Reklama

Ekologiczne nawozy - czym różnią się od tych tradycyjnych i jakie posiadają zalety?

Opublikowano:
Autor:

Ekologiczne nawozy - czym różnią się od tych tradycyjnych i jakie posiadają zalety? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W trakcie pielęgnacji ogrodu czy też różnego rodzaju upraw, przy pieleniu czy na przykład wygrabianiu opadłych liści albo skoszonej trawy, usuwa się też niestety różne substancje odżywcze. W warunkach naturalnych resztki roślin uległyby bowiem rozkładowi i przekształciły się w składniki pokarmowe dla roślin. Tak więc, aby rośliny rosły zdrowo i bujnie oraz były naprawdę dorodne, należy im zapewnić "pokarm" w postaci nawozu. Bardzo ważne jest jednak to, by spośród dostępnych na rynku, różnych rodzajów nawozów, świadomie wybrać to co najlepsze dla ogrodu i upraw.

Ekologiczne nawozy - czym różnią się od tych tradycyjnych i jakie posiadają zalety?

Lifestyle 28-09-2020 Autor: Materiał zewnętrzny
0
Ekologiczne nawozy - czym różnią się od tych tradycyjnych i jakie posiadają zalety?
W trakcie pielęgnacji ogrodu czy też różnego rodzaju upraw, przy pieleniu czy na przykład wygrabianiu opadłych liści albo skoszonej trawy, usuwa się też niestety różne substancje odżywcze. W warunkach naturalnych resztki roślin uległyby bowiem rozkładowi i przekształciły się w składniki pokarmowe dla roślin. Tak więc, aby rośliny rosły zdrowo i bujnie oraz były naprawdę dorodne, należy im zapewnić "pokarm" w postaci nawozu. Bardzo ważne jest jednak to, by spośród dostępnych na rynku, różnych rodzajów nawozów, świadomie wybrać to co najlepsze dla ogrodu i upraw.

Chemia w ogrodzie

Najtańsze, a więc zarazem dość popularne, są nawozy sztuczne, które
są w stanie dostarczyć roślinom dużych dawek składników mineralnych i bardzo szybko je odżywiają. Nawozy sztuczne mogą być jednoskładnikowe albo wieloskładnikowe. Jednoskładnikowe pozwalają na uzupełnienie konkretnego składnika, którego brakuje roślinom. Wyróżnia się tutaj nawozy:
a) azotowe,
b) fosforowe,
c) magnezowe,
d) potasowe.


Trzeba jednak zaznaczyć, że przy stosowaniu jednoskładnikowych nawozów sztucznych, należy mieć dużą wiedzę o uprawach. Dla amatorów bardziej bezpiecznym rozwiązaniem są nawozy wieloskładnikowe (w formie proszków i granulatów albo w formie płynnej). Te płynne miesza się z wodą i powstałą mieszanką podlewa rośliny, nawozy stałe stosuje się zazwyczaj pod rośliny lub miesza z ziemią, jeszcze przed ich posadzeniem. Wieloskładnikowe nawozy sztuczne mogą być uniwersalne bądź też dopasowane do potrzeb określonych grup roślin. Stosowanie nawozów sztucznych z umiarem może zwiększyć plony oraz ułatwić uprawy. Jednak ich wykorzystywanie wiąże się też niestety z określonymi wadami.

Nawozy sztuczne:
- dość szybko wyjaławiają glebę, ponieważ nie zwiększają ilości próchnicy,
- przy długoletnim, sztucznym nawożeniu ziemia staje się nieurodzajna i pogarsza się jej struktura,
- powodują szybki wzrost roślin, który skutkuje jednak słabymi komórkami roślin, które są później narażone na różnorodne czynniki atmosferyczne,
- mocno skoncentrowane składniki odżywcze sprawiają, że nawozy sztuczne działają bardzo szybko, ale jednocześnie mogą doprowadzić do przenawożenia roślin (szczególnie w rękach amatorów),
- wpływają negatywnie na pożyteczne mikroorganizmy glebowe,
- wywołują nadwrażliwości i zatrucia u ludzi,

- są szkodliwe dla środowiska, ponieważ zanieczyszczają wodę i doprowadzają do zachwiania ekosystemu.
Wszystko to sprawia, że nawozy sztuczne należy stosować z umiarem, zgodnie z zaleceniami producenta czy doradcy rolnego. Warto też używać ich razem z obornikiem czy kompostem. Można zdecydować się też jednak na rozwiązanie jakim są ekologiczne nawozy lub nawozy naturalne.

Czym są nawozy naturalne?

Tego rodzaju nawozy to: kompost, obornik, gnojówka. Te naturalne nawozy zawierają dużo materii organicznej. Ta zaś wpływa na poprawę struktury gleby, a także na rozwój mikroorganizmów glebowych. Są to oczywiście plusy ich wykorzystywania. Pojawiają się też niestety minusy. Nawóz naturalnego pochodzenia ma bowiem małą zawartość składników pokarmowych (w porównaniu do nawozów sztucznych). Może on także przenosić szkodniki, patogeny czy nasiona chwastów. Niekiedy tego rodzaju nawóz zawiera nawet pozostałości substancji takich jak np. antybiotyki (kiedy jest to obornik od krów albo kur z przemysłowych hodowli). Na rynku możne obecnie znaleźć jednak nawozy ekologiczne i warto wiedzieć, że nawóz naturalny nie oznacza tego samego, co nawóz ekologiczny. Ten ostatni charakteryzują jeszcze inne właściwości.

Nawóz ekologiczny

To nawóz naturalnego pochodzenia, który zarazem dba o ogród, ponieważ nie przenosi szkodliwych substancji i działa w zgodzie z naturą. Nawozy ekologiczne łączą pozytywne cechy nawozów naturalnych oraz sztucznych. Co ważne, zasilają one rośliny ogrodowe przy jednoczesnym braku ryzyka przenawożenia (wypalenia), a także bez zanieczyszczenia środowiska. Korzystając z nawozów ekologicznych nie trzeba mieć obaw dotyczących wprowadzenie do ogrodu substancji i organizmów szkodliwych. Mowa tutaj o nasionach chwastów, pasożytach czy pozostałościach substancji chemicznych z przemysłu. Bardzo dużym plusem nawozów eko jest to, że są one produkowane w kontrolowanych warunkach, dzięki czemu:


1. Są wysokiej jakości.
2, Mają stabilny skład, o wysokiej zawartości składników pokarmowych oraz materii organicznej.


Dzięki zrównoważonemu składowi nawozy ekologiczne nie tylko odżywiają rośliny, ale także użyźniają glebę i dbają o środowisko naturalne. Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie rośliny nie mają dostępu do konkretnych składników, a nawóz (dzięki ingerencji człowieka) im je dostarcza. Będzie on źródłem tych minerałów, których roślina nie jest w stanie sama pozyskać z gruntu, a potrzebuje ich do zachowania prawidłowego rozwoju.

Co jeszcze warto wiedzieć o nawozach ekologicznych?

Nawozy ekologiczne - aby utrzymać jak najbardziej zbilansowany poziom substancji będących pożywieniem roślin - dobiera się pod konkretne ich gatunki, a także pod konkretne grunty. Roślinom najczęściej brakuje minerałów takich jak: dolomit, margiel, wapno pojeziorne. W ogródkach stosuje się też nawozy zawierające mączkę bazaltową. Jest to substancja która dostarcza roślinom niezbędnych substancji, a zarazem chroni je przed wieloma procesami chorobowymi. Jeśli chodzi o ekologiczne nawozy cena uzależniona jest oczywiście od ich rodzaju i wielkości. Przykładowo, za 3 kilogramy mączki bazaltowej zapłaci się 10 zł, a za 10 kilogramów dolomitu (nawozu odkwaszającego glebę) zapłaci się 13 zł.

Jeśli chodzi o zalety nawozów ekologicznych, to są one wymierne i można do nich zaliczyć to, że:
- powstają w sposób naturalny, nie mają domieszek syntetycznych,
- są zdrowe i bezpieczne w stosowaniu,
- nie oddziałują na rośliny w sposób negatywny,
- nie mają wpływu na smak owoców czy zapach kwiatów
- nie ulegają one czynnikom środowiskowym, dzięki czemu nie dochodzi do szybszego ich wypłukania przez ruchy wód gruntowych.


Nawozy ekologiczne mogą być zarówno płynne, jak i w formie granulatu. Można je wykorzystywać na działkach oraz w ogrodach i dzięki nim
rośliny będą rosły szybko i zdrowo.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE