reklama
reklama

Historyczne badania w regionie. Znaleziska z czasów wczesnych Piastów [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Historyczne badania w regionie. Znaleziska z czasów wczesnych Piastów [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
22
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wydarzenia W naszym regionie odbyły się kolejne badania archeologiczne. W ramach ekspedycji odkryto pochówki datowane na okres wczesnych Piastów.
reklama

Kolejne badania w woj. łódzkim

W dniach 12–24 sierpnia 2024 r. w Kwiatkowicach w województwie łódzkim odbyły się badania archeologiczne na cmentarzysku wczesnośredniowiecznym.

Były one prowadzone przez pracowników Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz łódzkiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. 

Prace wykopaliskowe połączone były z ćwiczeniami terenowymi studentów archeologii UŁ.

Pracami kierowali dr hab. Piotr Strzyż, prof. UŁ, dr hab. Kalina Skóra z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN (Ośrodek w Łodzi). oraz mgr Waldemar Stasiak z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. 

Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego relacjonuje, że prace w terenie wsparły także osoby zrzeszone w Klubie Poszukiwawczo-Eksploracyjnym „EKSPLORER” działającym przy PTTK Łódź-Polesie.

Co znaleziono?

- Badania weryfikacyjne przeprowadzono w miejscu koncentracji przedmiotów o wczesnośredniowiecznej metryce, ujawnionych w czasie prospekcji terenowej przeprowadzonej jesienią 2023 r. oraz wiosną 2024 r – mówią dr hab. Piotr Strzyż, prof. UŁ, dr hab. Kalina Skóra.

W sierpniu odkryto i zadokumentowano łącznie osiem pochówków (zarówno szkieletowych, jak i ciałopalnych), które można łączyć z okresem monarchii wczesnopiastowskiej. 

Pozyskany materiał zabytkowy reprezentowany był m.in. przez naczynia gliniane, przedmioty żelazne (narzędzia i militaria), oraz ozdoby i części stroju. 

- Tegoroczna ekspedycja miała interdyscyplinarny charakter, bowiem prócz studentów archeologii, w pracach aktywnie uczestniczyły także członkinie Koła Naukowego „Antropołowcy”, działającego przy Katedrze Antropologii UŁ – dodają dr hab. Piotr Strzyż, prof. UŁ, dr hab. Kalina Skóra.

Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego podkreśla, że prace terenowe odbyły się przy wydatnej pomocy finansowej uzyskanej od JM Rektor UŁ, prof. dr hab. Elżbiety Żądzińskiej.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama