Reklama

[FOTO] Zakończono prace na kutnowskim cmentarzu. Zabytkowa kaplica nabrała nowego blasku

Opublikowano: pon, 2 lis 2020 08:15
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zakończył się I etap prac konserwatorskich i restauratorskich Kaplicy Rodziny Oyrzanowskich z 1901 roku na cmentarzu parafialnym w Kutnie. Pieniądze na tę inwestycje zbierano m.in podcas ubiegłorocznej kwesty.

Prace prowadziła firma Gran-Bud Roboty Ogólnobudowlane Grażyny Sieradzon. Zostały rozebrane i ustawione na nowo 2 sterczyny usytuowane od strony północnej. Przy próbie rozebrania sterczyn od strony południowej okazało się, że są one bardzo dobrze przytwierdzone do podłoża i po konsultacji z Marią Próchniewską i z Bogdanem Krawczykiem odstąpiliśmy od ich rozbierania. Oczyszczono spoiny, a drobne ubytki zostały uzupełnione zaprawą na spoiwie cementowo-wapienno-polimerowym. Prace prowadzone były w sposób bardzo ostrożny tak, aby nie doprowadzać do powstawania nowych uszkodzeń.

Na dachu istniejące poszycie jest jedyne i najprawdopodobniej cynowe. Część gzymsu (okap) jest niewycyzelowana i osłonięta tą samą blachą, co sugeruje, że blacha mogła być wprowadzona w momencie powstania kaplicy, czyli prawdopodobnie jest oryginalna. Czerwony kolor był wtórny i najprawdopodobniej wprowadzony został w czasie reparacji dachu. W poszyciu dachu obecnych było kilka ubytków mechanicznych, wobec czego wykonano lokalne naprawy dachu tj. załatane zostały ubytki i dach został pomalowany szarą farbą.
Nie tylko ustawienie rusztowania pomiędzy nagrobkami, ale też same prace były niezwykle trudne do wykonania. Firma pani Grażyny Sieradzon świetnie sobie z I etapem renowacji poradziła.

Wszystkim, którzy brali udział w ostatnich dwóch kwestach, zarówno tym kwestującym, jak i tym, którzy wrzucali do puszek pieniądze serdecznie dziękujemy! Wszystkich, którzy co roku nas wspierali w tej społecznej działalności, wrzucając pieniądze do puszek kwestarzy, zachęcamy do wpłaty na konto bankowe nekropolii kutnowskiej, na którym są deponowane pieniądze z kwest organizowanych przez TPZK: Bank Pekao S.A. I Oddział w Kutnie Kutnowska nekropolia – nr 41 1240 3190 1111 0010 1587 6857

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej oraz Społeczny Komitetu Opieki nad Starymi Grobami na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE