Reklama

Reklama

[FOTO] Władze Kutna oddają hołd Żołnierzom Wyklętym

Opublikowano: 1 marca 2021 17:12
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kolejni samorządowcy z naszego powiatu oddają hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tym razem kwiaty składała delegacja Urzędu Miasta w Kutnie.

Reklama

- Od 2011 roku upamiętniamy tych, którzy przez lata byli zapomniani przez społeczeństwo. 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość kontynuujących po wojnie dzieło Armii Krajowej - przypomina Urząd Miasta w Kutnie.

Dziś Zbigniew Wdowiak - Zastępca Prezydenta Kutna, Mariusz Sikora - Przewodniczący Rady Miasta Kutno oraz radni Robert Feliniak i Tomasz Rędzikowski złożyli kwiaty przy mogile w lesie w Raciborowie.

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych sprzeciwających się komunistycznej władzy w Polsce szacuje się na 120-180 tysięcy. Większość akcji oddziałów podziemia antykomunistycznego było wymierzonych w oddziały zbrojne UB, KBW czy MO. Podziemie niepodległościowe aktywnie działało też na Kresach Wschodnich, szczególnie na ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej.

Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.  Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania.

W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub  zmarło w więzieniach. Wciąż są to szacunki. Wysiłek zbrojny i martyrologia drugiej konspiracji nadal wymagają badań.

Więcej o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pisaliśmy W TYM MIEJSCU.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)