Reklama

Exdrob zwolni prawie 100 osób. „To element naprawy sytuacji ekonomicznej”

Opublikowano:
Autor:

Exdrob zwolni prawie 100 osób. „To element naprawy sytuacji ekonomicznej” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Niedawno informowaliśmy o problemach kutnowskiego zakładu Exdrob (KLIK). Jak się okazuje, sprawa jest rozwojowa. Firma poinformowała Powiatowy Urząd Pracy o planowanych zwolnieniach grupowych. Pracę straci aż 97 osób.

- Informacja dotycząca zwolnień grupowych w firmie Exdrob wpłynęła do nas 14 lutego. Zwolnienia będą przeprowadzenie między 26 lutego a 31 marca. – mówi nam Anna Rzeźnicka, kierownik obserwatoriom lokalnego rynku pracy w PUP Kutno.

Wszystko, jak wynika z informacji przekazanej przez Exdrob do PUP, ma związek z działaniami zmierzającymi do poprawy rentowności spółki. Zwolnienia grupowe dotyczą oddziału Exdrob w Płocku.

- Zwolnionych ma zostać 18 pracowników umysłowych i 79 pracowników fizycznych. Zakłady drobiarskie Exdrob zatrudniają 466 osób, z tego co wiem, to w oddziale płockim zatrudniono ok. 150 pracowników – dodaje A. Rzeźnicka.

Jak mówi, przedsiębiorstwo jako przyczynę takich działań podaje restrukturyzację i postępowanie sanacyjne. W zawiadomieniu o zwolnieniach firma podaje, że mają one poprawić sytuację finansową Exdrobu. Przyczyną zwolnień jest likwidacja nierentownej produkcji w zakładzie produkcyjnym w Płocku

Zwolnienia dotyczą płockiego zakładu produkcyjnego, hurtowni w Płocku, sklepu firmowego przy ul. Królewieckiej, oraz zakładu wylęgu drobiu w Płocku.

Z kolei jeśli chodzi o kutnowski zakład, to jak dotąd do Powiatowego Urzędu Pracy nie wpłynęła żadna informacja o planowanych zwolnieniach.

- Kontaktowaliśmy się z Exdrobem dwa tygodnie wcześniej. Powiedziano nam, że są w trakcie restrukturyzacji i jeśli zdecydują się na zwolnienia, to będą one dotyczyły przede wszystkim oddziału w Płocku – mówi Anna Rzeźnicka.

Zanim informacja o zwolnieniach grupowych ujrzała światło dzienne, pytaliśmy kutnowski Exdrob, czy postępowanie sanacyjne i restrukturyzacja mogą mieć swoje negatywne skutki dla pracowników. Informacja zwrotna brzmiała:

- Proszę kierować pytania do rzecznika prasowego Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi – informowała nas Anna Łapaj, dyrektor biura zarządu.

Przekazaliśmy więc pytania do łódzkiego sądu.

- Prognozowanie przyszłej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa, a co za tym idzie sytuacji pracowników, leży poza kompetencjami rzecznika. Możemy jedynie wskazać, iż celem postępowania sanacyjnego jest utrzymanie działalności przedsiębiorstwa – informuje Paweł Sydor, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Łodzi.

Dodatkowo łódzki Sąd przekazał nam szczegóły prowadzonego postępowania sanacyjnego, mającego charakter głównego postępowania restrukturyzacyjnego. W grudniu ubiegłego roku wyznaczono sędziego-komisarza, jego zastępcę, oraz zarządcę.

- Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego – również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli – informuje P. Sydor.

Czym jest postępowanie sanacyjne? W skrócie to szereg działań, które umożliwiają dłużnikowi zawarcie układu z wierzycielami, bez konieczności ogłoszenia upadłości danej firmy.

- Działaniami sanacyjnymi są czynności prawne i faktyczne, które zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i mają na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją – mówi Paweł Sydor.

Jeśli chodzi o Exdrob, to zarządca postępowania został zobowiązany (w porozumieniu z Exdrobem) do złożenia sporządzonego planu restrukturyzacji oraz spisu wierzytelności.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE