Reklama

Reklama

Farmaceuci przeszkoleni w szczepieniu przeciw COViD-19. Czy można zaszczepić się w kutnowskich aptekach?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Farmaceuci przeszkoleni w szczepieniu przeciw COViD-19. Czy można zaszczepić się w kutnowskich aptekach? - Zdjęcie główne

Czy szczepienia przecwiko COViD-19 są wykonywane również w kutnowskich aptekach? | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Do Narodowego Programu Szczepień dołączyło blisko 500 aptek, w których bezpiecznie można wykonać szczepienie przeciw COVID-19. Najwięcej punktów jest na Śląsku (80), w województwie łódzkim dostępnych jest natomiast 45 aptek. Czy zaszczepić można się w w którejś z kutnowskich aptek?

Reklama

Każdy farmaceuta został odpowiednio przeszkolony, by kwalifikować i realizować szczepienia, a apteki zostały do tego dostosowane. Celem jest zaszczepienie jak największej liczby Polaków. 

- Bardzo cieszymy się z ostatnich zmian regulacji prawnych, które umożliwiły farmaceutom wykonywanie szczepień przeciwko COVID-19 w aptekach. Mamy nadzieję, że to pierwszy krok na drodze do większego  zaangażowania farmaceutów w realizację szczepień ochronnych osób dorosłych. Liczymy na to, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, niedługo w aptekach będą prowadzone również szczepienia przeciw grypie – komentuje dr hab. n. med. Ernest Kuchar, Prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Eksperci z Koalicji na rzecz szczepień w aptekach uważają, że jest to pierwszy krok do tego, by w niedalekiej przyszłości realizować w aptekach także szczepienia przeciw grypie. W innych krajach Europy, w których farmaceuci wykonują szczepienia przeciw grypie w aptekach, poziom wyszczepialności społeczeństwa powyżej 65 r.ż. plasuje się na poziomie 61-80%, a w Polsce wynosi zaledwie 18% .

W Polsce obecnie farmaceuci w aptekach mogą realizować szczepienia przeciw COVID-19. Są oni odpowiednio przeszkoleni do kwalifikacji i podawania szczepionki przeciw COVID-19 pacjentom. Osoba, która chce zaszczepić się w aptece, musi wypełnić kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia – procedura jest podobna, jak w przypadku innych punktów szczepień. Zarejestrować można się bezpośrednio w danej aptece, przez Internetowe Konto Pacjenta lub dzwoniąc na infolinię pod numer 989. Apteki są w dogodnej lokalizacji dla każdego, pozostają dłużej otwarte, jest ich więcej, co jest szczególnie istotne w małych miastach lub na wsiach. Nie ma potrzeby zapisywania się na wizytę i stania w kolejce.

Czy któraś z kutnowskich aptek również oferuje szczepienie przeciwko COViD-19. Na chwile obecną nie. Pełny wykaz punktów szczepień w Kutnie można sprawdzić W TYM MIEJSCU.

- W aptekach podawana jest głównie jednodawkowa szczepionka, którą mogą zaszczepić się wszystkie osoby powyżej 18 roku życia. Jest to znaczne ułatwienie dla osób, które wybierają się na wakacje, a chcą się zaszczepić w stosunkowo krótkim czasie, bez kolejek i zbędnych wizyt. Cieszymy się, że zainteresowanie rośnie wśród społeczeństwa, co z kolei oznacza, że pacjenci darzą nas swoim zaufaniem, a apteki stanowią dogodną lokalizację” – dodaje mgr farm. Michał Byliniak, Wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Nieuchronnie zbliża się sezon grypowy, który prawdopodobnie pokryje się z IV falą zachorowań na COVID-19. Jest to więc ostatni moment, by pomyśleć o wyzwaniu, które nas czeka tej jesieni – organizacji dwóch masowych akcji szczepień przeciw COVID-19 i grypie. Eksperci z Koalicji na rzecz szczepień w aptekach mają nadzieję, że udział farmaceutów i aptek w realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 będzie miał istotne znaczenie dla decyzji Ministerstwa Zdrowia dotyczących rozszerzenia zakresu opieki farmaceutycznej o inne szczepienia ochronne np. przeciw grypie.

W krajach, w których farmaceuci wykonują szczepienia przeciw grypie w aptekach poziom wyszczepialności społeczeństwa plasuje się na poziomie 61-80%. Najchętniej poddają się szczepieniom pacjenci z Wielkiej Brytanii, gdzie odsetek osób zaszczepionych powyżej 65 r.ż. wynosi ponad 80%. Tak wysokie wskaźniki ukazują, że szeroko udostępnione szczepienia znacznie wpływają na poziom wyszczepalności wśród społeczeństwa. W państwach, w których nie ma możliwości zaczepienia się przeciw grypie w aptece, poziom jest o wiele niższy, np. w Polsce wynosi zaledwie 18% .

Żródło: Biuro Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy