Szlak rowerowy "Bitwy nad Bzurą"
Liczący 27,5 km żółty szlak zaczyna się na przedmieściach miasta Kutno na ulicy Łąkoszyńskiej tuż za skrzyżowaniem drogi krajowej nr 2, a drogi wojewódzkiej nr 702. Szlak biegnie poprzez miejscowości: Kutno (ul. Promienna) – Wieżyki – Stare Wały – Malewo – Marcinów – Siemienice – Młogoszyn – Łęki Kościelne – Szewce – Konstantynów – Kamieniec – Parcel – Orłów. Szlak prowadzi do pomnika Bitwy nad Bzurą znajdującego się w końcowej części szlaku w Orłowie. Na szlaku znajdują się liczne pomniki przyrody m.in. dąb szypułkowy w parku zabytkowym w Łękach Kościelnych. Na terenach, na których przebiega szlak tj: Bedlno znajdują się – 4 parki orzeczone, 4 parki nieorzeczone ujęte w spisie zabytków oraz 1 wiejski park zabytkowy,Krzyżanów - 5 parków orzeczonych, 3 parki nieorzeczone ujęte w spisie zabytków oraz 1 wiejski park zabytkowy. Dokumentacje techniczną wykonał uprawniony znakarz Jerzy Chudzyński. Na oznakowanie szlaku użyto ponad 100 tablic oraz ponad 40 słupków ocynkowanych.
Szlak rowerowy "Pałace, dwory i zamki"
Zielony szlak rowerowy Pałace, dwory i zamki to obecnie najdłuższy szlak rowerowy oznakowany przez Związek Gmin Regionu Kutnowskiego mający aż 48,5 km. Prace znakarskie zostały zakończone z końcem września 2008 r. Celem budowy szlaku było ukazanie piękna regionu kutnowskiego, cennych zabytków kulturowych oraz licznych osobliwości przyrody.
Początek szlaku zaczyna się w Krośniewicach słynących m.in. z zespołu pałacowo parkowego Rembielińskich, a także miejsca urodzenia gen. Władysława Andersa. Warto również odwiedzić Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego www.muzeumkrosniewice.pl Kolejnie kierujemy się w stronę Głaznowa, gdzie wśród podworskiego parku znajduje się kilka cennych pomników przyrody w tym lipa drobnolistna. Na wysokości gminy Ostrowy po przejechaniu 10 km napotykamy 2 rezerwaty przyrody: "Ostrowy" - o pow. 13.04 ha, gdzie ochronie podlega tu starodrzew grądowy, lipa drobnolistna oraz rezerwat leśny "Bażantarnia" - o pow. 27.24 ha, chroniący wielogatunkowy las liściasty z fragmentem starodrzewu dębowego. W samych Ostrowach spotkać można okazałe gatunki dębu szypułkowego oraz białodrzewu. W niewielkim oddaleniu znajdują się 2 kolejne rezerwaty: "Perna" - o pow. 15.27 ha, z lasem grądowym oraz "Dąbrowa Świetlista" - o pow. 40.13 ha, gdzie ochronie podlega tu dąbrowa świetlista oraz ponad 100-letni dąb bezszypułkowy. We wsi Imielno warto odwiedzić pozostałości zespołu pałacowo parkowego i zabytkowy drewniany kościół. Po kolejnych kilku kilometrach docieramy do wsi Misztal, gdzie do malowniczego odnowionego dworku prowadzi zabytkowa aleja lipy drobnolistnej. Kolejnym ciekawym miejscem na postój jest bogato urozmaicony las koło Głogowca, w którym spotkać można platan, jesiony wyniosłe oraz lipę drobnolistną, a także bardzo dobrze zachowane Sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej z 1434 roku. Dalej udajemy się przez lasek w Raciborowie do Sójek gdzie można skorzystać z leśnego parkingu. Dalej drogą przez Muchnów do Mnichu, gdzie znajduje się ciekawy kościół z cmentarzem. Od tego miejsca pozostaje tylko kilka kilometrów do celu szlaku jakim jest Oporów i jego osobliwości tj. Zamek - Muzeum www.zamekoporow.pl.
Szlak rowerowy "Krośniewice-Grabów"
Szlak o długości 51 km, w kolorze zielonym, którego początek stanowi miejscowość Krośniewice, a kończy się w Grabowie. Łączy swym zasięgiem dwa powiaty kutnowski i łęczycki, a jego stopień trudności określono średnim z racji długości dla turystyki rowerowej. Szlak można pokonać również samochodem. Nie przez przypadek zaprojektowano właśnie taki szlak. Zarówno Krośniewice jak i Grabów mogą poszczycić się ciekawymi miejscami, a dokładając jeszcze liczne tradycje lokalne i imprezy zyskujemy bardzo atrakcyjne miejsca na spędzenie aktywnego wypoczynku. Szlakiem można poruszać się w obydwu kierunkach, a każdy punkt na jego przebiegu może stanowić zarazem start i metę. Skrócona trasa szlaku wygląda następująco: start Krośniewice – Morawce – Pawlikowice – Nowe – Cygany – Wysoka Wielka – Wargawka Stara – Witonia – Wargawa – Janice – Żelazna Stara – Daszyna – Mazew – Sobótka Stara – Besiekiery – Grabów. Na przebiegu szlaku zaplanowano dwa miejsca odpoczynku w Witoni i Besiekierach. Turysta może skorzystać z zadaszonego miejsca postojowego w postaci altany turystycznej wyposażonej w stojaki rowerowe, a także kosz na śmieci (maksymalnie pomieści 12 osób). Obok każdej altany znajduje się stelaż wraz z tablicą informacyjną (mapa, informacja o miejscu, itp.). Ponadto w miejscowościach Krośniewice, Besiekiery oraz Mazew znajdują się same stelaże z tablicami informacyjnymi. Przebieg szlaku uzupełnia się z istniejącymi szlakami rowerowymi: „W centrum Polski” - niebieski oraz zielonym „Pałace, dwory i zamki”. Z niebieskiego szlaku można skorzystać w miejscowościach: Krośniewice, Mazew, Besiekiery, Grabów oraz Sobótka Stara. Natomiast będąc w Krośniewicach możemy kontynuować podróż udać się zielonym szlakiem do Oporowa.
Szlak rowerowy "Konarzew-Orłów"
Szlak o kolorze niebieskim, długości 65 km, którego początek stanowi Orłów Kolonia. Koniec szlaku to miejscowość Konarzew. Szlak łączy swym zasięgiem cztery powiaty kutnowski, łęczycki, zgierski oraz łowicki, a jego stopień trudności określono średnim z racji długości dla turystyki rowerowej. Szlak można pokonać śmiało samochodem. Przebieg szlaku zaprojektowano w taki sposób, aby mógł jak najskuteczniej pokazać piękne okolice od Centrum Polski w gminie Piątek, aż po obszaru Natura 2000 w Orłowie. Szlakiem można poruszać się w obydwu kierunkach, a każdy punkt na jego przebiegu może stanowić zarazem start i metę. Skrócona trasa szlaku wygląda następująco: start Orłów Kolonia – Gosławice – Sobota -Walewice – Marywil – Bielawy – Rulice – Wojewodza – Chruślin – Lisiewice Duże – Skaratki – Domaniewice – Strzebieszew – Głowno – Ziewanice – Bronisławów – Domaradzyn – Popów Głowieński – Jasionna – Witów - Konarzew. Z racji długości szlaku na jego przebiegu zaplanowano cztery miejsca postojowe w Orłowie Parcel, Domaniewicach, Bronisławowie oraz Witowie. Turysta może skorzystać z zadaszonego miejsca postojowego w postaci altany turystycznej wyposażonej w stojaki rowerowe, a także kosz na śmieci (maksymalnie pomieści 12 osób). Obok każdej altany znajduje się stelaż wraz z tablicą informacyjną (mapa, informacja o miejscu, itp.). Ponadto w miejscowościach Bielawy, Lisiewice Duże, Popów Głowieński oraz Konarzew znajdują się same stelaże z tablicami informacyjnymi. Przebieg szlaku uzupełnia się z istniejącym szlakiem żółtym Bitwy nad Bzurą w gminie Piątek, a także zielonym szlakiem Dwory i Kościoły umożliwiając turystą jazdę do Łowicza. Do dyspozycji jest jeszcze kolejny żółty szlak o podobnej nazwie „Bitwy nad Bzurą” z Orłowa do obrzeży miasta Kutna.
Szlak rowerowy "Łanięta-Żychlin"
Czwarty szlak ma długość 47 km i ma kolor żółty, którego początek stanowi miejscowość Łanięta, a kończy się w Żychlinie mieście z pulsem. Stopień trudności określono także średnim z racji długości dla turystyki rowerowej. Szlak można pokonać również samochodem, a jego przebiegu umożliwia poruszanie się w obydwu kierunkach. Każdy punkt na jego przebiegu może stanowić start i metę. Skrócona trasa szlaku wygląda następująco: start Łanięta – Imielno – Miksztal – Grochów – Głogowiec – Wola Raciborowska – Strzelce – Skórzewa – Oporów - Żychlin. Na przebiegu szlaku zaplanowano cztery miejsca odpoczynku w Łaniętach, Grochowie, Głogowcu oraz Oporowie. Turysta może skorzystać z zadaszonego miejsca postojowego w postaci altany turystycznej wyposażonej w stojaki rowerowe, a także kosz na śmieci (maksymalnie pomieści 12 osób). Obok każdej altany znajduje się stelaż wraz z tablicą informacyjną (mapa, informacja o miejscu, itp.). Ponadto w Żychlinie znajduje się sam stelaże z tablicą informacyjną. Przebieg szlaku uzupełnia się z istniejącymi szlakami rowerowymi: „W centrum Polski” - niebieski oraz zielonym „Pałace, dwory i zamki”. Z niebieskiego szlaku można skorzystać w miejscowościach: Łanięta, Grochów, Głogowiec, Oporów i Żychlin. Natomiast zielony szlak umożliwia nam alternatywną podróż do Oporowa w miejscowościach Imielno, Miksztal, Głogowiec.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.