reklama

Historycy z Kutna zawiązali towarzystwo

Opublikowano:
Autor:

Historycy z Kutna zawiązali towarzystwo - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaKutnowskie Towarzystwo Historyczne powoli rozpoczyna swoją działalność, a jedną z pierwszych oznak istnienia organizacji była wczorajsza sesja naukowa w Muzeum Regionalnym. Spotkanie nosiło tytuł "Budowanie zrębów władzy ludowej w Kutnie i w Polsce".Prezesem Towarzystwa został znany kutnowski historyk, Jacek Saramonowicz. – Zamierzamy zająć się pracą naukowo-badawczą w oparciu o źródła, przy wsparciu instytucji czy stowarzyszeń zajmujących się badaniem przeszłości. Towarzystwo gromadzi historyków, muzealników, archiwistów i archeologów, a zatem ludzi, którzy zajmują się zawodowo historią. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy otwarci na współpracę – mówi prezes.

– Chcemy postawić kilka postulatów badawczych, a także zająć się m.in. organizacją sesji naukowych. Naszą intencją jest spojrzeć na historię z perspektywy źródeł, pamiętając też o ich krytyce. Mam nadzieję, że ta inicjatywa spotka się z przychylnym odbiorem społecznym i nie naruszy dotychczasowych obszarów działalności innych stowarzyszeń. Czas pokaże, czy nasza inicjatywa będzie pożyteczna – dodaje J. Saramonowicz.

W zarządzie Kutnowskiego Towarzystwa Historycznego, oprócz prezesa Saramonowicza, znaleźli się: Grzegorz Skrzynecki - wiceprezes i dyrektor muzeum, Piotr A. Stasiak - wiceprezes, Renata Bulewicz-Garstka - skarbnik oraz Cezary Eisenhart - sekretarz. Siedzibą organizacji jest Muzeum Regionalne w Kutnie. Łącznie towarzystwo liczy 15 członków.

Podczas sesji naukowej historycy przyjrzeli się, jak na podstawie źródeł wyglądały pierwsze lata powojennego życia politycznego i gospodarczego Kutna. O wyzwoleniu województwa łódzkiego opowiedziała dr Joanna Żelazko. Piotr A. Stasiak przybliżył losy niepodległościowych organizacji młodzieżowych na terenie powiatu. Z kolei Jolanta Leśniewska zaprezentowała dane statystyczne ludności miasta oraz rozwój gospodarki i handlu. Na koniec Jacek Saramonowicz przytoczył przypadki zbrodni sowieckich na terenie powiatu kutnowskiego w pierwszych latach po wkroczeniu Armii Czerwonej. Prelegenci chętnie odpowiadali na pytania publiczności.

Sesja naukowa była również okazją do promocji książki J. Saramonowicza i P. A. Stasiaka pt. "Mit komunistycznej demokracji". Podtytuł publikacji brzmi "Od nadziei do zniewolenia. Życie społeczno-polityczne powiatu kutnowskiego 1945 - 1950". Książkę wydało Muzeum Regionalne.

– Celem wydawnictwa jest przybliżenie wydarzeń, które doprowadziły do powstania władzy komunistycznej. Prezentujemy kulisy wydarzeń, z których nie zdawano sobie wówczas sprawy. Okazało się, że mieliśmy do czynienia z manipulacją garstki ludzi, którzy doskonale wiedzieli jak postępować. Omawiamy wkroczenie Armii Czerwonej, kształtowanie się aparatu władzy, administracji, jak również powstawanie partii oraz jej stosunek do opozycji i kościoła w pierwszych latach powojennych – mówi Piotr A. Stasiak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE