Reklama

Reklama

[FOTO] Kutnowscy policjanci reagują i edukują. Chodzi o niechronionych uczestników ruchu

Opublikowano: wt, 22 wrz 2020 13:52
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziś kutnowscy policjanci ruchu drogowego uczestniczą w wojewódzkich działaniach pn. "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Chodzi o poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Podczas działań oprócz reakcji policjantów na popełniane wykroczenia, mundurowi również przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i rozdają elementy odblaskowe pieszym oraz rowerzystom. Nadzorem zostały objęte miejsca szczególnie niebezpieczne dla pieszych oraz rowerzystów.

Reklama

Pieszego ani rowerzystę na drodze nie chroni karoseria, nie ma zainstalowanych poduszek powietrznych ani dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Jest to grupa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ta grupa jest najbardziej zagrożona poważnymi skutkami wypadków. Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni. Funkcjonariusze przypominają także o zagrożeniach związanych z prowadzeniem rozmowy przez telefon czy słuchaniem głośnej muzyki w słuchawkach podczas przechodzenia przez jezdnię.

Takie zachowanie zaburza odbieranie bodźców, które mogą sygnalizować bliskość samochodu. Policjanci apelują również do kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych i ustępowanie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto kierujący samochodami powinni zwiększyć swoją uwagę również przy przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie wręcz należy wypatrywać (spodziewać się) jednośladów i traktować je po partnersku. Natomiast kierujący jednośladami powinni pamiętać, że mniejsze gabaryty ich pojazdów utrudniają ich zauważenie. Każdy rowerzysta powinien mieć świadomość swojej widoczności na drodze. Sposób poruszania się rowerów po drodze powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku. Bardzo ważne żeby piesi i rowerzyści zaopatrzeni byli w elementy odblaskowe i nosili je tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych - jednak zachęcamy do używania ich zawsze, gdy widoczność jest mniejsza od optymalnej.

Podczas dzisiejszej akcji policjanci z kutnowskiej drogówki edukując niechronionych uczestników ruchu drogowego rozdawali im kamizelki i elementy odblaskowe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)
 • rok temu | ocena +3 / -3

  Rower

  Trzeba edukować ludzi i tłumaczyć do czego i po co budowane są ścieżki rowerowe bo ok. 70% cyklistów chyba nie wiem i nie zdaje sobie sprawy, że jeżeli jest ścieżka to mają obowiązek się po niej poruszać, w przeciwnym razie popełniają wykroczenie.

  • rok temu | ocena +2 / -2

   Zdzichu

   Dokładnie. Niech sobie patrol stanie na parkingu przy ul. Olimpijskiej. Spokojnie 7 na 10 rowerzystów jeździ ulicą mimo że wzdłuż domków i stadionu przebiega ścieżka rowerowa to większość nie jest w stanie tego zrozumieć. Kilka razy tam połapać, każdemu po 100 zł mandatu i się wszyscy nauczą jeździć - nic tak nie uczy niż kara finanso... Rozwiń

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Marysia

  Przechodzień musi uważać gdy idzie ulica. Bo jedzie ktoś na rowerze i nietrudno o wypadek i potrącenie Mają dzwonki i nie używają ich