Reklama

Dzwonił do Ciebie ten numer? To sanepid. Jak nie odbierzesz, możesz zapłacić nawet 30 tys. zł kary

Opublikowano:
Autor:

Dzwonił do Ciebie ten numer? To sanepid. Jak nie odbierzesz, możesz zapłacić nawet 30 tys. zł kary - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dodzwonić się do sanepidu graniczy obecnie z cudem. W drugą stronę o wyrozumiałości nie ma jednak mowy. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że każdy obywatel ma obowiązek odebrać połączenie od numeru, który notabene wielu może wydawać się telefonem z telemarketu. Chodzi o "dedykowany komunikat dotyczący objęcia kwarantanną i możliwości pobrania zaświadczenia". Co istotne, nieodebranie połączenia nie zwalnia z odbycia kwarantanny, a za złamanie jej zasad grozi kara w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

+48-221-043-705 - to numer , który warto zapisać sobie w pamięci telefonu lub na karcie sim. Właśnie z tego numeru GIS komunikuje się z osobami objętymi kwarantanną. Połączenia absolutnie nie można lekceważyć. A nawet jeżeli ktoś zalicza się do grona "koronasceptyków", powinien w tej sytuacji pomyśleć o własnym portfelu.

Jak podkreśla, rzecznik GIS, Jan Bondar, kwarantanna obowiązuje nawet, jeśli potencjalny chory nie ma świadomości jej trwania

- Jeżeli osoba skierowana na kwarantannę opuści miejsce, gdzie powinna na niej przebywać, może być ukarana administracyjnie do 30 tys. zł. Tutaj nic się nie zmieniło. (...) Miliony ludzi do nas dzwoniły i dzwonią ws. tych formalności. Dlatego powtarzam, że informacja na ten temat automatycznie trafia do ZUS-u i pracodawca też jest tym samym poinformowany o tym fakcie - mówi Bondar cytowany przez portal Money.pl.

Co należy wiedzieć na temat kwarantanny?

Przede wszystkim trwa 10 dni od dnia następnego po ostatnim dniu, gdy poddany kwarantannie miał kontakt z osobą zakażoną lub 10 dni od dnia przekroczenia granicy państwa.

Może zostać przedłużona do 20 dni.

Lekarz POZ może zdecydować o przedłużeniu kwarantanny, jeśli będzie tego wymagał stan zdrowia pacjenta.

Objęty kwarantanną ma bezwzględny zakaz opuszczania domu oraz zakaz przyjmowania gości.

W trakcie kwarantanny obowiązuje nakaz zachowywania 1,5-metrowego dystansu od innych osób.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE