Reklama

Dzisiaj Dzień Psa! Jak wygląda służba czworonogów w policji?

Opublikowano:
Autor:

Dzisiaj Dzień Psa! Jak wygląda służba czworonogów w policji? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Szukają zaginionych osób, potrafią po zapachu odnaleźć sprawców poważnych zbrodni, czy uratować setki istnień odnajdując ukryte ładunki wybuchowe. To psy policyjne. Taki pies to nie tylko przyjaciel ale i bohater. Jakie zadanie spełniają i czy każdy czworonóg nadaje się do tej misji? Warto dowiedzieć się czegoś więcej - dziś obchodzimy bowiem Dzień Psa!

Oczywiście nie każdy z tych uroczych czworonogów może służyć u boku policjanta. Do tego ważnego zadania wybierane są te najinteligentniejsze, najodważniejsze i najwierniejsze.

Pierwsze sygnały o wykorzystaniu psów do pomocy funkcjonariuszom dochodzą z XII wieku z Francji, gdzie po zmroku zamykano bramy miast i spuszczano psy, by te chroniły ich mieszkańców. Ich wyjątkowe umiejętności zaczęto również dostrzegać na początku XIX wieku w Anglii, kiedy to pomagały policjantom tropić złodziei.

W Polsce w policji służą najczęściej Owczarki Niemieckie oraz Owczarki Belgijski Malinois. W służbie można jednak spotkać również Labradory, Cocer Spaniele, Jack Russel Teriery oraz Nowofunlandy.

Nie jest istotna płeć psa. Ważne, by był zdrowy posiadał psychiczne predyspozycje, miał skończone dwa lata i był w budowie i szacie zgodny z wzorcem rasy.

By tak wyselekcjonowany mógł rozpocząć służbę w policji musi ukończyć szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Spędza tam wraz z swoim opiekunem od 4 do 5 miesięcy.

Psy policyjne dzieli się na następujące kategorie::
Psy patrolowe
Psy tropiące
Psy patrolowo-tropiące
Psy kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków
Psy kategorii do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych
Psy kategorii do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich

W województwie łódzkim służbę w policji pełni 56 psów w tym:

3 kategorii tropiącej, 10 kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków, 4 kategorii do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, 7 kategorii patrolowej oraz 32 kategorii patrolowo- tropiącej. Nasi czworonożni pomocnicy mają od 3 do 11 lat! Na co dzień pełnią służbę wraz ze swoimi przewodnikami i potrafią sprostać każdemu powierzonemu im zadaniu. Z sukcesami startują również w rywalizacjach psów specjalistycznych.

W maju 2019 roku zostały przeprowadzone VI Zawody Przewodników Psów Służbowych Żandarmerii Wojskowej, w których udział wziął laureat XVII Kynologicznych Mistrzostw Policji mł. asp. Sebastian Adamczyk z KPP w Tomaszowie Mazowieckim wraz z psem o nazwie Gabazo kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków. Wśród 28 innych drużyn to właśnie ta para uzyskała najlepszy wynik w klasyfikacji końcowej uzyskując 750 pkt na 800 możliwych w swojej kategorii.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE