Reklama

Honorowi obywatele Kutna już nie honorowi

Opublikowano:
Autor:

Honorowi obywatele Kutna już nie honorowi - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jean Laurain oraz Francis Liard - dwaj Francuzi, którym jeszcze w latach 50-tych nadano honorowe obywatelstwo Kutna, a o których dzisiaj nie mówi się nawet słowem - nie mają co liczyć na powrót do łask. Okazuje się, że dziś decyzja o nadaniu tytułów jest nieważna.

Przypomnijmy, że w Kutnie mówi się o pięciu Honorowych Obywatelach Miasta, którymi są: dr Antoni Troczewski, Eugeniusz Filipowicz, Stanley Musiał, Edward Piszek, a ostatnio także i ksiądz Jan Sposób. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej już w 2016 roku dotarło jednak do informacji, z której wynika, że uhonorowani w ten sposób zostali także dwaj Francuzi: Jean Laurain (na zdjęciu) oraz Francis Liard. O sprawie pisaliśmy w tym miejscu.

- W Biurze Rady Miasta Kutno brak było informacji na temat Honorowego Obywatela Miasta Kutna Francis Liard, ani tych dotyczących nadania mu Honorowego Obywatelstwa, ani też ewentualnego, późniejszego pozbawienia go tego tytułu. Po odbyciu kwerendy w Archiwum Państwowym w Płocku Oddział w Kutnie odnaleźliśmy stosowne dokumenty - opisuje sprawę TPZK.

Okazało się, że w protokole z posiedzenia Miejskiej Rady Narodowej w Kutnie z 26 maja 1959 roku w punkcie nr 4 porządku obrad widnieje zapis o "nadaniu dyplomów honorowych obywateli miasta Kutna dla mera miasta Dieuze pana Liard i profesora filozofii pana Laurain".

Jak to się stało, że o honorowych obywatelach nie wiedziano nawet w Urzędzie Miasta? Sprawa wydaje się prosta. Uchwała nadająca honorowe obywatelstwa, po zmianie ustroju przestała mieć moc obowiązującą.

- Wyżej wymieniona uchwała z 1959 roku nie została umieszczona w wykazie obowiązujących aktów prawa miejscowego, wydanych przed dniem 30 listopada 1990 roku przez Miejską Radę Narodową w Kutnie. Akty prawa miejscowego wydane przed tym dniem i nieopublikowane w ww. wykazie z mocy prawa utraciły ważność - informuje biuro prasowe UM Kutno.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE