Reklama

Gdzie składamy pity po zmianie miejsca zamieszkania

Opublikowano:
Autor:

Gdzie składamy pity po zmianie miejsca zamieszkania - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przeprowadzka w trakcie roku podatkowego rodzi pytanie, gdzie należy składać pity po zakończeniu roku podatkowego. Zmiana miejsca zamieszkania najczęściej wiąże się też ze zmianą właściwości urzędu skarbowego.

Pity według miejsca zamieszkania

Sprawa jest prosta, gdy przez wiele lat nie zmieniamy miejsca zamieszkania. Nie zmienia się wtedy dla nas właściwość urzędu skarbowego, gdzie składamy pity roczne. Inaczej się dzieje, kiedy zmieniliśmy miejsce zamieszkania w trakcie roku podatkowego, albo po jego zakończeniu, ale przed rozliczeniem pitów. Zastanawiamy się wtedy, gdzie powinniśmy złożyć nasze pity.

Zgodnie z przepisami podatkowymi pity roczne składamy do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania. Nie chodzi tu o miejsce zameldowania, lecz o miejsce faktycznego zamieszkania. W przypadku przeprowadzki, czy nawet kilku przeprowadzek, w różnych okresach mogliśmy podlegać pod różne urzędy skarbowe. Ale przy rozliczaniu pitów liczy się adres zamieszkania na ostatni dzień roku podatkowego. W Polsce rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, więc niezależnie od tego kiedy i ile razy zmienialiśmy nasz adres bierzemy pod uwagę miejsce zamieszkania w dniu 31 grudnia roku, za który składamy pity.

Formularz ZAP-3

Jeżeli pity rozlicza osoba fizyczna nie będąca przedsiębiorcą, to wystarczy w samej deklaracji wpisanie adresu nowego urzędu skarbowego. Można też nie czekać do czasu składania pitów, lecz dokonać zgłoszenia w trakcie roku podatkowego. Wystarczy wypełnić i złożyć druk ZAP-3. Jest to zgłoszenie aktualizacyjne przeznaczone dla osoby fizycznej, która:

  • nie prowadzi działalności gospodarczej,
  • nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT,
  • nie jest płatnikiem podatków ,
  • nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenia zdrowotne.

Na formularzu ZAP-3 zgłaszamy:

  • aktualny adresu miejsca zamieszkania,
  • dane kontaktowe (numer telefonu).
  • numer rachunku bankowego do dokonania zwrotu nadpłaconego podatku.

Gdzie składają pity małżonkowie mieszkający osobno

Może się zdarzyć, że małżonkowie nie mają wspólnego adresu zamieszkania. Jeżeli rozliczają swoje dochody łącznie, to urzędem właściwym dla nich jest urząd skarbowy właściwy dla jednego z małżonków, wskazanego we wspólnej deklaracji podatkowej. Jeżeli natomiast rozliczają się oddzielnie, właściwość urzędu skarbowego określa się niezależnie dla każdego z nich. https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/

Miejsce składania pitów przez nierezydentów, niemających miejsca zamieszkania w Polsce

Pity roczne nie obowiązują nierezydentów nieprowadzących działalności gospodarczej. Natomiast dla nierezydentów uzyskujących dochody (przychody) z działalności gospodarczej właściwe miejscowo są urzędy, ustalone według miejsca prowadzenia działalności. W takim przypadku w każdym województwie wyznacza się jeden urząd właściwy dla podatnika,


Pity możemy zanieść osobiście i złożyć w okienku podawczym urzędu, wysłać pocztą albo rozliczyć pity przez internet.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE