi materiał przyczynkarski dotykający nieoczywistej prawdy o niemieckim obozie przejściowym w Kutnie, istniejącym w latach 1940-1944.

Natomiast przyszłość Pałacu Saskiego jasno precyzuje opracowany przez kutnowską firmę projekt rewaloryzacji. Są jeszcze recenzje dwóch tomików poezji autorów z Kutna i omówienie spektaklu Studia Teatralnego „Oj”. Tom zamyka kronika TPZK za rok ubiegły.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE