Reklama

Dziś piątek trzynastego!

Opublikowano:
Autor:

Dziś piątek trzynastego! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wieść gminna niesie, że dziś nie można m.in. kichać, zakładać nowej koszuli i kąpać się. Nie należy również zaczynać żadnych nowych spraw, interesów, kupować domu, działki czy samochodu. A wy co sądzicie o przesądach związanych z piątkiem 13-stego?Zapraszamy do dyskusji na forum!W rozwinięciu ciekawostki na temat pechowego piątku

Piątek trzynastego jest uznawany za dzień pechowy w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Taki sam status posiada w takich krajach jak: Polska, Estonia, Niemcy, Finlandia, Austria, Irlandia, Szwecja, Dania, Słowacja, Norwegia, Czechy, Słowenia, Bułgaria, Islandia, Belgia i Filipiny.

W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.

Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach.

Wielu wyśmiewa się z przesądów, te jednak przetrwały wieki. Piątek trzynastego uznaje się za pechowy od XIV wieku.

W piątek, 13 października 1307 r. na rozkaz króla Francji Filipa IV Pięknego aresztowano wielkiego mistrza zakonu templariuszy Jakuba de Molay. Oskarżano go m.in. o herezje, stosowanie magii i czarów. Od tamtej pory każdy trzynasty dzień miesiąca przypadający w piątek uważa się za feralny.

Według innej teorii niechęć do trzynastki może wywodzić się już ze starożytnej Babilonii, w której liczba 12 uważana była za świętą. Następująca po dwunastce trzynastka symbolizowała zaś zniszczenie tego, co doskonałe i piękne. Natomiast piątek jest tym dniem tygodnia, w którym ukrzyżowano Jezusa Chrystusa, w związku z tym podchodzi się doń nieufnie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE