Reklama

Fun Holidays zaprasza do Czarnobyla

Opublikowano:
Autor:

Fun Holidays zaprasza do Czarnobyla - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Centrum Podróży Fun Holidays zaprasza na ekstremalną wyprawę do miejsca, które jest znane każdemu na świecie. Miejsca gdzie niechlubna historia przeplata się z tajemnicą, a perełka ideologii socjalistycznej z wielką tragedią mieszkańców...Wycieczka do Czarnobyla to wyprawa do niezwykłego miejsca, pełnego różnych emocji, miejsca rzadko odwiedzanego przez polskich turystów, gdzie pobyt na pewno spowoduje przyspieszone bicie serca. Jedyna tego typu okazja, aby zobaczyć miasto skansen ZSRR, miasto, w którym się nic nie zmieniło od 1986 roku, architektura, pomniki, place socrealistyczne, będzie można zaobserwować mnóstwo pustych budynków, niedokończonych bloków mieszkalnych.

W opuszczonych budynkach znaleźć można rzeczy pozostawione w pośpiechu przez jego byłych mieszkańców. W niektórych miejscach zobaczyć można przygotowania do Święta Pracy (awaria reaktora miała miejsce 26 kwietnia 1986 r.). W okolicach Prypeci można zobaczyć całkowicie opuszczone wsie.

Najbliższe okolice miasta Prypeć to jedna wielka „Strefa Zamknięta", w której pomimo licznych zakazów dalej żyją ludzie odmawiający przesiedlenia.

Pomimo całej grozy, jakiej można doświadczyć podczas takiej wyprawy, nie ma się, czym tak naprawdę martwić. Świadczy o tym fakt, że wyjazdy do Czarnobyla organizowane są już od kilku lat.

Obecnie w Czarnobylu mieszka ok. 2,5 tys. osób - głównie naukowcy, pracownicy różnych agencji, przewodnicy specjaliści. Działa tam również sklep.

Pomiary wykonane przez radiologów z Politechniki Warszawskiej wykazały w Czarnobylu promieniowanie o mocy dawki 1 mSv na rok, czyli tyle ile np. w Warszawie!

Jednym z dowodów świadczących o mniejszym od spodziewanego skażeniu jest nieoczekiwany powrót dzikiej fauny na pobliskie tereny. Z badań wynika, że 30-kilometrowy obszar wyłączony, czyli "martwą strefę" wokół elektrowni, zamieszkuje obecnie 66 gatunków ssaków, w tym dziki, wilki, jelenie, bobry, lisy, rysie i łosie.

Dr Marek Rabiński z Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego zapewnia, że obecnie w Czarnobylu promieniowanie nie zagraża ludziom. Sam w elektrowni był już kilka razy. – Nie ma mowy o jakimkolwiek negatywnym wpływie takich wycieczek na zdrowie – stwierdza autorytatywnie. – Poziom promieniowania w Kijowie oraz w zamkniętej strefie – łącznie z miasteczkiem Czarnobyl oraz osiedlem Prypeć – jest na poziomie jednej trzeciej poziomu tła naturalnego w centrum Warszawy, mierzonego przy politechnice. Oczywiście, 30 m od sarkofagu ten poziom jest podwyższony, ale tak jest przy każdym obiekcie jądrowym – tłumaczy. Obecnie maksymalna moc dawki rejestrowana w Prypeci jest mniejsza niż wartość tła naturalnego występującego w wielu miejscach na świecie, np. w wielu rejonach Iranu, Finlandii, Szwecji, Francji czy Hiszpanii.

O strefie - warunki panujące oraz zasady przebywania w niej:

Zabrania się:

  • Wnoszenia wszelkiego rodzaju broni;
  • Picia alkoholu lub zażywania narkotyków;
  • Dotykania, przestawiania i wynoszenia przedmiotów poza strefą;
  • Ubioru wakacyjno-plażowego czyli: sandały, krótkie spodenki, spódnice itd.
  • Przebywania nie pod opieką przydzielonego przewodnika
Ponadto należy się dostosowywać do poleceń funkcjonariuszy odpowiedzialnych za Strefę. Ewentualne dodatkowe warunki przebywania na terenie Strefy będą turystom podane przez Organizatora przed wyjazdem w kierunku Strefy.

Dozwolone jest fotografowanie i filmowanie!

UWAGA!
W wyjeździe do Czarnobyla mogą brać udział tylko osoby pełnoletnie z ważnym paszportem. Wiza nie jest wymagana!

Ostatnie wolne miejsca!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE