Atrakcje blisko Kutna
To nasz subiektywny ranking miejsc idealnych na krótką, ale bardzo ciekawą wycieczkę. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie, dlatego jeśli nie wiesz jeszcze, jak spędzić czas w długi weekend, koniecznie musisz zapoznać się z tą listą.
Zdjęcia niektórych z tych miejsc znajdziesz w galerii pod artykułem.
Rezerwat przyrody Jezioro Rakutowskie
- Rezerwat został utworzony w celu zachowania największego na Pojezierzu Gostynińskim jeziora oraz terenów przyległych z charakterystycznymi zbiorowiskami roślinnymi oraz miejscami bytowania wielu rzadkich, objętych ochroną gatunków ptaków - czytamy na portalu parki.kujawsko-pomorskie.pl.
Rezerwat przyrody "Niebieskie źródła" w Tomaszowie Mazowieckim
- W dolinie rzeki Pilicy, w południowo‑wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego, znajduje się Rezerwat Niebieskie Źródła. Serce rezerwatu stanowią źródła krasowe zwane wywierzyskami, których wody wyróżniają się intensywnym, zielono‑błękitnym zabarwieniem - podaje portal punktdlaprzyrody.lasy.gov.pl.
Jezioro Lucieńskie
- Jest trzecim co do wielkości jeziorem Pojezierza Gostynińskiego, ale chyba najpopularniejszym. Wprawdzie ma tylko III klasę czystości wód, ale doskonale nadaje się do kąpieli i rekreacji wodnej - opisuje portal mazowsze.szlaki.pttk.pl.
Skansen w Maurzycach
W skansenie znajdziemy małą architekturę – kapliczki, studnie i przydrożne krzyże. Zobaczycie, jak kiedyś wyglądały wnętrza domostw. Są budynki rzemieślnicze i ochrony przeciwpożarowej (rekonstrukcja strażnicy ze Złakowa Borowego, bróg z ekspozycją sprzętu strażackiego).
Opuszczony ośrodek wypoczynkowy przy Jeziorze Lucieńskim
- Był kiedyś w Miałkówku (woj. mazowieckie) nad Jeziorem Lucieńskim ośrodek wypoczynkowy. To była perła architektury PRL. Dziś wygląda jak po przejściu tornada. Wrażenie piorunujące! - czytamy na proszewycieczki.
Ruiny zamku w Besiekierach
Zamek w powiecie łęczyckim najprawdopodobniej powstał na przełomie XV i XVI wieku. Historykom ciężko dokładnie wskazać inicjatora jego budowy.
- Większość dostępnych źródeł wskazuje na jednego z stolników brzeskich – Wojciecha Sokołowskiego lub Mikołaja Sokołowskiego. Gdzieniegdzie możemy przeczytać, że inicjatorem budowy był wojewoda łęczycki Mikołaj Sokołowski. Niestety istnienie takiego urzędnika jest w żaden sposób niepotwierdzone. Być może, ta niespójność ma związek z błędnymi zapisami odnośnie stanowiska obejmowanego przez Mikołaja Sokołowskiego - relacjonuje portal polskazachwyca.pl.
Jezioro Łąckie - Pałac Fuhrmana, rezerwat "Dąbrowa Łącka"
- Zachowano w nim liczne zbiorowiska roślinne o naturalnym charakterze: bory mieszane, grądy, łęgi, olsy i 170-letnie drzewostany dębowe. Turysta ma wszędzie dostęp, dotyczy to zwłaszcza osób poruszających się po dobrej jakości ścieżkach rowerowych: Łąck–Wisła, 35 km; Łąck–Miałkówek, 30 km; Łąck–Gąbin, 30 km i Łąck–Dobrzyków, 25 km - informuje lasy.gov.pl.
Europejski Park Rzeźby w Pabianicach
- Co roku na plenery, których owocem będą dzieła w metalu, betonie, kamieniu, stali, aluminium, ceramice, drewnie..., zjeżdżać się będą artyści z różnych krajów i kontynentów. Pierwszy plener – otwierający Park w 2011 roku – gościł rzeźbiarzy z Mołdawii, Szwecji, Meksyku, Włoch i Polski -opisuje golf.aia.pl
Grodzisko w Tumie
Częściowo zrekonstruowane grodzisko znajduje się tuż obok kolegiaty w Tumie i Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej w Kwiatówku, do której z grodziska prowadzi specjalnie utworzona kładka dla zwiedzających. Z grodziska świetnie widać pobliski Zamek w Łęczycy. To sprawia, że po zrekonstruowaniu grodziska ta okolica sporo zyskała pod względem turystycznym.
Jezioro Bratoszewo i Rezerwat "Dybanka", Gostynin
- Rezerwat Dybanka, poza wartościami naukowymi, posiada wysokie walory krajobrazowe. Obejmuje on północną część ozu. Nazwa rezerwatu nawiązuje do najwyższego fragmentu ozu jakim jest wzniesienie o takiej właśnie nazwie - pisze autoar bloga wedrowkibeaty.
Park Romantyczny w Arkadii między Nieborowem a Łowiczem
- Architektoniczne cuda w objęciach natury, zapierające dech w piersiach krajobrazy i dzieła sztuki, wszystko to zanurzone w pikantnie romantycznej historii - tak może wyglądać przepis na wymarzoną randkę. Znajdziecie go w Parku w Arkadii i zespole parkowo-pałacowy w Nieborowie. To istny raj na ziemi, a wiodąca do niego droga z Kutna jest dziecinnie prosta. Nie bez powodu miejsce to uchodzi za jedną z największych atrakcji województwa - pisaliśmy jakiś czas temu na KCI, relcajonując naszą wizytę w tym miejscu.
Jezioro Sumino koło Gostynina
- Sumino położone jest w otulinie (strefie ochronnej) Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro znajduje się w przedłużeniu rynny jez. Lucieńskiego. Zajmuje powierzchnię 35,6 ha oraz posiada dług. 1670 m, szer. 285 m i głęb. maks. 7,4 m. Głębokość średnia wynosi 3,4 m. Lasy okalają jezioro w 35%. Jakość wody kwalifikuje ten akwen do II klasy czystości. Jego dno jest regularne, brzegi zbudowane z piasków warstwowych z domieszką żwirów - opisuje mazowsze.szlaki.pttk.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.