Pierwsze zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie w czwartek, 6 kwietnia o godz. 9:42. W jednym z domów w miejscowości Kujawki (gm. Bedlno) doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym. Na miejscu działały zastępy z OSP KSRG Pniewo oraz PSP z Kutna.
Na kolejną podobną interwencję nie trzeba było długo czekać. O godz. 11:30 strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze w miejscowości Boża Wola (gm. Kutno).
- Dyżurny SK KP PSP w Kutnie zadysponował zastęp z naszej jednostki do miejscowości Boża Wola, gdzie doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w domu jednorodzinnym. Na szczęście nikt z domowników nie został poszkodowany. Nasze działania zakończyły się o godz. 13:20 - relacjonują druhowie OSP Leszczynek.
Straż pożarna apeluje o odpowiedzialność, regularne czyszczenie przewodów dymowych oraz kontrolę stanu technicznego kominów.
- Przed sezonem grzewczym, jak również w trakcie niego należy rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego. Sprawdzamy wtedy drożność oraz szczelność komina. Gdy nagromadzona jest sadza, należy ją niezwłocznie usunąć, a jeżeli napotkamy na pęknięcia przewodu, należy go naprawić lub zgłosić to kominiarzowi, który sprawdzi stan komina - informują.
Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. W niektórych przypadkach z komina strzelają iskry, wydobywają się płomienie oraz gęsty, ciemny dym. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Ogień wydobywający się ze szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy, a w najgorszym wypadku może się to skończyć nawet pożarem całego domu. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz tlenek węgla.
Jak nie dopuścić do pożaru sadzy w przewodzie kominowym?
- Nie spalaj w urządzeniu grzewczym żadnych odpadów. Utylizuj je zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Dokonuj regularnego czyszczenia przewodu kominowego - w odstępach czasu - zależnych od stosowanego paliwa.
- Dokonuj przeglądu stanu technicznego przewodu kominowego i przewodów wentylacyjnych - nie rzadziej niż co trzy lata.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.