reklama
reklama

Gdzie wybrać się na wycieczkę rowerową? TOP 5 tras w Kutnie i okolicach [MAPY]

Opublikowano:
Autor:

Gdzie wybrać się na wycieczkę rowerową? TOP 5 tras w Kutnie i okolicach [MAPY] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPlanujecie wycieczkę rowerową w okolicach Kutna, a nie macie pomysłu gdzie się wybrać? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy pięć ciekawych propozycji tras. Każda z nich nieco się od siebie różni – dystansem, stopniem trudności czy atrakcjami, jakie można spotkać po drodze. Która najbardziej przypadła Wam do gustu?
reklama

TOP 5 tras rowerowych w okolicach Kutna

Sezon rowerowy w pełni, a pogoda (z małymi wyjątkami) zdecydowanie zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, najwyższy czas na odkurzenie rowerów i zaplanowanie ciekawych wycieczek.

Jeżeli brakuje Wam pomysłów, gdzie warto pojechać, koniecznie zapoznajcie się z naszym rankingiem TOP 5 najlepszych tras rowerowych w okolicach Kutna. 

reklama

I. Szlak rowerowy „Bitwy nad Bzurą”

Szlak liczy 27,5 km i zaczyna się na przedmieściach Kutna na ulicy Łąkoszyńskiej. Biegnie poprzez miejscowości: Kutno (ul. Promienna) – Wieżyki – Stare Wały – Malewo – Marcinów – Siemienice – Młogoszyn – Łęki Kościelne – Szewce – Konstantynów – Kamieniec – Parcel – Orłów. Określa się go jako łatwy. 

Szlak prowadzi do pomnika Bitwy nad Bzurą znajdującego się w końcowej części szlaku w Orłowie. Na szlaku znajdują się liczne pomniki przyrody, m.in. dąb szypułkowy w parku zabytkowym w Łękach Kościelnych. Na trasie znajdują się parki, a do oznakowania szlaku użyto ponad 100 tablic oraz ponad 40 słupków ocynkowanych.

reklama

II. Szlak rowerowy „Pałace, dwory i zamki”

To obecnie najdłuższy szlak rowerowy oznakowany przez Związek Gmin Regionu Kutnowskiego mający aż 48,5 km. Zaczyna się w Krośniewicach słynących m.in. z zespołu pałacowo-parkowego Rembielińskich, a także miejsca urodzenia gen. Władysława Andersa. Stopień trudności trasy określa się jako średni.

reklama

 Szlak słynie z wielu rezerwatów przyrody, m.in. rezerwatu "Ostrowy" o pow. 13.04 ha, gdzie ochronie podlega  starodrzew grądowy i lipa drobnolistna oraz rezerwatu leśnego "Bażantarnia" - o pow. 27.24 ha, chroniącego wielogatunkowy las liściasty z fragmentem starodrzewu dębowego. W samych Ostrowach spotkać można okazałe gatunki dębu szypułkowego oraz białodrzewu. W niewielkim oddaleniu znajdują się dwa kolejne rezerwaty: "Perna" - o pow. 15.27 ha, z lasem grądowym oraz "Dąbrowa Świetlista" - o pow. 40.13 ha, gdzie ochronie podlega dąbrowa świetlista oraz ponad 100-letni dąb bezszypułkowy. 

reklama

III. Szlak rowerowy „W centrum Polski”

Na trasie szlaku leżą m.in. Oporów ze wspaniałym zamkiem na wyspie oraz zespołem klasztoru oo. Paulinów; zabytkowe świątynie murowane i drewniane w Orłowie, Żychlinie, Grochowie, Mnichu, Bedlnie i Łękach Kościelnych oraz dawne rezydencje magnackie, szlacheckie i ziemiańskie w Kutnie, Krośniewicach i ich okolicy.

W terenie obejrzeć można liczne grodziska, zabytkowe parki wiejskie, a także zwiedzić rezerwat przyrody "Dąbrowa Świetlista" oraz muzea w Krośniewicach i w Oporowie.

Szlak w samym Kutnie liczy 11 750 m. 

fot. lodzkie.pl

IV. Szlak rowerowy „Kutno - Głogowiec - Nowy Klonowiec - Wola Raciborowska - Kutno”

Szlak ma długość 25,1 km. Zaczyna i kończy się w Kutnie, a jego stopień trudności określany jest jako łatwy. 

Trasa przebiega przez Florek, Michałów, Głogowiec, Nowy Klonowiec, Wolę Raciborowską i Kuczków, a kończy się w Kutnie. Po drodze można zobaczyć m.in. bogato urozmaicony las koło Głogowca, w którym spotkać można platan, jesiony wyniosłe oraz lipę drobnolistną, a także bardzo dobrze zachowane Sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej z 1434 roku.

Szlak prowadzi przez mało ruchliwe drogi powiatu kutnowskiego, kilka jej odcinków znajduje się na terenach leśnych.

V. Szlak rowerowy „Łanięta – Żychlin”

Szlak liczy 47 km i zaczyna się w Łaniętach, a kończy w Żychlinie. Jego stopień trudności określono jako średni. 

Skrócona trasa szlaku wygląda następująco: start Łanięta – Imielno – Miksztal – Grochów – Głogowiec – Wola Raciborowska – Strzelce – Skórzewa – Oporów – Żychlin. W Oporowie, Głogowcu, Grochowie i Łaniętach na rowerzystów czekają altany turystyczne wraz z tablicami informacyjnymi.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama