Reklama

Fotografowanie nocą

Opublikowano:
Autor:

Fotografowanie nocą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jest coś absolutnie magicznego w fotografiach nocnych. Widzisz pięknie oświetlony most, miasto nocą czy uliczny festiwal. Wyjmujesz aparat, robisz zdjęcie i pojawia się rozczarowanie, bo efekt nie jest taki jak się spodziewasz. Warto poznać podstawy!

Fotografowanie to sztuka

Fotografia to po grecku „malowanie światłem”. Światło jest więc niezbędne do wykonania dobrego zdjęcia. Nowoczesne aparaty posiadają wiele predefiniowanych ustawień, które pomagają nawet początkującym amatorom fotografii wykonywać dobre zdjęcia. Bo należy zaznaczyć, że to nie aparat robi zdjęcie, ale Ty. Aparat jest narzędziem w Twoich rękach. A żeby wiedzieć jak się nim posłużyć i jak osiągnąć wymarzony rezultat trzeba znać troszkę podstaw.

Co z tym światłem?

W nocy jest go niewiele, ale o nie znaczy, że zdjęcie się nie uda. W nowoczesnych aparatach można spotkać różne tryby fotografowania, w tym „zdjęcia nocne”. Warto jednak pobawić się ustawieniami aparatu dla uzyskania lepszych efektów, niż przy tym ustawieniu.

Do zrobienia dobrego zdjęcia nocą prowadzą dwie drogi:

  • Wydłużenie czasu naświetlania – czyli przedłużenie czasu w jakim wykonane zostanie pojedyncze ujęcie. Może on wynosić od ułamków sekundy do kilku minut, w zależności od modelu aparatu. Przy długich czasach naświetlania każdy ruch zostanie zarejestrowany, warto więc uzbroić się w statyw. Teoretycznie maksymalny czas dla nieporuszonego zdjęcia z ręki wynosi odwrotność ogniskowej obiektywu. Długi czas naświetlania przy fotografowaniu przy niskiej czułości ISO pozwala za to na malowanie światłem, na przykład samochody jadące ulicą zleją się w dwie malownicze kolorowe smugi. Warto pobawić się tą funkcją, a efekty mogą Cię zaskoczyć.
  • Zwiększenie czułości ISO – zwiększenie czułości pozwoli na wykonanie nieporuszonych i dobrze doświetlonych zdjęć w krótszym czasie naświetlania. Aparaty mają różną maksymalną czułość ISO, którą można znaleźć w ustawieniach. Dzięki temu możliwe jest fotografowanie obiektów pozostających w ruchu, bez obawy że zleją się w jedną plamę. Pozwala to też na fotografowanie z ręki, a więc bardziej dynamicznie. Jednak kłopot z dużą czułością jest taki, że przy wysokich wartościach pojawia się co raz więcej szumów, a kolory na zdjęciu są bardziej przekłamane. Ostateczny efekt może wyglądać bardzo dobrze z daleka, jednak gorzej przy zbliżeniu.

Ze statywem czy bez?

Statyw jest bardzo przydatnym elementem podczas fotografowania w ogóle. Pozwala na ustabilizowanie aparatu, ale jednocześnie pozbawia cały proces fotografowania dynamiki. Trzymanie aparatu w dłoniach daje swobodę manipulowania wykonywanym zdjęciem. Ciekawe efekty można uzyskać poprzez skracanie i wydłużanie ogniskowej obiektywu, a także przez poruszanie nim w górę i w dół, w trakcie fotografowania. Dobrą praktyką dla wykonania nieporuszonych zdjęć jest też…wstrzymanie oddechu na czas otwarcia migawki.

To może zdjęcie z lampą?

Na pewno użycie lampy błyskowej pozwoli na osiągnięcie ciekawych efektów. Lampa ma swoje wady i zalety. Zdjęcie zrobione na automacie nie odda całego uroku tego co widać. W ogóle zdjęcia z lampą skierowaną na wprost obiektu stają się płaskie i bez wyrazu, niczym jeleń złapany w światła reflektorów samochodu, bo taki właśnie będzie efekt. Fotografowie mają swoje sztuczki żeby tego uniknąć. Jeśli taka funkcja jest dostępna w danym modelu aparatu warto zmniejszyć moc lampy. Dodatkowe lampy reporterskie mają taką możliwość. Jeśli jednak nie stać Cię na profesjonalne oświetlenie spróbuj przysłonić lampę kartką, skierować lampę troszkę w górę lub przysłonić ją kawałkiem cienkiej bibuły. Można tez poszukać dodatkowe alternatywnego źródła światła, jak lampa uliczna. Możliwości wykorzystania lampy jest wiele, a wszystko zależy od kreatywności fotografa. Więcej o fotografowaniu nocą w wideo-poradniku na stronie: https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotografowanie-noca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE