W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. W tym obowiązuje również post ścisły, czyli jeden posiłek do syta, natomiast pozostałe lekkie i powinny podjąć go osoby między 18 a 60 rokiem życia, oraz powstrzymanie się od pokarmów mięsnych, powinny osoby, które ukończyły 14 rok życia. W tym dniu katolikom nie wypada spożywać alkoholu.
Wielki Piątek jest również Dniem Krzyża. Po południu, we wszystkich świątyniach katolickich odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej, czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.
Ważnym momentem liturgii jest adoracja krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem".