Reklama

Reklama

[FOTO] Trwa walka o gniazdo bocianów. Mieszkaniec powiatu kutnowskiego apeluje

Opublikowano: 28 października 2020 09:00
Autor: toza

Zobacz
galerię
5
zdjęć
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wydarzenia W połowie października W TYM MIEJSCU pisaliśmy o panu Arturze, który przygarnął bociana po amputacji skrzydła. W pobliżu domu mężczyzny znajduje się gniazdo innych bocianów, które w każdej chwili może runąć na ziemię. Dlatego w Internecie trwa zbiórka na jego przeniesienie.

Reklama

Pan Artur koordynuje inicjatywę "Bocian", która zajmuje się bocianem białym, dba o kwestię ochrony lęgów, ochrony gatunku, odbudowy i przenoszenia gniazd, czy budowania platform na słupach wysokiego napięcia, na których ptaki gniazdują.

- Dziś zbieramy środki abyśmy mogli przenieść zagrożone gniazdo bociana białego, które znajduje się w gminie Żychlin. Gniazdo ma już 9 lat, znajduje się na drzewie akacjowym, które już uschło, jest martwe, po ostatniej wichurze zostało naruszone, grozi upadkiem, zawaleniem się gniazda. Para bocianów wychowywała tutaj co roku trójkę młodych ptaków, byłoby niezmiernie szkoda, gdyby przyleciały na wiosnę setki tysięcy kilometrów z odległej Afryki i nie zastały swojego dotychczasowego domu, lub przystąpiły do lęgu i w trakcie doszło do zawalenia się gniazda – podkreśla pan Artur.

Podobne gniazda mogą ważyć nawet tonę. Dotychczasowe drzewo nie jest w stanie już udźwignąć tego ciężaru, aby być bezpiecznym domem dla pary bocianów.

- Plan jest dość prosty ale kosztowny - w miejsce drzewa postawić słup betonowy z zainstalowaną platformą, na którą przeniesiemy stare gniazdo. Największym kosztem jest słup i koparka, która wykopie odpowiedni otwór. Nasza praca jest bezcenna, robimy to charytatywnie. Dlatego zwracamy się z prośbą wsparcia nas, naszej inicjatywy – apeluje pan Artur.

Czas ucieka. W tej chwili ptaki zimują daleko poza granicami Polski, jednak na wiosnę wrócą, dlatego gniazdo powinno zostać przeniesione do lutego 2021 roku.

- Mamy nadzieję że będą mogły czuć się bezpiecznie, dostąpić do lęgu i wydać kolejne potomstwo. Liczy się każda złotówka, koszt słupa oraz montażu to kwota 4 tysięcy złotych – opisuje mężczyzna.

Zbiórka prowadzona jest W TYM MIEJSCU.

Jeśli masz informację o bocianie który nie odleciał, który potrzebuje pomocy możesz zwrócić się bezpośrednio do pana Artura pisząc na adres mailowy: [email protected]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.