reklama
reklama

Gwiazdy spotkały się z mieszkańcami Kutna [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gwiazdy spotkały się z mieszkańcami Kutna [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaTrwa Kutnowska Majówka, a jednym z jej ważniejszych punktów była dzisiejsza Majówka z Bareją. Imprezę swoją obecnością zaszczyciły wyjątkowe dla polskiej kinematografii osoby.
reklama

Majówka z Bareją to szereg wielu wydarzeń i atrakcji, a przysłowiową wisienką na torcie jest przyjazd kogoś znanego, lubianego i kojarzącego się z epoką świetności fiatów 125p, 126p, albo mebli ze Swarzędza.

W tym roku gościliśmy aż cztery ikony tamtych lat: Ewę Błaszczyk, Mieczysława Hryniewicza, Marcela Szytenchelma i Marka Siudyma.

Aktorzy po otwarciu imprezy uczestniczyli w spotkaniu pt. "Taxi 1313", które odbyło się w Sali widowiskowej Kutnowskiego Domu Kultury. Prowadził je Krzysztof Łobodziński, a goście opowiadali m.in. o tym, jak ich drogi skrzyżowały się z drogą Stanisława Barei, jak wyglądała sama współpraca z reżyserem, czy jakie sytuacje i wydarzenia z tamtego okresu wspominają po dziś dzień.

reklama

Ewa Błaszczyk

w „Zmiennikach” Kasia Piórecka / Marian Koniuszko

Aktorka. W 1978 roku ukończyła PWST w Warszawie. Zadebiutowała jeszcze jako studentka w 1977 r. na scenie warszawskiego Teatru Współczesnego. Rok później przeniosła się na jeden sezon do Teatru Narodowego. W 1983 roku powróciła na scenę Teatru Współczesnego, a od 1994 roku jest aktorką Teatru Studio. Jednym z największych osiągnięć artystycznych Ewy Błaszczyk jest rola Klary w filmie Wiesława Saniewskiego "Nadzór". Otrzymała za nią w 1985 roku Brązowe Lwy Gdańskie. Grała także w filmach zagranicznych. Jedną z najciekawszych propozycji zagranicznych, jakie otrzymała aktorka, był udział w słynnym filmie "Hanussen" Istvana Szabo w międzynarodowej obsadzie. 

reklama

Ewa Błaszczyk śpiewa również piosenki, m.in. Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, i swego męża Jacka Janczarskiego. Kontakt z piosenką rozpoczęła jeszcze na studiach, brała udział w przeglądach piosenki aktorskiej we Wrocławiu, trafiła do kabaretu Jana Pietrzaka.

Mieczysław Hryniewicz

  • w „Zmiennikach” Jacek Żytkiewicz
CZYTAJ TAKŻE: Pochód przeszedł ulicami Kutna [ZDJĘCIA]

reklama

W 1973 r. ukończył PWST w Warszawie. Jego profesorem był m.in. Ignacy Gogolewski. Debiutował w telewizji w 1973 r. w serialu TV "Droga", natomiast po raz pierwszy na dużym ekranie zagrał w filmie kryminalnym "Zapis zbrodni" (1974) Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. Każda kolejna rola była dla niego wyzwaniem. Stał się bardziej znany z serialu TVP "Zmiennicy" (1986) Stanisława Barei, gdzie zagrał główną rolę taksówkarza Jacka Żytkiewicza jeżdżącego po Warszawie, a jego zmiennikiem była młoda dziewczyna w przebraniu mężczyzny. Dla tej właśnie roli zrzucił 12 kilogramów. Ponieważ wyrobił sobie opinię wielkiego podróżnika krążącego wraz z żoną między Warszawą, Poznaniem, Gorzowem i nawet Francją, często przygotowane specjalnie dla niego role przez reżyserów go omijają, gdyż twórcy filmów myślą, że jest on wtedy poza granicami kraju. Przez wiele lat musiał się imać różnych zawodów, bo ze sztuki nie dało się wyżyć. Użyczył swojego głosu bohaterom bajek na płytach dla dzieci, był malarzem budowlańcem, konferansjerem, kierowcą dziesięciotonowej ciężarówki, prowadził firmę typu "taniej kupić, drożej sprzedać". Nigdy jednak się nie załamywał. Powrócił do telewizji, a dzięki serialowi TVP "Na wspólnej" (2002-) jako Włodek Zięba, mąż Marii zyskał na popularności.

Marcel Szytenchelm

  • w „Zmiennikach” Marian Koniuszko
 

Polski aktor, znany ze Zmiennicy, Porno, Serce, Serduszko.

Jest absolwentem VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Łodzi. Powołał do życia (działające przy Widzewskich Domach Kultury) Studio Teatralne „Słup”, w którym pełni funkcje reżysera i dyrektora artystycznego. W 1990 ukończył kulturoznawstwo (specjalność: teatrologia) na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym samym roku w Warszawie zdał egzamin dla aktorów dramatu oraz otrzymał najwyższą kategorię instruktorską „S” w dziedzinie teatru przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. W 2000 w Warszawie zdał egzamin ZASP dla reżyserów dramatu. 

Jako aktor znany głównie dzięki roli Mariana Koniuszki w serialu Stanisława Barei Zmiennicy (1986).

Zainicjował obchody Dnia Tuwima i Dnia Reymonta. Jest autorem lub współautorem pomników należących do Galerii Wielkich Łodzian na ulicy Piotrkowskiej: 2000: Fortepian Rubinsteina, 2001: Kufer Reymonta – we współpracy z Robertem Sobocińskim, 2002: Twórcy Łodzi Przemysłowej, 2006: Fotel Jaracza – we współpracy z Jerzym Sobocińskim, 2007: Pomnik Lampiarza.

Jest również pomysłodawcą (1999) Ławeczki Tuwima. 

Od 2014 roku nagrywa autorskie teledyski „Taxi Mariana” nawiązujące do serialu Zmiennicy, „Niemrawa Cyganeczka”, „Menela”, „Galaktyczny Reymont”, a także „Ulica palce lizać”.

Marek Siudym

  • w „Zmiennikach” taksówkarz Stefan Parzydlak
  • w „Misiu” Węglarz, kolega Stanisława Palucha
CZYTAJ TAKŻE: Tragedia w powiecie kutnowskim. Strażacy wydobyli zwłoki z wody

Marek Siudym polski aktor, urodzony w 1948, znany z Bogowie, Miś, Wszyscy jesteśmy Chrystusami.

W latach 70. grał kilka ról charakterystycznych i drugoplanowych w serialach TVP i filmach pełnometrażowych. Dużą popularność dała mu rola woźnicy węglarki w filmie Miś Stanisława Barei (1980). W latach 80. grał kilka kolejnych ról w serialach i filmach pełnometrażowych.

Pod koniec lat 90. wyspecjalizował się w charakterystycznych rolach w serialach telewizyjnych, m.in. grał Władysława Biernackiego, ojca Marcysi, w serialu Złotopolscy (1999–2010), Stasia Bogackiego w sitcomie Lokatorzy (1999–2003) i jego spin-offie Sąsiedzi (2003–2008) oraz majstra w Heli w opałach (2006–2007). Równolegle grał też „ambitniejsze” role pierwszoplanowe, m.in. w filmie Ubu Król Piotra Szulkina, gdzie wcielił się w postać Michała Fiodorowicza.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama