- Od 2011 roku upamiętniamy tych, którzy przez lata byli zapomniani przez społeczeństwo. 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość kontynuujących po wojnie dzieło Armii Krajowej - przypomina Urząd Miasta w Kutnie.
Dziś Zbigniew Wdowiak - Zastępca Prezydenta Kutna, Mariusz Sikora - Przewodniczący Rady Miasta Kutno oraz radni Robert Feliniak i Tomasz Rędzikowski złożyli kwiaty przy mogile w lesie w Raciborowie.
Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych sprzeciwających się komunistycznej władzy w Polsce szacuje się na 120-180 tysięcy. Większość akcji oddziałów podziemia antykomunistycznego było wymierzonych w oddziały zbrojne UB, KBW czy MO. Podziemie niepodległościowe aktywnie działało też na Kresach Wschodnich, szczególnie na ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej.
Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania.
W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach. Wciąż są to szacunki. Wysiłek zbrojny i martyrologia drugiej konspiracji nadal wymagają badań.
Więcej o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pisaliśmy W TYM MIEJSCU.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.